Ministerstvo životního prostředí připravilo nový nástroj, kterým mohou úřady chránit zdraví lidí před znečištěným ovzduším. Je jím novela takzvané smogové vyhlášky, jež má umožnit krátkodobé omezení dopravy nebo průmyslu. Právě tyto činnosti jsou totiž hlavním zdrojem nebezpečných emisí. Vyhláška nově zahrnuje také prachové částice PM10, které dosud česká legislativa přehlížela.
„Situace v některých regionech je kritická, zdraví statisíců lidí je vystaveno riziku. Vyhláška by mohla pomoci neudržitelný stav řešit,“ přivítal návrh novely Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika. Podle dlouhodobých měření je nejhorší ovzduší na Ostravsku, a to kvůli těžkému průmyslu. Následuje Praha kvůli enormní automobilové dopravě. Smogových situací ale není ušetřeno ani Ústecko a další velká města, jako například Brno či Jihlava.
Nová vyhláška by měla umožnit omezovat vjezd aut do center měst nebo omezovat výrobu. Pokud čtyřiadvacetihodinové koncentrace prachových částic PM10 překročí hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový, vydá Český hydrometeorologický ústav varovný signál. Při překročení hranice 150 mikrogramů by pak mohlo dojít ke krátkodobému omezení zdrojů emisí nebezpečného prachu. Podmínkou pro regulační opatření je nepříznivá povětrnostní situace, například déle trvající inverze. Konkrétní opatření by měly stanovit jednotlivé kraje, města a průmyslové podniky.
Jemné prachové částice jsou velkou hrozbou pro zdraví obyvatel evropských měst. Vznikají totiž v důsledku spalování nekvalitních paliv a automobilové dopravě a v ovzduší České republiky jejich koncentrace dlouhodobě narůstají. Mikročástice prachu na sebe váží různé toxické látky a pronikají přes plicní sklípky přímo do krevního oběhu. Konkrétní zdravotní rizika nedávno prokázaly studie výzkumného týmu MUDr. Radima Šráma z Ústavu experimentální medicíny AV ČR, které probíhaly v Praze a v Ostravě.
V roce 2007 měřilo prachové částice PM10 na území republiky celkem 152 stanic. Celá třetina z nich přitom zaznamenala překročení zákonného limitu, který je 50 mikrogramů na metr krychlový. V některých případech dosáhly naměřené hodnoty až osminásobku.
Na porušování závazných limitů pro částice prachu v ovzduší upozornila Českou republiku Evropská komise a požaduje okamžité přijetí adekvátních opatření. Návrh novely smogové vyhlášky budou nyní připomínkovat ostatní rezorty, pak ji dostanou k projednání poslanci. Ministerstvo životního prostředí předpokládá, že vyhláška by mohla platit již letos na podzim.
Více informací hledejte v tiskové zprávě Ministerstva životního prostředí.