Chemička Spolana, která před časem ujišťovala, že prokázané škody uhradí, se zatím k placení příliš nemá. „Stalo se to samé, co před dvěma lety. Tehdy uniklý chlor způsobil lesní školce Knížecí dvůr v Tišicích škody za více než třicet milionů korun. O ně se firma se Spolanou soudí, ale zatím nebylo ani první líčení,“ uvedl Josef Cafourek z firmy Školky Tišice. Ta převzala po původní společnosti areál i zaměstnance.
Knížecí dvůr zkrachoval, protože chemikálie ze Spolany zničily rostliny, jež potom školka nemohla prodat. Dosud náhradu nedostala. „Zase ze Spolany unikl chlor, zase to spálilo spoustu stromků. Opět máme stejné důkazy o jejich vině, ale oni se nemají k zaplacení škod,“ dodal Cafourek. Na polích v Tišici tak zůstávají zrezlé borovičky a další stromky, i ty, které chtěla školka prodávat jako vánoční.
„Jsou neprodejné, všechno to opadalo. Ani další jehličnany nemůžeme prodat, protože už neodpovídají normám a nikdo to nevezme,“ uvedl pracovník Školky Tišice Petr Dvořák. Škody jsou tentokrát na sazenicích přes dva a půl milionu, na vánočních smrcích přes čtyři miliony korun. „Začínáme ztrácet důvěru i k novému vedení Spolany. Úplně se kopíruje to staré. Nejdřív sliby, a pak nic,“ říká Cafourek, který je odhodlaný znovu Spolanu žalovat. „Se všemi postupně jednáme. Někdo to vyřizuje soudní cestou, někdo jinak,“ komentoval situaci zemědělců mluvčí Spolany Jan Martínek.
Zemědělci se domnívají, že původní vstřícný postup Spolany plynul z toho, že chemička doufala, že platby zajistí pojišťovna. „Pojišťovny si ale vždycky najdou způsob, jak platit nemusí. Teď to chemička bude muset platit sama, a to se jí nechce,“ domnívá se soukromý zemědělec Jaroslav Svoboda. To, jak je Spolana pojištěna, však její mluvčí nedokázal zhodnotit. „To je otázka pro právní oddělení. Všechno se ale detailně zvažuje z odborné stránky,“ uvedl Martínek.
Nyní pěstitelé doufají, že náhradu škod získají na základě dohody se Spolanou nebo i soudní cestou. Jinak by totiž hrozil krach další školky. „Ještě si z nás dělali snad legraci, že můžeme být rádi, jak máme pohnojeno, že ušetříme,“ dodal Cafourek. Některé rostliny, pokud dostaly jen menší dávku chemikálií, například sloučenin síry, skutečně pookřály. Ty citlivější jsou ale spálené, a tak z nich zbyly jen rezavé pahýly.
Radek Plavecký, MF Dnes (Střední Čechy)