"Žijeme tady od narození, žili tu naši rodiče a jsme snad mutanti? Teď je každému nějaká Spolana ukradená, nemáme kde bydlet!" rozhořčil se jeden z obyvatel Libiše, který si nepřál zveřejnit své jméno. Místní vesměs vědí o toxických látkách, které je obklopují, mnoho z nich hovoří o chemikáliích zakopaných v minulých letech na březích Labe, ale dokud neuvidí důsledky jejich působení na sobě, bude pro ně zřejmě mnohem důležitější to, že pro jejich rodiny je neratovická Spolana hlavně zdrojem výdělků.
"Jsem jejich reakcí zhnusena," uvedla Jindra Hudcová, starostka Libiše postižené loňskou povodní poté, co na jedné ze schůzek s několika rodinami, které požadují od obce pomoc při zajištění nového domova, vyvolala její informace o výzkumu smích. "Dělají si z nás pokusné králíky," shodli se lidé.
Vedení radnice tak nyní bude muset sehnat sto lidí ochotných vyplňovat obsáhlé dotazníky, dvacet z nich si navíc musí nechat odebrat krev. Výběr bude ještě ztížen tím, že lidé musejí být starší 18 let, žít v Libiši alespoň deset let a nesmějí to být kuřáci ani zaměstnanci Spolany či podobné chemičky. Lidé by ještě k tomu měli jíst plodiny vypěstované v této lokalitě a zvířata, která zde chovají. Výsledky by měl zpracovat Státní zdravotní ústav v Praze. Šéf mělnických hygieniků Jan Kozák pro ČTK uvedl, že výsledky mají být známy do konce září. Podobný průzkum se podle něj zřejmě uskuteční i v Tišicích a možná v Neratovicích. Příští týden by v Libiši měli veterináři od tří vytipovaných chovatelů odebrat vzorky kachních vajec. "Konečně se rozhýbe slibovaný výzkum a testování vzorků," uvedl Miroslav Šuta z hnutí Greenpeace. Tento týden se uskutečnilo i setkání skupiny senátorů s hygieniky, veterinární správou, generálním ředitelem Spolany a ekologů. I tato debata podle Šuty pomohla k pokroku v důsledném výzkumu. "To je určitě dobře, ale jsme velmi nespokojeni, že veterinární správa a hlavní hygienik nemají vyjasněné kompetence, kdo vlastně může vzorky odebírat. Nicméně přislíbili, že budou v okolí Spolany pokračovat," podotkl Šuta.
Chybu v zákonech a kompetencích senátoři zaregistrovali. "Skutečně to v zákonech chybí, takže budeme iniciovat, aby příslušné orgány zajistily možnost kontroly," uvedla senátorka Jitka Seitlová. Podle ní budou senátoři tlačit na to, aby se v oblasti neratovické Spolany pokračovalo v monitorování kontaminace toxickými látkami.
Kromě přetrvávajících závažných ekologických zátěží, zamoření jedovatými dioxiny a rtutí v okolí chemičky uniklo loni po povodních ze Spolany velké množství toxických látek. Do vody a ovzduší se například dostaly desítky tun chloru.