Proč se věnovat prevenci vzniku odpadů, kompostování a recyklaci?
Protože je lepší produkci odpadů snižovat než řešit problém, co s nimi. Protože prevence vzniku odpadů vede k úsporám surovin, energie i ke snížení emisí škodlivin a to v celém řetězci produkce a spotřeby (během těžby surovin, výroby, distribuce, recyklace i likvidace odpadů).
Náš průmysl využívá jen málo obnovitelných zdrojů (cca. 16 %), jeho energetická náročnost je vysoká. Česká republika patří mezi státy s vysokou produkcí skleníkových plynů na 1 obyvatele. Na význam prevence ukázaly i problémy s odbytem sběrového papíru a plastů koncem roku 2008.
Třídění, recyklace a kompostování v Praze.
V letech 2007 a 2008 si nechal Magistrát hlavního města Praha dělat rozbory směsného netříděného odpadu z domácností s cílem zjistit, jaké je jeho složení a jak se mění jeho skladba oproti minulosti. Rozbory se prováděly v různých lokalitách, ve čtvero ročních obdobích. Oproti minulosti (rozboru z roku 1994) významně narostlo množství bioodpadu, plastů a spalitelných odpadů (dřevo, korek, guma). Pokleslo hlavně množství papíru (asi na polovinu). Při průměrné roční produkci směsného odpadu 200 kg na 1 obyvatele rozbor ukázal, že můžeme ještě vytřídit asi 25 kg papíru, 27 kg plastů, 15 kg skla a 54 kg bioodpadu. Dohromady lze ročně ještě využít až 140 kg surovin na jednu osobu.
Prevence – její možnosti
Odpady produkujeme prakticky denně, každý den máme i příležitost vytvořit jich méně. Začít lze i těmi nejmenšími věcmi. V naší hlavě. V našem vědomí. V běžném životě. Mnoho malých činů má stejný význam jako hrdinské skutky. I malé činy dokážou vyřešit každý problém, pokud je provází velká láska.
Zásady, které Vám mohou pomoci:
1. Kupujte jen to, co potřebujete. Každá věc, která nás obklopuje, váže naši pozornost, vyžaduje naši péči (čas). Zkuste se nad touto radou zamyslet. Odpovězte si na otázku, čeho jste ochotni se zbavit, co Vám převážně bere jen čas, zabírá prostor.
2. Važte si svého názoru (sama sebe). Nepodléhejte tlaků okolí, obzvláště ne reklamě. Před nákupem si udělejte seznam věcí, které potřebujete. To je cesta, jak se vyhnout nákupu zbytečností. Díky tomu, že jsme každý jiný, jen každý sám může říci, co mu vyhovuje a co ne.
3. Kupujte místní sezónní produkty. Ovoce a zelenina je nejlepší konzumovat čerstvé (čerstvě sklizené, utržené). Podpoříte své zdraví a navíc ušetříte energii (za skladování, chlazení, dopravu a nadměrné balení).
4. Kupujte kvalitní výrobky. Protože je těžké poznat, který výrobek je lepší a který horší svým dopadem na životní prostředí, byl vyvinut systém ekoznaček, kterými Vám nezávislá agentura garantuje, že výrobek má příznivější dopad na životní prostředí než obdobné výrobky na trhu.
5. Minimalizujte množství obalů při nákupu. Používejte vlastní nákupní tašku, opakovaně lze užívat i sáčky. Zmenšit množství odpadu můžete nákupem koncentrátů. I větší balení je z hlediska odpadu výhodnější. Ovšem jen tehdy, nepovede-li to k plýtvání. Výroba obalu totiž většinou vyžaduje mnohem méně energie než výroba vlastního zboží.
6. Dávejte přednost obalům, které se dobře recyklují (z plastů je to PET, HDPE). Vyhněte se PVC.
7. Třiďte odpady. Až 80 % domovních odpadů lze recyklovat. Zatím to umíme asi u jedné čtvrtiny.
8. Kompostujte. Vraťte půdě látky, které dala rostlinám pro jejich růst. Kompostováním můžete uzavřít koloběh těchto látek. I půda je neobnovitelný zdroj.