Peníze určené ke zlepšení ovzduší v Operačním programu životní prostředí (OPŽP) jsou čerpány zcela minimálně, Česku přitom hrozí sankce za nedodržování limitů pro znečišťující látky v ovzduší. Takové jsou závěry zprávy, kterou zveřejnil Národní kontrolní úřad.
Ve zprávě, která kontrolovala v této oblasti činnost Ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí při poskytování a čerpání dotací ke zlepšení ovzduší, a dále některé příjemce dotací, jsou uvedeny například tyto nedostatky:
Na zlepšení ovzduší a snižování emisí bylo pro období 2007- 2013 určeno celkem 18,065 miliardy korun. Po téměř čtyřech letech od začátku jeho realizace byl podíl podpory pro schválené projekty pouze 1,5 miliardy korun.
Výše proplacených projektů pak byla pouze
Jako jeden z hlavních důvodů nízkého čerpání uvádí zpráva stávající podobu zákona o ochraně ovzduší, která dostatečně nemotivuje znečišťovatele k investicím do čistějších technologií. „Několikaleté odsouvání přijetí nového zákona o ochraně ovzduší situaci určitě nepomáhá. Poplatky za znečišťování navíc nebyly od jejich zavedení v devadesátých letech aktualizovány. Smyslem poplatků není, aby firmy platily, ale aby byly motivovány zavádět šetrnější technologie,“ řekla Vendula Krčmářová z ostravské pobočky Arniky.
Dále zpráva zmiňuje málo výzev k předkládání projektů a také mnoho omezení, například typů podporovaných projektů či fakt, že většina podpořených projektů byla v oblastech s méně znečištěným ovzduším.
Aktualizované poplatky pro znečišťovatele by mohly být jednou z motivací, proč investovat do modernějších technologií a využít k tomu i nabízené prostředky. Nyní se však objevují i návrhy na jejich zrušení - s tímto nápadem přišli nedávno poslanci ODS Jaroslav Plachý a František Severa. Chtějí, aby velké podniky nemusely platit poplatky za vypouštění škodlivin do ovzduší, neboť pro průmysl je to podle nich příliš zatěžující.