Na konci minulého týdne jsme v Poodří přivítali monitorovací návštěvu odborníků z Bruselu. Takovouto misi absolvujeme každý rok, ta letošní tak byla už čtvrtá. V průběhu 2 dní vždy ukazujeme, čeho jsme dosáhli v našem projektu nazvaném LIFE Osmoderma, a jak se nám daří plnit stanovené cíle.
Hlavní hvězdou setkání byl samozřejmě zavalitý 3 cm brouk páchník hnědý, jehož biotopy v Poodří chráníme a obnovujeme. Páchník přežívá v Poodří ve starých vrbách, které ořezáváme. V budoucnu se mu snad bude líbit i v dubech a hrušních, které vysazujeme sázíme. Monitorovací mise sestává z nevyhnutelného papírování, ale také z celodenního výjezdu do terénu, kde se nejlépe prezentuje naše dobře odvedená práce. Naši “monitoři” ocenili například staré hlavaté vrby u Pasečného mostu ve Studénce, kterým jsme ořezáním prodloužili život, nebo nové výsadby v Košatce s bytelnými dubovými kůly a pletivem, které mladé stromky ochrání před rozvodněnou Odrou i mlsnou zvěří. Došlo samozřejmě také na ukázky nezajímavějších vrb - biotopů a diskusi o páchníkovi či dalších ohrožených druzích vázaných na dutiny starých stromů.
Od roku 2018 jsme v Poodří vysadili už více než 1800 stromků a ošetřili 800 hlavatých vrb, staletých dubů a lip. Věnujeme se také akcím pro veřejnost. S výsadbou nám pomáhají děti z místních mateřských a základních škol. Úspěšně spolupracujeme také s obcemi, zemědělci a místními spolky. Speciálně pro ně jsme připravili novou publikaci Hospodaříme v Poodří, která je především návodem pro dobrého hospodáře. Vlastníte-li pozemek a chcete, aby přinášel užitek vám i krajině, dozvíte se v ní, jak na to - od prvního plánování, výběru vhodných druhů stromů a technologii výsadby, až po správnou péči o mladé i vzrostlé stromy.
Pro rodiny máme originálního Páchníkova průvodce Poodřím. Děti a rodiče mohou veršovat, malovat a poznávat krajinu společně. Pro ty z vás, kteří ještě neměli tu čest potkat se s páchníkem osobně, závěrem doplňujeme, aby se nenechali odradit jeho nelibým pojmenováním - páchník nezapáchá, vydává spíše vůni přirovnatelnou k čerstvě vyčiněným kůžím nebo k vůni netýkavky.
Fotogalerii z monitorovací návštěvy naleznete zde.
V průběhu pětiletého projektu s názvem LIFE Osmoderma - Ochrana páchníka hnědého v EVL Poodří, i Arnika vysadí více než 2000 nových stromů. Dalších 955 vzrostlých stromů - biotopů ošetří. Na projektu spolupracuje s ZO ČSOP Studénka, Ostravskou univerzitou a polskou Fundacja Ekorozwóju.
Projekt Ochrana páchníka hnědého v Evropsky významné lokalitě Poodří je financován z programu LIFE Evropské unie a Ministerstvem životního prostředí ČR. Jarní výsadby 2022 v Poodří podpořili také ČSOB pomáhá regionům a rodinná firma Mapuito.