Ve dnech 3. až 4. listopadu 2022 jsme v Sarajevu pořádali konferenci "Free The Rivers 2022" [1]. Zúčastnily se jí desítky zástupců občanské společnosti a komunit z Bosny a Hercegoviny a dalších zemí západního Balkánu, státních institucí a mezinárodních organizací. Účastnice a účastníci upozornili například na pokračující vylučování občanské společnosti z rozhodovacích procesů v otázkách životního prostředí a na nutnost zlepšení ochrany aktivistů před pronásledováním.
Na konferenci byla jasně nastíněna potřeba přijetí nových zákonů týkajících se ochrany přírody a řek, a zlepšení těch stávajících. Bohužel v zemi stále dochází k systematickému vylučování veřejnosti z rozhodování o udělování povolení (nejen) pro hydroenergetické projekty . Přitom výstavbou malých vodních elektráren dochází k nevratnému poškození říčních ekosystémů a má neblahé dopady na místní komunity, které často úplně ztratí přístup k tekoucí vodě.
„Bosenské komunity se v posledních letech bouří proti projektům malých vodních elektráren, dochází i k velkým fyzickým protestům a blokádám. Z přípravného procesu jsou často vylučovány, takže jim nic jiného nezbývá, protože v důsledku živelné a nepromyšlené výstavby malých vodních elektráren můžou ztratit přístup k tekoucí vodě,“ vysvětluje Zuzana Vachůnová, koordinátorka našeho projektu v Bosně a Hercegovině a dodává: „Z ekologického problému se tak stává společenský. Na povrch vyplouvá provázanost s dalšími tématy jako je korupce nebo nefunkčnost některých institucí, jako například ekologické inspekce, které by tento problém měly řešit.“
Fotogalerii z konference si můžete prohlédnout ZDE.
Mezi konkrétními úspěchy dosaženými v posledních letech jmenovali řečníci nové zákony o energetice a o obnovitelných zdrojích. Na místní úrovni byla zahájena úspěšná spolupráce se starosty – již 23 obcí se připojilo k iniciativě „Obce bez přehrad“ a zavázalo se tak nevydávat žádné povolení k výstavbě přehrad nebo malých vodních elektráren na území obce bez předchozí konzultace s občany.
„Příjemně mě překvapilo, jak téma ochrany řek rezonuje mezi občany. Je vidět, že si lidé v Bosně a Hercegovině uvědomují jedinečnou hodnotu svých řek, kterou nemůžou vyvážit sebelákavější sliby investorů. Ty navíc investoři často nesplní, jak jsme se dozvěděli z konkrétních případů, které zástupci komunit na konferenci prezentovali,“ shrnula své dojmy z konference účastnice a koordinátorka naší kampaně Za živé řeky Marie Dostálová.
Zajímá vás kontext? Poslechněte si reportáž ČRo Plus na téma masivní výstavby hydroelektráren v Bosně a Hercegovině, kde o problému mluví také naše koordinátorka Zuzana Vachůnová.
Poznámky:
[1] Konferenci "Free The Rivers 2022" uspořádala Koalice pro ochranu řek Bosny a Hercegoviny, Centrum pro životní prostředí (BiH) a Arnika (Česká republika) ve spolupráci s ACT Foundation (BiH) za finanční podpory Programu na podporu transformace Ministerstva zahraničních věcí ČR a Nadace Heinrich Böll Stiftung. Kompletní program konference naleznete zde: https://arnika.org/en/events/free-the-rivers-2022