Podle nové odpadové legislativy mají obce povinnost v roce 2025 třídit alespoň 60 % komunálních odpadů. Splnění tohoto cíle bude velmi náročné, neboť v současné době obci v průměru vytřídí jen 40 %. Nízká míra třídění je jedna z hlavních příčin, proč ČR skládkuje mnohem víc odpadu, než odpovídá průměru EU.
Arnika vydala publikaci, která popisuje, jaké kroky mohou úroveň třídění navýšit. Jedním z nejdůležitějších je snižovat produkci zbytkových odpadů. Podle dat MŽP produkce směsného komunálního odpadu v obcích stagnuje. Hlavní příčinou je podle nás to, že každá obec řeší odpadové hospodářství sama. V podstatě to vede k tomu, že transformace v obcích probíhá velmi pomalu.
Tabulka: Produkce odpadů v obcích ČR (zahrnuje také výkup surovin a školní sběry)
Nástroje přitom obce již k dispozici mají. Například v řadě obcí, kde zavedli nádoby na tříděný sběr u domu (door to door), došlo k výraznému poklesu směsného odpadu. V Arnice jsme několik takových případů popsali: Nenkovice, Telnice, Vidče, Chropyně.
K poklesu produkce směsného odpadu dochází i ve velkých městech. Zatímco před několika lety jsme chválili město Písek (cca 30000 obyvatel), že snížili produkci směsného odpadu pod 150 kg/ob/rok, v roce 2021 se toto podařilo Pardubicím, což je město co do počtu obyvatel třikrát větší.
V příručce jsou popsány i další kroky k navýšení úrovně třídění a dále příklady obcí, které už 60% míry třídění dosahují. Jako ukázkové příklady jsme vybrali hlavně obce, které 60% míry třídění dosahují i při nízké celkové produkci komunálních odpadů. Mnoho obcí totiž vysoké míry třídění dosahuje tím, že eviduje vysoké množství bioodpadů. Kdyby ale tímto způsobem postupovali všechny obce, musela by stoupnout produkce odpadů z obcí o 20 až 40 %, což asi nechceme.
Příručku si můžete stáhnout zde