"Je to ještě horší, než jsem si myslel," pronesl předseda českého Senátu Petr Pithart po více než dvouhodinové veřejné debatě na místním obecním úřadě v Nových Heřminovech, kdy několikrát hrozilo, že odpůrci a zastánci stavby nové přehrady budou křičet více, než je únosné. Petra Pitharta si místní pozvali, aby jej přesvědčili o tom, že stavět novou přehradu a potopit tak Nové Heřminovy pod hladinu, je nesmysl.
Plánované vodní dílo, pokud vláda se stavbou vyjádří souhlas, má přijít státní kasu minimálně na tři miliardy korun. A také především zatopit Nové Heřminovy, odkud se budou muset lidé vystěhovat. Podle příznivců stavby by se postavením přehrady zabránilo povodňovým škodám na řece Opavě – od velké vody by byla chráněna města jako Krnov nebo Opava a další desítky okolních obcí. S výstavbou přehrady již zastupitelstva okolních měst a obcí vesměs souhlasila, stejně tak i zastupitelstvo Moravskoslezského kraje. Nyní rozhodování leží na ministerstvu zemědělství, které má výsledný materiál předat vládě k posouzení.
Nebude to zřejmě hned: jak včera oznámil Pavel Punčochář, vrchní ředitel sekce vodního hospodářství na ministerstvu, tento uřad nyní připravuje podklady pro zahraniční experty. Zda je přehrada na Bruntálsku skutečně namístě, mají zkoumat italští a nizozemští odborníci. "Byl bych rád, kdyby tyto expertýzy byly hotovy do konce roku," odpověděl Punčochář na otázku, jak dlouho to celé může ještě trvat.
"Příprava studií je jen důkazem, že o stavbě stále panují pochybnosti," prohlásil o záměrech ministerstva zemědělství v Nových Heřminovech Petr Pithart. Ten si včera vyslechl řadu stížností místních obyvatel, kteří proti stavbě přehrady vehementně protestují. "V Heřminovech žiji pětatřicet let, má firma s dvaceti zaměstnanci obhospodařuje místní lesy. Přehrada by byl můj konec," postěžoval si místní podnikatel Jiří Pavelka. "Argumentů proti stavbě přibývá, pro ubývá," myslí si o současném stavu sporu starosta Nových Heřminov Antonín Maňák. V obci která má celkem 262 obyvatel, souhlasí podle starosty se stavbou a tím pádem i odstěhováním, jen šest.
Petr Pithart včera několikrát všechny strany sporu opakovaně vyzýval, aby spolu především diskutovaly. "Místní občané mají po desetiletích nejistoty právo, aby se rychle rozhodlo. A pokud se v dohledné době nerozhodne, pak je celá věc natolik sporná, že by se nemělo stavět nic," konstatoval předseda Senátu a dočkal se u místních potlesku.
První plány na stavbu přehrady v Nových Heřminovech existují již z dob Uhersko-Rakouska, v roce 1963 byla v obci nařízena stavební uzávěra a začal platit zákaz pohřbívání mrtvých v katastru Nových Heřminov. Již tehdy měla stát přehrada nejpozději do pěti let. Zákazy byly léty rozmělňovány, a dnes se opět v obci rostou nové domy. O přehradě se vážně opět začalo mluvit po velkých povodních, které zasáhly Moravy a Slezko v roce 1997. "Přehrada je z našeho hlediska tou nejlepší ochranou proti povodním," trval si včera na svém k nelibosti odpůrců díla generální ředitel Povodí Odry Pavel Schneider
Toxické látky
Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů
Budoucnost bez plastů Výrobky bez jedů! Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.czOdpady
Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.
Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3RPraha – město pro život
Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.
Územní plánování Město a klima Bydlení Publikace Pražská bytová krize Linktree Praha město pro život Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro životStromy
Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.
Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žijeBiodiverzita
Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.
Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.
Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírodyÚčast veřejnosti
Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.
Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativěZahraničí
S cílem zajistit lepší a zdravější budoucnost pro co nejvíce lidí sdílíme naše know-how a chráníme životní prostředí a environmentální práva bez ohledu na geografickou polohu.
Arménie: Za čistý rozvoj regionů Strážci moldavské přírody Bosna a Hercegovina: Klenoty přírody Čisté ovzduší pro Ukrajinu Čisté ovzduší pro Gruzii Toxické znečištění v Thajsku Transparentní kontrola znečištění v Indonésii Klimatická změna v Kazachstánu Eko.ba Cleanair.org.ua Ecocitizens.kz Stop-persecution.org