Světoví lídři se sešli v Nairobi, aby na Shromáždění OSN pro životní prostředí (UNEA) prodiskutovali vytvoření mezinárodní úmluvy o plastech. Jedná se o důležitý milník, který odstartuje tvorbu mezinárodně závazných pravidel pro kontrolu plastového znečištění. Sdružení Arnika spolu s IPEN připravila před jednáním v Nairobi sérii studií, které poskytují argumenty pro neodkladné řešení plastového problému.
„Studie vykreslují situaci v řadě zemí, které se nejsou schopné vypořádat s množstvím různorodého plastového odpadu. Tamní lidé jsou každodenně vystaveni toxickým chemikáliím v plastových produktech. Z předchozích studií Arniky víme, že ani Česká republika a země Evropské unie nejsou výjimkou, protože doplácejí na důsledky své plastové politiky, jež umožňuje, aby se na evropský trh vracelo zboží vyrobené z recyklovaných materiálů obsahujících již dávno zakázané chemikálie. V této situaci je čistá cirkulární politika pouhou chimérou,“ vysvětluje autorka studií Jitka Straková z Arniky.
Každým dnem přibývají další důkazy o řadě nepopiratelných škod, které plasty a plastový odpad způsobují. Znečištění oceánů, produkce mikroplastů, uvolňování nebezpečných aditiv z plastového spotřebního zboží a omezené možnosti recyklace. To jsou pouze dílčí části problémů, které s plastovou krizí souvisí. Arnika, spolu s mezinárodní sítí nevládních organizací IPEN, dlouhodobě poskytuje argumenty pro zamezení používání nebezpečných chemických látek v plastech. Ty se uvolňují do prostředí již při výrobě, poté ohrožují spotřebitele během využívání plastových výrobků a následně se podílejí na emisích škodlivin při likvidaci plastového odpadu.
Na světe je produkováno 300 milionů tun plastového odpadu ročně, 11 milionů tun se dostává do světových oceánů. Tato situace si žádá neodkladné řešení. Celá řada změn životního prostředí, způsobená plasty, je totiž nevratná.
Samotný všudypřítomný plast je tedy s konečnou platností nutné přestat vnímat jakožto onen hlavní problém, ale spíše jako počátek řetězové reakce dalších důsledků, které se na něj vážou, ať už jde o ztrátu biodiverzity a chemické znečištění či klimatické změny.