V letech 2020 a 2021 jsme finančně podpořili několik komunit v Bosně a Hercegovině, kde se nachází poslední divoké řeky Evropy. Ty jsou nyní v ohrožení kvůli plánované výstavbě stovek malých vodních elektráren. Před těmito projekty varují místní občané, kteří přírodní bohatství chrání, protože úředníci a politici jejich možné negativní dopady ignorují. Občanská sdružení od nás obdržela během dvou let celkem 200 tisíc korun prostřednictvím tzv. malých grantů.
„Nech mě téct!“ – občané bojují za živou řeku Neretvici
Plánovaná výstavba malých vodních elektráren (MVE) se týká i řeky Neretvice. Má jich tu vyrůst celkem patnáct za sebou. Místní lidé si proto založili sdružení Pusti me da tečem (Nech mě téct) a proti plánovaným stavbám bojují právní cestou, organizují protesty a snaží se upozornit na možnosti udržitelnějšího využití řeky než je vodní energetika. I díky našemu grantu uspořádali širokou informační kampaň o škodlivých dopadech plánovaných projektů na přírodu i život obyvatel vesnic podél řeky. Uspořádali také veřejné slyšení s účastí místních politiků a akademiků. Dále připravili a vydali „Turistického průvodce po kaňonu řeky Neretvy“. Tato brožura upozorňuje na to, že oblasti přinese větší výhody využití turistického potenciálu krásných a divokých řek než výstavba patnácti MVE, které by zničily nynější ráz krajiny. Díky tomu se členům sdružení podařilo přesvědčit jejich sousedy o významu řeky, takže se více lidí zapojilo do jeho činnosti a vodní elektrárny, především díky podniknutým právním krokům, na řece prozatím nestojí.
Sdružení Pusti me da tečem bojuje za zachování nepřerušeného toku řeky Neretvice. Její ekosystém je domovem řady vzácných rostlinných a živočišných druhů. FOTO: Jakub Hrab
Smutným příkladem, kdy byla navzdory protestům místních spuštěna vodní elektrárna, je řeka Doljanka. Elektrárna narušila fungující ekosystém a obyvatelé kvůli tomu nemohou řeku využívat, jak byli zvyklí. Investorem je světoznámý basketbalový hráč, Mirza Teletović, který pochází z nedaleké obce, ale více než na názory svých sousedů hledí na vlastní profit. Místnímu sdružení „Za Doljanku” jsme poskytli finanční podporu, díky které udělali udělali biologický výzkum flory a fauny ve třech lokalitách řeky a na konkrétních datech tak ukázali dopady elektrárny na řeku. Získaná data nadále použijí v běžícím soudním sporu o poškození řeky. Činnost sdružení tak poslouží k poskytnutí konkrétních důkazů negativních dopadů výstavby elektráren na řeky.
Informovaná veřejnost je základ
Hydrobiologický výzkum jsme podpořili také v obci Visegrad, na řekách Dobrun a Rzav. I tato místa jsou ohrožena výstavbou malých vodních elektráren, zároveň jsou z hlediska rozmanitosti přírody velmi cenná a za dob bývalé Jugoslávie byla chráněná. Data z výzkumu chtějí místní předat politikům a přesvědčit je k obnovení krajinné ochrany.
Užovka stromová (Zamenis longissimus) zmapovaná díky výzkumu druhové rozmanitosti v kaňonu řeky Rzav. FOTO: Saudin Merdan
„Zelená oáza Hercegoviny“ je název dalšího projektu, který získal náš grant. Sdružení Majski cvijet bojuje proti výstavbě vodních elektráren na jedinečném soutoku řek Buny a Neretvy. Celkem šest workshopů přiblížilo charakteristiku tohoto ekologicky cenného území. Členové sdružení dále vysvětlili, jak velký dopad by na něj měla výstavba vodních elektráren. Také umístili viditelné směrovky na příjezdovou cestu, aby lidé lokalitu snadněji našli. Všechny aktivity byly součástí několikaleté snahy místních zabránit výstavbě hydroelektrárny, která se koncem minulého roku vyplatila – zastupitelé odstranili návrhy na vodní elektrárny z územního plánu obce. Podpořili jsme také sdružení EKO HABITAT, které bojuje proti výstavbě přehrad na řece Drině a uspořádalo kulatý stůl na téma škodlivosti přehrad. Místní se snaží politiky obce přesvědčit, aby se přidali k iniciativě „Obce bez přehrad”. Tím by se její vedení zavázalo neposkytnout podporu žádným dalším projektům vodních elektráren bez souhlasu občanů a přidali by se tak k již dalším 22 obcím v Bosně a Hercegovině.
Další úchvatný pohled na soutok řeky Buny a Neretvy. Svou divokou krásou se bosenské řeky mezi těmi evropskými vymykají na první pohled.
My v Arnice víme, jak důležité je zapojení lidí do rozhodování o záležitostech, které ovlivní jejich životy. Můžeme s velkou radostí říct, že občané a občanky Bosny a Hercegoviny se ve veřejné debatě aktivně hlásí o slovo. Proto jsem rádi přispěli na činnost občanských organizací, aby jejich slova dolehla k uším těch, kteří by jejich námitky nejraději neslyšeli.