Kdo nejvíc ničí životního prostředí ve Zlínském kraji? Odpověď je stále stejná - chemička Deza z Valašského Meziříčí. Podle údajů registru látek znečisťujících životní prostředí má Deza největší problémy s emisemi rakovinotvorných látek, a také s látkami ohrožujícími lidskou plodnost. „Zápach dehtu a asfaltu je cítit na kilometry. Všichni to ví, ale jen málo se s tím dělá,“ řekl Jaroslav Křiva, jeden z obyvatelů Valašského Meziříčí.
Jak dnes uvedla MF Dnes, Deza v roce 2005 vypustila do ovzduší padesát čtyři tun karcinogenů, téměř o polovinu překonala druhého z největších emitentů rizikových chemikálií, kterým je firma IVAX Pharmaceuticals z Opavy. Meziříčská továrna vede i ve vypouštění látek ohrožujících lidskou reprodukci. Vypustila jich devět tun.
Množství těchto látek se ale ve srovnání s rokem 2005 výrazně snížilo. „Do různých programů na odsiřování a postupné vylepšení emisí jsme investovali opět stamiliony korun,“ řekl Karel Jiříček, ředitel společnosti. Deza vynaložila na modernizaci a ekologizaci technologií v letech 1993 až 2007 celkem 5,8 miliardy korun. Ekologické investice dosáhly 2,3 miliardy korun. Trend má pokračovat i příštích letech.
Jak to vidí ekolog Milan Orálek?
"Jsme si vědomi toho, že se Deza zlepšila, že management dává spoustu prostředků na zlepšení a snížení emisí. Nicméně já tady vidím stále malý tlak vedení města a zastupitelů na majitele a vedení této akciové společnosti. Vždycky jde udělat něco nad rámec zákonných povinností.
Domnívám se, že by město s vedením mělo začít jednat o projektu financovaném, pokud to bude možné, z evropských fondů. Projektu zaměřeném na ještě větší množství ozdravných opatření. Pořád slyšíme o integrovaném povolení, které musí mít každý velký znečisťovatel, ale vždycky jde pro zdraví lidí a vlastních zaměstnanců udělat více. Město s nimi mluví, jedná, ale je to stále málo důrazné. Při jejich ziskovosti už měla mít firma dávno připravenu řadu ekologických projektů."