Současná městská teorie chápe města jako historické a společenské konstrukty, které jednotlivci přirozeně vnímají různými způsoby. Formy přístupnosti, podmínek a kvality života, které město svým lidem nabízí se liší v závislosti na jejich pohlaví případně jiné společensky konstruované kategorii identity.
Muži a ženy zkrátka z mnoha důvodů nemohou a nevyužívají městský prostor stejným způsobem a stejnou měrou. Globální platforma práva na město proto vytvořila manifest práva žen na město, který reflektuje zásadní nerovnosti. Promlouvá o tom jaké město ženy chtějí, potřebují a hlavně o tom na jaké město mají právo. „Právo na město je právem všech obyvatel (současných i budoucích; trvalých i dočasných) využívat, zabírat, vytvářet, spravovat a užívat si spravedlivá, bezpečná a udržitelná města, vesnice a sídla určená ke společnému užitku." Global Platform for the Right to the City (2016)
Ženy mají právo na
Manifest v původním znění najdete zde>>>.
Doporučujeme také ke shlédnutí skvělý díl Urban talks s Leslie Kern- autorkou knihy Feminist City-Claiming Space in a Man-Made World.