JAKARTA - Indonéská nevládní organizace Nexus3 a česká nevládní ekologická organizace Arnika volají po urychleném přijetí právně závazné mezinárodní úmluvy o znečištění plasty, která by mimojiné řešila používání nebezpečných chemických látek právě v plastech. Při likvidicaci tohoto materiálu se totiž nebezpečné chemikálie uvolňují do okolí. Společná výzva obou organizací reaguje na novou studii, která odhalila přítomnost toxických látek ve vzorcích popela, půdy a vajec z vesnice Karawang na západní Jávě. Nevládní organizace se rozhodly zaměřit na vesnici Karawang, protože plastový odpad a staré pneumatiky se tam spalují jako palivo při výrobě vápna, což poškozuje životní prostředí a lidské zdraví.
V roce 2021 odborníci pracující pro organizace Nexus3 a Arnika odebrali a analyzovali vzorky popela ze spalování odpadu a vzorky půdy a vejce od volně chovaných slepic v blízkosti vápenných pecí. Výsledky studie potvrdily vážnou kontaminaci životního prostředí a potravinového řetězce v Karawangu nebezpečnými chemickými látkami známými jako perzistentní organické polutanty, které se záměrně přidávají do plastů, nebo látkami, které vznikají při spalování plastového odpadu, jako jsou dioxiny [1].
Úroveň kontaminace vajec z Karawangu dioxiny patří k nejvyšším, jaké kdy byly v Asii i ve světě naměřeny [2]. „Koncentrace dioxinů ve dvou souhrnných vzorcích slepičích vajec z volného chovu odebraných v Karawangu překročily normu EU 71krát, resp. 43krát. Vyšší koncentrace dioxinů ve vejcích volně chovaných kuřat z Asie byla zjištěna pouze v Bien Hoa, bývalé základně americké armády ve Vietnamu kontaminované defoliantem „Agent Orange“, a ve vesnici Tropodo na Východní Jávě, kde se plastový odpad používal jako palivo v zařízeních na výrobu tofu,“ uvedl Jindřich Petrlík, programový ředitel Arniky - programu Toxické látky a odpady.
Téměř všechny plasty se vyrábějí z látek na bázi ropy a chemických látek, které se přidávají za účelem zlepšení vlastností materiálu. Toto složení ztěžuje recyklaci a za posledních 20 let bylo celosvětově recyklováno pouze 9 % plastového odpadu, v Indonésii je to 11 %. Alternativním způsobem „recyklace” plastů je jejich energetické využití, jednoduše řečeno spalování. Otevřené pálení a spalování plastového odpadu je velmi rozšířené zejména v oblastech, kde chybí služby odpadového hospodářství.
Riziková likvidace plastového odpadu je dalším argumentem zdůrzňujícím potřebu mezinárodní regulace. Odbornice Yuyun Ismawati, PhD, hlavní poradkyně nadace Nexus3, která se zúčastnila prvního jednání o vytvoření úmluvy o plastech uvedla: „Plasty jsou v podstatě uhlík plus chemiké přísady, které jsou v nich vázány až do konce životnosti plastových výrobků. Tyto chemické látky jsou většinou nebezpečné a velmi dlouho přetrvávají v životním prostředí. Proto by se mandát k vypracování smlouvy o plastech měl vztahovat na celý životní cyklus plastů, počínaje jejich výrobou.”
„Na zasedání mezivládního vyjednávacího výboru pro vypracování mezinárodního právně závazného nástroje o znečištění plasty v Punta del Este mnoho delegátů zdůraznilo, že je důležité zabývat se dopady na zdraví a toxickými chemickými látkami obsaženými v plastech. Rovina vyjednávání o úmluvě se tak posunula od problémů na konci řetězce, jako je nakládání s odpady, k otázkám stojícím na jeho počátku, jako je kontrola výroby plastů a zákaz používání toxických chemikálií při výrobě plastů,” dodala. Neziskové a občanské organizace hrají důležitou roli při posunu jednání o úmluvě kupředu tím, že sdílejí data, zjištění a hlasy z terénu.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Tato tisková zpráva vznikla za finanční podpory Evropské unie. Za její obsah nesou výhradní odpovědnost sdružení Arnika a Nadace Nexus3 a nemusí nutně odrážet názory Evropské unie. Projekt "Transparentní kontrola znečištění v Indonésii" je podporován Evropskou unií a Ministerstvem zahraničních věcí České republiky v rámci Programu na podporu transformace.
Nexus3 Foundation je nevládní nezisková organizace, která spolupracuje se všemi zájmovými skupinami na prosazování ochranných opatření pro veřejnost, zejména pro zranitelné skupiny obyvatel, před dopady rozvoje na jejich zdraví a životní prostředí směrem ke spravedlivé, netoxické a udržitelné budoucnosti. Více informací naleznete na: https://www.nexus3foundation.org
Sdružení Arnika je česká nezisková organizace, která od roku 2001 sdružuje lidi usilující o lepší životní prostředí. Naším posláním je chránit přírodu a zdravé životní prostředí pro budoucí generace v Česku i v zahraničí. Více informací naleznete na: https://arnika.org/
V případě dotazů se prosím obracejte na:
Martin Zelinka - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 720 208 217
Poznámky:
[1] Celá studie je k dispozici zde: https://arnika.org/en/publications/pops-contamination-caused-by-use-of-plastic-waste-as-fuel-at-locations-in-indonesia
[2] Petrlík, Jindřich a kol. „Monitoring dioxins and PCBs in eggs as sensitive indicators for environmental pollution and global contaminated sites and recommendations for reducing and controlling releases and exposure.” Emerging Contaminants 8 (2022): 254e279.