V lednu začal Mezinárodní rok biodiverzity, vyhlášený pro rok 2010 Organizací spojených národů. V této souvislosti zahájilo Ministerstvo životního prostředí informační kampaň za větší druhovou rozmanitost heslem Mezinárodní rok biodiverzity – pro pestrou přírodu, pro budoucnost.
Hlavním poselstvím je upozornit na ubývající druhovou rozmanitost v důsledku lidských aktivit a snaha tento úbytek zpomalit.
Během roku budou po celém světě probíhat osvětové a informační akce, zaměřené na základní cíle Úmluvy o biologické rozmanitosti. Smyslem je také zvýšit povědomí široké veřejnosti o tom, jaké nebezpečí ztráta biodiverzity představuje a její dopady. Lidé jsou součástí přírodní rozmanitosti a mají sílu ji buď chránit, anebo zničit, říká ve svém prohlášení Sekretariát Úmluvy o biologické diverzitě (CBD) a vyzývá k nutnosti změnit naše chování a priority.
Ubývání rozmanitosti druhů i rozmanitosti ekosystémů je dle odborníků způsobeno zejména narušováním a ničením přirozeného prostředí v důsledku zemědělství, lesnictví, urbanizace, těžbou i další fragmentací krajiny. Významnou roli hraje i znečištění životního prostředí, klimatické změny a rozšiřování invazivních druhů.
Úbytek rozmanitosti ekosystémů i druhů se nevyhýbá ani České republice. Zmínit můžeme například pokračující zástavbu orné půdy a volné krajiny obecně. S rostoucí fragmentací krajiny se jednotlivá území drobí na menší vzájemně izolované celky. Fragmentace do menších celků navíc oddělených migračními bariérami negativně ovlivňuje krajinu a početnost volně žijících živočichů. Řada druhů organismů navíc své biotopy ztrácí, příliš malá území neumožňují přežití nebo v důsledku klimatických změn se posouvá areál rozšíření, díky změnám v hospodaření nebo díky znečištění již nenachází vhodné podmínky. Z krajiny tak ubývá řada dříve běžných živočichů z ptáků např. vrabci, koroptve, kukačky a čejky. U druhy vázané na vodu negativně ovlivňuje intenzivní využívání rybníků, což se projevuje poklesem vodních a mokřadních druhů. Podobně negativně působí i úpravy toků provedené v minulém století. Smutné je, že podobná opatření se dělají i dnes např. kvůli splavnění velkých řek. V rámci plánů na stavbu jezů na Labi je tak ohrožen jedinečný úsek přírodě blízkého toku velké řeky i ekosystémy v jeho přímém okolí, na což se Arnika snaží upozorňovat v kampani Živé Labe.
Příkladem, kdy v důsledku lidské činnosti dochází k omezení biodiverzity, může být také používání toxických látek v zemědělství – vlivem pesticidů ubývají nejen polní druhy ptáků a rostlin ale např. i motýli.Vliv zemědělského hospodaření se na našem území projevil i scelováním pozemků, kácením remízků a odstraňováním mezí. Vznikly tak velké kulturní lány, které dnes střídají neobhospodařované plochy s problematickou biologickou hodnotou. Tyto plochy pomalu zarůstají náletovými dřevinami a vytlačují původní typickou květenu. Návratem k původní péči lze alespoň na některých místech zachovat mozaikovitý ráz krajiny. Jedním z pozemkových spolků, který dlouhodobě pečuje o lokality s ohroženými a vzácnými druhy rostlin je i tým Bořena z Arniky. Pravidelným kosením a odstraňováním náletových dřevin udržuje suchá stanoviště v Českém Středohoří.
Na rozmanitost života by měla upozornit i kampaň Světové unie pro ochranu přírody (IUCN) v podobě tzv. „Species of the Day“ (Druh pro tento den). Pro každý den roku 2010 byl z Červeného seznamu vybrán jeden ohrožený druh. 365 ohrožených zvířat či rostlin, od známých po méně obvyklé či opomíjené, by tak mělo během celého roku ukázat různorodost života na Zemi. Jako první ohrožený druh byl představen lední medvěd. Podobnou kampaň pro konkretizaci a přiblížení tématu ochrany biologické rozmanitosti široké veřejnosti představí i Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny. Pro každý měsíc představí vybrané druhy a biotopy. Pro leden byly vybrány druhy s vazbou na les - rys ostrovid a hřib královský.
Podle Červeného seznamu IUCN je vyhynutím ohroženo přibližně 17 tisíc ze 45 tisíc posuzovaných druhů, celkem se jedná přibližně o pětinu všech savců a třetinu obojživelníků, ale také například každý 8. [A5] ptačí druh, 28 % plazů, 37 % sladkovodních ryb, 35 % bezobratlých a téměř tři čtvrtiny rostlin.
V České republice je hodnoceno jako ohrožený druh podle kritérií IUCN celá třetina z 80 tisíc známých druhů. Do některého stupně ohrožení patří např. polovina druhů cévnatých rostlin, více než polovina druhů motýlů, 52 % ptáků. Úbytek početnosti některých druhů ptáků je přitom dramatický. Vyhynutí hrozí také 50 % obojživelníků a plazů. Stovky druhů u nás již vymřely či vymizely – konkrétně jde o 84 druhů hub, 27 mechorostů, 118 cévnatých rostlin, 627 bezobratlých a 22 obratlovců. Přestává tak postupně platit, že území České republiky je v rámci evropských měřítek druhově rozmanité.
Koordinaci aktivit spojených s Rokem biodiverzity v České republice bude zajišťovat Ministerstvo životního prostředí ČR. V Koordinačním výboru pro Mezinárodní rok biodiverzity je také zastoupeno Ministerstvo zemědělství, resortní a nevládní organizace.
Zdroj: Ministerstvo životního prostředí: „Pro pestrou přírodu, pro budoucnost“ - rok 2010 je mezinárodním rokem biodiverzity http://www.mzp.cz/cz/news_100119_biodiverzita
OSN: UN opens Biodiversity Year with plea to save world's ecosystems http://www.un.org/apps/news/story.asp?NewsID=33393&Cr=envirionment
IUCN: Celebrate 2010, the International Year of Biodiversity, with 'Species of the Day' http://www.iucnredlist.org/news/species-of-the-day
Agentura ochrany přírody a krajiny: Zahájení kampaně k roku biodiverzity http://www.ochranaprirody.cz/index.php?cmd=page&id=71&news_id=1595