Více než 60 % obalů z PVC obsahuje nepřípustné množství jednoho nebo několika těžkých kovů. Prokázalo to rozsáhlá studie TPCH (The Toxics in Packaging Clearinghouse), v rámci které byly testovány různé obalové materiály na obsahy těžkých kovů. Nejčastěji byla zjištěna vysoké množství olova a kadmia. Tyto těžké kovy se používají jako stabilizátory PVC. Těměř všechny nevyhovující obaly byly vyrobeny v Číně nebo jiné asijské zemi. Testovány byly PVC obaly hraček, textílií, nábytku, výrobků pro domácnost či zboží pro domácí mazlíčky.
V rámci studie nebylo testováno jen PVC, ale i další obalové materiály jako papír, lepenka, kovy, sklo a plasty. Neúměrné množství těžkých kovů obsahovalo 16 % z 355 testovaných vzorků.
Na základě této studie zpřísnili v Iowě zákon o toxických látkách v obalech. Stát teď může ukládat pokuty za překročení limitu pro toxické látky v obalech určených pro maloobchod. Při zjištění nedostatku má distributor 60 dní na to, aby se dohodl s výrobcem. Ten musí závadné produkty stáhnout od distributorů a z maloobchodů, zajistit si náhradní – bezpečnější obalové materiály. V případě nedodržení těchto podmínek hrozí pokuta až 10000 USD za každé nevyhovující balení.
Přestože takovéto obaly neohrožují zdraví lidí či zvířat přímo, v případě jejich likvidace ve spalovnách či na skládkách se těžké kovy z takového obalu snadno dostávají do životního prostředí.
(1) TPCH - The Toxics in Packaging Clearinghouse - organizace, která ve Spojených státech amerických propaguje modelovou legislativu o toxických látkách v obalech ve všech státech USA. Jejím cílem je minimalizovat množství těžkých kovů v obalech a obalových komponentech prodávaných na území USA.
Toxické látky
Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů
Budoucnost bez plastů Výrobky bez jedů! Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.czOdpady
Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.
Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3RPraha – město pro život
Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.
Územní plánování Město a klima Bydlení Publikace Pražská bytová krize Linktree Praha město pro život Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro životStromy
Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.
Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žijeBiodiverzita
Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.
Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.
Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírodyÚčast veřejnosti
Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.
Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativěZahraničí
S cílem zajistit lepší a zdravější budoucnost pro co nejvíce lidí sdílíme naše know-how a chráníme životní prostředí a environmentální práva bez ohledu na geografickou polohu.
Arménie: Za čistý rozvoj regionů Strážci moldavské přírody Bosna a Hercegovina: Klenoty přírody Čisté ovzduší pro Ukrajinu Čisté ovzduší pro Gruzii Toxické znečištění v Thajsku Transparentní kontrola znečištění v Indonésii Klimatická změna v Kazachstánu Eko.ba Cleanair.org.ua Ecocitizens.kz Stop-persecution.org