Pane primátore, přiznejte svou vinu na dopravním kolapsu Prahy!
Vaši reakci na udělení Ropáka 2008, zveřejněnou na informačním serveru radnice, je nutno v případě řešení silničního okruhu odmítnout. Píšete, že „stavba městského i silničního okruhu je souboj s časem – jestli stihneme okruhy postavit dříve, než se město definitivně zahltí dopravou a zalkne smogem“. Nezbytnou podmínkou pro nezahlcení a „nezalknutí“ je ve skutečnosti správné pořadí výstavby okruhů v severozápadním kvadrantu města: napřed vnější – silniční a pak vnitřní – městský. Vy ale děláte pravý opak: nedodržel jste strategický plán Prahy z r.2000 schválený zastupitelstvem, který stanovil prioritní výstavbu severní části silničního okruhu, jehož absence nyní způsobuje zahlcení i Jižní spojky, a na severu stavíte napřed městský okruh. Opakujete tak historickou chybu severojižní magistrály prvořadou výstavbou komunikace uvnitř města a přinejmenším v Holešovičkách tím připravujete poškození životního prostředí, které je trestným činem. Tady nejde jen o „hru na Ropáka“, ale o odpovědnost před zákonem.
Píšete, že Praha v případě severozápadní části silničního okruhu rozhodovala správně, ale není tomu tak. Procesem posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) prošla nikoli trasa dle územního plánu, ale v Dolních Chabrech odsunutá, protože její vedení těsně kolem domů je nepřijatelné. Praha, resp. její odpovědní pracovníci pak zásadně pochybili, když hned po vydaném stanovisku EIA z dubna 2002 nepřipravili změnu územního plánu podle úpravy v procesu EIA, ačkoli povinnost pražského primátora spolupracovat na výstavbě silničního okruhu vyplývá již z usnesení vlády z roku 1993. Dokonce Vy sám (ve Vámi podepsané odpovědi na přímou výzvu datované v prosinci 2005) jste nezbytnou změnu územního plánu odmítl zajistit. Výstavba silničního okruhu v trase dle územního plánu tak není možná bez porušení zákona. Tím jste jižní variantu zásadně znehodnotil a její výstavbu odsunul do nedohledna. Má-li být tato trasa vybudována, musí být dle řešení, které prošlo procesem EIA (k trase dle územního plánu se stanovisko nevztahuje) – a také bez nesmyslného patrového řešení mostu, které je jen ničím neodůvodněnou komplikací celého návrhu.
Odmítnout je třeba i závěr Vaší reakce. Nedodržením strategického plánu řešíte dopravu v Praze nikoli ve prospěch,ale naopak v příkrém rozporu s potřebami obyvatel i návštěvníků města. O Vašem škodlivém působení zejména na pražskou dopravu a tím i na zdraví obyvatel se díky udělení Ropáka 2008 dozvěděla veřejnost. A to se letošní anketa nezabývala Vaším již dřívějším prosazením výstavby metra na letiště duplicitně k připravované obsluze železnicí a na úkor mnohem potřebnější výstavby trasy D.
Tento dopis považujte za otevřený.
Jan Klika
předseda Ateliéru pro životní prostředí, o.s.
Další informace:
Komentář Arniky k udělení ceny Ropák roku Pavlu Bémovi
Reakce pražského primátora na udělení ceny Ropák roku 2008:
Dostává li člověk cenu, sluší se poděkovat. Děkuji proto i za cenu Ropák roku 2008, kterou beru jako hru určité velmi vyhraněné skupiny lidí s vlastními zájmy, nicméně hru s vážným podtextem, který si zaslouží pár slov.
Výškové stavby na Pankráci jsem nenavrhl já ani současné a dokonce ani minulé vedení města. První výšková budova tam vznikla už za minulého režimu a současní urbanisté a architekti se pouze pokoušejí tuto lokalitu kvalitně dotvořit. Pražský primátor není architektem, urbanistou, není monarchou a nejsem to já, kdo rozhoduje. Pouze mohu zajistit korektní projednání investičních záměrů a o Pankráci město jednalo se všemi – včetně orgánů UNESCO. Záměr byl vyhodnocen jako vyhovující, nenarušující město, ale územní i stavební řízení už bylo věcí Prahy 4. Můj osobní názor v této věci není příliš podstatný a přiznám se, že ani vyhraněně silný. Za daleko důležitější považuji, že jsme na základě debaty kolem Pankráce došli ke zpracování koncepčního materiálu, který definuje možnosti uplatnění výškových budov v rámci Prahy jako celku. Beru to jako doklad toho, že všechno zlé je k něčemu dobré, a za sebe dodám pouze jediné – Praha je pro mne město s mimořádnou historickou hodnotou a vždy bude dělat vše pro to, aby si ji udrželo.
Rychlostní komunikace přes Suchdol je jiná věc. Praha balancuje na hranici dopravního kolapsu, stavba městského i silničního okruhu je souboj s časem – jestli stihneme okruhy postavit dříve, než se město definitivně zahltí dopravou a zalkne smogem. Chápu, že jednotlivé části komunikací vyvolávají spory. Všichni chtějí dobré silnice, ale nikdo je nechce u sebe. Chápu proto i obyvatele Suchdola, ale úzký lokální zájem tady stojí proti zájmům milionového města. Tak zvanou jižní variantu přes Suchodol hodnotili a vybrali nejlepší experti jako jedinou, která městu pomůže, její přínos je jasně prokazatelný a i za cenu obrovských výdajů jsme tady komunikaci prosadili jako podzemní. Podotýkám, že se tady zatím nic nestaví. Severní trasa je pro Prahu neužitečná, ale je to tradiční hra ekologů a „zelený“ Ropák mne proto nepřekvapuje. Mohl bych se odvolat na to, že tuto část okruhu bude stavět stát a on také vybírá, kudy povede, ale proč? Stojím si za názorem, že Praha v tomto případě rozhodovala správně a za tuto část okruhu tak, jak je definována v územním plánu města, budu bojovat do krve. Pokud za to mám být Ropákem roku, fajn, každý dobrý skutek má být po zásluze potrestán. Pro mne je to vyznamenání a důkaz, že dělám to, za co jsem placen – řeším dopravu v Praze ve prospěch obyvatel města i jeho návštěvníků.
Pavel Bém
primátor hl. m. Prahy