Ochrana přírody a krajiny má v České republice dlouhou tradici. První chráněné území – Žofínský prales – zřídil na svém panství Jiří Augustin Langueval-Buquoy již v roce 1835.
Ochrana přírody a krajiny
Ochrana přírody a krajiny má v České republice dlouhou tradici. První chráněné území – Žofínský prales – zřídil na svém panství Jiří Augustin Langueval-Buquoy již v roce 1835. Následovalo chráněné území Hojná voda založené týmž šlechticem a krátce na to, v roce 1858, vznikl ve schwarzenberském panství Boubínský prales. Všechna tato území existují dodnes a přibyla mnohá další. S postupem zastavování a využívání krajiny stoupla také potřeba přírodu chránit a uchovávat. Dnes u nás existuje nesčetně různých chráněných oblastí, vznikly seznamy chráněných a ohrožených druhů a Česká republika přistoupila k mnoha mezinárodním úmluvám na ochranu přírody. Ochrana přírody se stala vědním oborem a tento článek by vám měl pomoci se zorientovat v různých informačních zdrojích.
Obecné charakteristiky ochrany přírody nalezente na stránkách Ministerstva životního prostředí pod odkazem „Příroda a krajina“ (přímý odkaz http://mzp.cz/cz/priroda_krajina).
Podstatným zdrojem informací o ochraně přírody v ČR jsou stránky Agentury ochrany přírody a krajiny. Na těchto stránkách najdete vedle informací o chráněných oblastech v České republice a jejich charakteristik také přehled legislativy (v záložce levého menu „Legislativa“) vč. informací o mezinárodních úmluvách v ochraně přírody, ke kterým se Česká republika zavázala. V záložce „odkazy“ v horní liště najdete mj. seznam tuzemských i mezinárodních organizací, které působí v ochraně přírody.
Podrobné informace o chráněných územích, stanovištích a druzích najdete na stránkách Ústředního seznamu ochrany přírody http://drusop.nature.cz/. Najdete zde vyhledávání lokalit podle názvu lokality, kraje, okresu, obce, katastru apod. Můžete zde hledat informace o chráněných územích, oblastech Natury 2000 nebo třeba o památných stromech.
Pro podrobnější mapové podklady doporučujeme mapový portál na serveru Cenia - http://geoportal.cenia.cz/. V levém menu v tematických úlohách pod záložkou „Životní prostředí“ a pod ní „Ochrana životního prostředí“ lze zvolit různé typy informací – chráněná území, Natura 2000, zonace národních parků apod. Kliknutím a tažením myši zadáte výřez oblasti, která vás zajímá, a kliknutím nahoře na ikonu informace (i) se vám v dolní části zobrazí informace o datech ve zvolené lokalitě. V záložce „vrstvy“ můžete omezit zobrazované informace, užitečné je i pole „hledat“ s možností zadání názvu území.
Biologická rozmanitost a Natura 2000
Natura 2000 je evropský systém chráněných území. Oficiální portál pro Naturu 2000 spravovaný AOPK najdete na http://www.nature.cz/natura2000-design3/hp.php. Naleznete zde seznam takto chráněných území vč. mapy - seznam konkrétních lokalit najdete v záložkách „Evropsky významné lokality“ a „Ptačí oblasti“, seznam si můžete seřadit podle kraje. Po rozkliknutí konkrétní lokality se dostanete na podrobné informace o oblasti.
Informace o systému Natura 2000 najdete také na http://www.biodiverzita.arnika.org/natura-2000.
Na stránkách http://chm.nature.cz/ najdete informační systém jedné z klíčových mezinárodních úmluv pro ochranu přírody - Úmluvy o biologické rozmanitosti.
Informace týkající se ptačích oblastí včetně podrobných charakteristik jednotlivých oblastí najdete na webu České společnosti ornitologické, konkrétně na http://www.cso.cz/index.php?a=cat.25
Pro informace o procesu vyhlašování lokalit a o Natuře 2000 z pohledu nevládních organizací doporučujeme web organizace Veronica - http://www.veronica.cz/?id=51.
Na stránkách http://botany.cz/cs/ najdete v levém menu Atlas lokalit, v kterém si můžete podle kraje najít stručnou charakteristiku oblastí Natura 2000 ve vašem kraji. Server se podrobněji věnuje pražským lokalitám a na jihomoravské oblasti se specializuje organizace Veronica. Ostatním regionům bohužel taková péče není věnována, ale podrobnější regionální informace vám určitě podají nevládní organizace, které se sdružily do Koalice pro Naturu.
Tento článek vznikl díky finanční podpoře Ministerstva životního prostředí. Dárce neodpovídá za obsah materiálu.