Sdružení Čistá Ostrava, které vyhrálo zakázku za 4 miliardy, mělo do konce roku 2008 ukončit zkušební výrobu a vyrobit 40 000 tun paliva - zatím je to však cca dvanáct tisíc tun. Naplno by výroba měla začít v dubnu, až získají potřebná povolení. Termín sanace lagun je přitom rok 2010, což představuje zlikvidovat do té doby asi 200 000 tun ropných odpadů, vyčistit 500 000 tun zeminy a znečištěnou vodu z plochy dvanácti hektarů.
Spalování obsahu lagun budí obavy již delší dobu. Ministerstvo průmyslu a obchodu prosadilo, aby se směsi vyrobené z kalů z lagun nepovažovaly za odpady, ale za palivo, pro které platí jiné předpisy. Ministerstvo životního prostředí, ale také například sdružení Arnika však požadovaly, aby s obsahem lagun bylo nakládáno jako s nebezpečným odpadem.
„Vadí nám hlavně to, že se proces likvidace lagun Ostramo neřešil komplexně, ale byl rozdělen do tří částí. Sanace lagun, výroba paliva z odpadů i jeho spalování měly být posouzeny v jednom materiálu. A na celý proces se mělo pohlížet jako na nakládání s nebezpečnými odpady,“ řekl například v loňském roce na tiskové konferenci sdružení Arnika starosta obce Dětmarovice Ing. Lumír Mžik. Zdá se tedy, že celý problém spalování byl zkrátka přesunut jinam.