Přestože byl občanský monitoring ovzduší v Ukrajině zásadně narušen ruskou invazí, měřicí stanice zároveň získaly nové využití. Síť EcoCity provozovaná našimi ukrajinskými partnery slouží jako výstražný systém v případě výbuchů, požárů a průmyslových havárií. Bohužel, mnoho stanic bylo během války poškozeno. Existují ale i příběhy se šťastným koncem. Příkladem je příběh stanice z Charkova, která „přežila“ ostřelování.
Valerij Krukovec se teprve na podzim roku 2021 přestěhoval se svou rodinou do svého nového domu nedaleko Charkova a brzy poté na něj nainstaloval stanici na sledování kvality ovzduší. Charkov je totiž průmyslové město, které už před invazí bylo postižené velkou mírou znečištění. Proto bylo pro Valerije důležité vědět, jaký vzduch dýchá jeho rodina, zejména jeho malý syn.
Když ruská armáda napadla Ukrajinu, rodina byla evakuována z Charkova do Dnipropetrovské oblasti, ale jejich charkovský dům byl bohužel v dubnu při ostřelování zasažen. Valerimu se poté podařilo do města dostat, aby mohl zjistit, v jakém je dům stavu. Pohled na bývalý domov byl bohužel velmi smutný – rozbitá střecha, vysypaná okenní skla, rozlámané dveře. Zjišťoval, co ze svého majetku může zachránit a odvést. Přitom si všimnul monitorovací stanice, která visela poškozená a ohořelá na poničené zdi garáže, ale přežila.
Vzal ji s sebou a kontaktoval kolegy z EcoCity. Ti zařízení vyčistili, zkontrolovali a vyměnili vyhořelý napájecí zdroj. Stanice byla opět nainstalována, uvedena do provozu a nyní poskytuje informace o znečištění vzduchu a potenciálních hrozbách na novém místě. Rodina Valerije totiž v současné době žije asi třicet kilometrů od Záporožské jaderné elektrárny, která byla opakovaně ostřelována, ale i přesto je Valerij klidný: „Pracuji na dálku, moje rodina je poblíž, všichni žijí, a to je dobře. Věříme ve vítězství.”
Státní monitoring znečištění ovzduší v Ukrajině v podstatě neexistuje, a tak nyní občané, samosprávy i úřady využívají data občanské sítě jako významný zdroj informací. Součástí této sítě je i zmíněná stanice. „Je symbolem našeho projektu – navzdory těžkostem pokračujeme v naší práci dál a věříme ve šťastný konec. V současné době EcoCity provozuje přibližně 200 funkčních monitorovacích stanic. Nadále se budeme věnovat obnově a dalšímu rozvoji občanského monitoringu tak, aby lidé měli k dispozici relevantní a důvěryhodné informace o kvalitě ovzduší. Ty jsou důležité nejen pro jejich životy během války, ale i po jejím konci, aby Ukrajina mohla činit další kroky směrem k zelenější budoucnosti,” uzavírá Marcela Černochová, koordinátorka ukrajinského projektu Arniky.