Městečko Kraslice ležící v okrese Sokolov je od 18. století spjato s výrobou hudebních nástrojů. Dnes k zachování této tradice a k popularitě města přispívá firma Amati Denak. Amati Denak však před časem proslavila Kraslice i jedním nelichotivým prvenstvím.
Při výrobě hudebních nástrojů firma používala nebezpečný trichlorethylen. Trichlorethylen se používá jako rozpouštědlo organických materiálů a jako rozpouštědlo při chemickém čištění. Je rakovinotvorný a mutagenní.
Díky Integrovanému registru znečišťování zjistil starosta Kraslice Zdeněk Brantl, že Amati Denak v roce 2006 vypustil do ovzduší 10 tun této nebezpečné látky. Toto množství firmu katapultovalo na bronzovou příčku největšího znečišťovatele v České republice a na pozici největšího znečišťovatele v Karlovarském kraji.
„Díky Integrovanému registru znečišťování jsme mohli získat jasný obrázek, jak si Amati Denak stojí v kontextu dalších znečišťovatelů v České republice. A tak jsme mohli vstoupit v jednání o snížení zátěže našeho životního prostředí. Tato jednání byla úspěšná a nebýt informací z registru, nikdy bychom si asi neuvědomili, před jakým problémem stojíme,“ řekl starosta Zdeněk Brantl. Jeho zásluhou tak bylo možné sledovat v letech 2008 a 2009 výrazný pokles emisí trichlorethylenu nejen v Kraslicích, ale v celé České republice.
Dnes už Amati Denak Kraslice nemusí ohlašovat v emisích do ovzduší trichlorethylen vůbec, protože jednatel firmy Jiří Štípek splnil výstupy jednání s panem starostou a v kraslickém podniku zavedl novou technologii. Ta umožnila, že firma už nemá žádné úniky nebezpečných látek.
Starosta Kraslic je příkladem obecního politika, který využil informace z Integrovaného registru znečištění k významnému zlepšení stavu životního prostředí ve svém městě. Ovšem bez žebříčků, které každoročně Arnika vyhlašuje, by chyběl podstatný podnět – srovnání s ostatními provozy v České republice.