Evropský Zákon o obnově přírody (Nature Restoration Law) se má stát zásadním milníkem v ochraně přírody. Cíle v něm definované mají být závazné v oblasti obnovy přírody v zemích Evropské unie, a to nejen v chráněných územích, ale i mimo ně.
Ochrana toho, co nám z cenné přírody zbylo, je potřebná, ale nestačí to k uchování biologické rozmanitosti. Musíme obnovit také to, co jsme zničili a vrátit přírodu zpět i mimo chráněná území. Záleží na tom naše přežití. Nový zákon by měl zajistit obnovu nejdůležitějších ekosystémů, jako jsou řeky, mokřady, lesy, ale také kulturní krajina a městské ekosystémy. Všechny jsou životně důležité pro zachování biologické rozmanitosti a pro zmírnění dopadů klimatické změny.
Co se děje na evropské úrovni
V červenci Evropský parlament1 schválil pozměněný původní návrh zákona, který předložila Evropská komise2. V čem se liší text schválený Evropským parlamentem? Pro obnovu přírody jsou nepříznivé zejména tyto dvě změny:
1. obnova významných ekosystémů má být omezena jen na území spadající do soustavy Natura 2000
2. z původního návrhu byl vyňat článek, který stanovuje cíle pro obnovu zemědělské krajiny.
Dále proběhne jednání tzv. Tripartity (Evropská komise, Rada Evropy, Evropský parlament). Podle názorů odborníků by už nemělo dojít k dalšímu okleštění zájmů ochrany a obnovy přírody. Hovoří se dokonce o šanci usilovat o posílení v některých konkrétních ukazatelích.
Verze zákona, která vzejde z jednání Tripartity, bude pravděpodobně na konci roku 2023 předložena plénu Evropského parlamentu ke konečnému hlasování.
Co se děje v České republice
Naplňování cílů stanovených v Nature Restoration Law bude rozpracováno v Národním plánu na obnovu přírody, který umožní zohlednit národní specifika, potřeby a priority. V současnosti probíhá diskuse s odbornou veřejností a příprava na adaptaci našeho právního řádu a zajištění vstupních podkladů.
Jak se Nature Restoration Law dotkne stromů?
Městské ekosystémy
Článek č. 6. stanovuje cíl zajistit nulovou ztrátu sídelní zeleně (do roku 2030, v porovnání se stavem v roce schválení zákona), dále po roce 2030 zajistit rostoucí trend v rozloze zelených ploch, i s využitím zelených střech, fasád apod. Toto znění bylo schváleno Evropským parlamentem. V národních plánech obnovy mají být stanoveny konkrétní způsoby, nástroje a opatření k zajištění plnění cílů.
Zemědělské ekosystémy
Článek č. 9 stanovuje cíle pro zvýšení podílu zemědělské půdy s vysoce rozmanitými krajinnými prvky (tj. s jednotlivými stromy, jejich skupinami nebo stromořadím), týká se také stromů v agrolesnických systémech a v extenzivních starých sadech. Tento článek byl z verze schválené Evropským parlamentem vyřazen.
Souhrnný cíl pro obnovu přírody
Má být vysázeno 3 miliardy stromů, a to na lesních i nelesních pozemcích. Na úrovni EU však aktuálně nepanuje shoda v tom, zda a jak stanovit podíl zemědělských ploch, kde mají být remízky, stromořadí, úhory, vodní plochy a další úpravy bránící odvodňování krajiny či erozi půdy. Zdá se, že to EU nechá na jednotlivých státech. Není také jasné, zda a jak bude podporována výsadba stromů na zemědělské půdě v souvislosti s vyřazením bodu č 9 který stanovuje cíle pro zemědělské ekosystémy (viz výše).
O co usilujeme
Chceme, aby Evropský parlament hlasoval pro zákon o obnově přírody ve znění, které nastartuje skutečnou obnovu přírody.
Ukazatelem rostoucího trendu v rozloze zelených ploch ve městech podle Čl. 6 by měla být nejen jejich plocha, ale i korunový zápoj vzrostlých stromů. Teprve dostatek zelených ploch s dlouhodobě udržitelnými vzrostlými stromy je účinným prostředkem pro zmírňování dopadů klimatické změny v našich sídlech.
Chceme, aby v zákoně byly definovány cíle pro ochranu zemědělské krajiny (zejména ukazatel rozlohy zemědělské půdy s krajinnými prvky jako jsou solitérní stromy a stromořadí, remízy a meze, produkční stromy v agrolesnictví a ovocných sadech). Vycházíme přitom z našich zkušeností, obnovujeme krajinu v Poodří.
Chceme podpořit Ministerstvo životního prostředí České republiky v prosazování ambiciózních a neokleštěných cílů v Národním plánu obnovy přírody.
(1) Tisková zpráva Evropského parlamentu z 12.7. 2023 https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20230707IPR02433/nature-restoration-law-meps-adopt-position-for-negotiations-with-council
(2) Nature Restoration Law na webu Evropské komise https://environment.ec.europa.eu/topics/nature-and-biodiversity/nature-restoration-law_en
Další informace naleznete zde:
WWF Česko https://www.wwfcz.org/podporte-zakon-o-obnove-prirody/##formular
Česká společnost ornitologická https://www.birdlife.cz/co-delame/vyzkum-a-ochrana-ptaku/ochrana-lokalit-a-prostredi/zakon-o-obnove-prirody/