Společná studie IPENu, kamerunské organizace CREPD a Arniky prokázala zvýšené koncentrace rtuti ve vlasech lidí žijících v rybářské komunitě v Youpwe-Takele v Douale, která je největším kamerunským městem. Výsledky studie také ukázaly, že kontaminace rtutí u místních lidí pravděpodobně nepochází pouze z jednoho zdroje znečištění. V Doule se nachází řada zdrojů znečištění rtutí, která se pak dostává do ryb v deltě řeky Wouri a jejich prostřednictvím do lidského organismů konzumentů ryb.
Vysoká úroveň rtuti ve vlasech dobrovolníků z rybářské komunity v Douale, kteří poskytli vzorky vlasů pro studii vyvolává otázky, jak by mohla pomoci při odstraňování rtuti z celé řady průmyslových odvětví právě připravovaná nová mezinárodní úmluva.
„Chceme-li zabránit problémům souvisejícím s generováním rtuťového odpadu v budoucnu, bylo by užitečné, aby smlouva vyžadovala minimalizaci a prevenci vzniku odpadů obsahujících rtuť, což nyní navržený text úmluvy zatím neřeší,“ připomněl vedoucí programu Toxické látky a odpady Jindřich Petrlík z Arniky. „Navržená úmluva také zatím neřeší spoluspalování odpadů v cementárnách, které je významným zdrojem úniků rtuti právě v Douale,“ doplnil Petrlík.
Ve dvou vzorcích vlasů se našly extrémně vysoké hodnoty rtuti poukazující na pravděpodobnost použití místního jílu jako doplňku stravy, což je běžná praxe v řadě zemí. Právě v Kamerunu obsahuje jíl sopečného původu vysoké koncentrace těžkých kovů. Vedle toho se může jednat i o expozici rtuti v důsledku používání krémů zesvětlujících pleť, které obsahují často rtuť. „Nová úmluva už sice zakazuje kosmetiku s obsahem rtuti, ale nebylo stanoveno datum o jejích vyřazení z prodeje,“ uzavřel Petrlík komentáře k připravované úmluvě o rtuti v souvislosti s kamerunskou studí.