Po nedávném zákazu importu 428 různých druhů elektronického odpadu Thajsko i nadále bojuje proti tomu, aby bylo zaplavováno odpadky z celého světa. V současné době s 323 000 tunami dováženého plastového odpadu za rok 2019 zůstává Thajsko největší “skládkou” poté, co Čína v roce 2017 zakázala dovoz odpadu. 62 organizací včetně EARTH a Greenpeace Thajsko nyní požaduje úplný zákaz dovozu plastového odpadu prostřednictvím petice, která má už více než 25 000 podporovatelů.
“Elektronický odpad a kontaminovaný plast se dovážejí a jsou prezentovány jako materiály k recyklaci, ale ve skutečnosti nesplňují podmínky pro zpracování. Jakmile tyto položky dorazí do Thajska, nemůžeme s nimi nic dělat, kromě toho, že je zlikvidujeme. Dovoz odpadu je tak jen snahou zahrnout Thajsko ještě více odpadky,” uvedl pro Bangkok Post Akarapon Teebthaisong, výzkumný a technický referent EARTH. “Některé položky, jako je lékařský odpad, například použité jehly, by se neměly dovážet vůbec, ale i tak se jich k nám od ledna do srpna dostalo 8 000 kg,” dodal.
Problém je v tom, že dovoz plastového odpadu do Thajska není omezen Basilejskou úmluvou – mezinárodní dohodou, jejímž cílem je kontrola přeshraničního pohybu nebezpečného odpadu a jeho zneškodňování. Na rozdíl od jiných států jihovýchodní Asie, jako jsou Filipíny a Malajsie, navíc komplikované vládní postupy Thajska ztěžují vracení nelegálního odpadu do zemí původu. “Když celníci najdou kontejnery s nelegálně dovezeným odpadem, nemohou jej okamžitě vrátit. Policisté musí odpad zabavit a stává se majetkem Thajska. Ze země jej lze vyvézt poté, co bude prodán na aukci, ale tento postup je neúčinnou mezerou,” vysvětlil Teebthaisong.
6. října thajské Ministerstvo přírodních zdrojů a životního prostředí oznámilo, že národní výbor pro dovážený plastový a elektronický odpad neobnoví ani nerozšíří licence dovozcům odpadu, což bylo považováno za důležité vítězství ekologických aktivistů i zmíněné petice. Podle Teebthaisonga je však důležité i nadále požadovat úplný zákaz obchodování s nebezpečným odpadem a být na pozoru kvůli chybějícím opatřením a trestům. “Ve strategii národního výboru pro dovážený plastový a elektronický odpad činily kvóty na plastový odpad před dvěma lety zhruba 110 000 tun. Ve skutečnosti však bylo dovezeno asi 400 000 tun plastového odpadu, aniž by zodpovědné osoby byly potrestány.”
Znepokojující recyklační byznys
Náhodně kontrolováno celním oddělením je pouze 10 % kontejnerů, které do Thajska dorazí, což vede k tomu, že se do země může dostat i nelegálně dovážený kontaminovaný odpad. Navzdory negativním dopadům na životní prostředí i společnost, kvůli přispívání ke znečištění ovzduší, vody a kontaminaci půd i vod, má Thajsko stále v provozu 8 000 recyklačních zařízení. Jejich provoz je dle ekologických organizací pochybný a ani přínos pro thajskou ekonomiku není takový, jak uvádí Ministerstvo průmyslových prací. Import odpadu je výhodný pro provozovatele recyklačních závodů, ale lidem, kteří si vydělávají sbíráním odpadků, bere práci. V roce 2018 byl kilogram PET lahví za 13 bahtů (cca 9 Kč), tento rok však cena klesla na 8 bahtů (6 Kč), což pro sběrače odpadů znamená mnohem menší výdělek.
Bangkok Post – Waste not, want not: https://www.bangkokpost.com/life/social-and-lifestyle/2008359/waste-not-want-not