„Ekologická výchova by měla být na školách povinným předmětem,“ shodli se představitelé neziskových organizací, místních úřadů, vysokých škol a další moldavské odbornice a odborníci. Setkalise ve středu 19. dubna 2023 na diskuzi, kterou jsme spolu s naší partnerskou organizací Biotica v Kišiněvě zorganizovali při příležitosti oslav Dne Země.
Diskuze rozhodně nebyla jedinou akcí, protože teorii je žádoucí propojit s praxí. Příklad ochrany životního prostředí v Moldavsku si proto zájemci z hlavního města prohlédli při návštěvě přírodní rezervace Codrii, která se konala o deset dní později. Té se zúčastnili i učitelé a představitelé soukromého sektoru včetně IT firem.
Na levém břehu Dněstru jsme 13. května navázali exkurzí pro veřejnost v rezervaci Iagorlik, která se uskutečnila při příležitosti Dne environmentálního vzdělávání. Účelem výletu bylo, aby účastnice a účastníci poznali moldavskou krajinu všemi smysly a uvědomili si její hodnotu. Kvetoucí příroda pozdního jara tento účinek skutečně měla, jak potvrdil jeden z účastníků: „Lidé se často vyhlašování chráněných přírodních oblastí obávají, ale není k tomu žádný důvod. Když zachováme přírodu pro další generace, můžou místní lidé profitovat z udržitelné turistiky, ekologického zemědělství a dalších aktivit.“ Účastníci se shodli na tom, že veřejnost by měla být lépe informována o platných zákonech na ochranu životního prostředí, aby nepodléhala zbytečným obavám a dezinformacím. Důležité také je, aby se lidé mohli se účastnit rozhodování o podobě místa, na kterém žijí.
Lektoři na exkurzi hovořili o vlivu průmyslové činnosti na ztrátu biodiverzity nebo o narušení přirozené samoregulační schopnosti řeky Dněstr v důsledku přítomnosti velkých vodních elektráren na jejím toku. „Pro záchranu krajiny je klíčová především výsadba stromů, zejména podél vysychajících malých vodních toků, a samozřejmě ochrana mokřadů. Ty mají schopnost zadržovat vodu přirozeným způsobem a v dlouhodobém horizontu lépe než přehrady,“ zdůraznil jeden z přednášejících.
Všechny tyto akce proběhly díky podpoře Programu transformační spolupráce MZV ČR, v rámci kterého Arnika a Biotica realizují společný projekt. Jeho součástí jsou školení dobrovolných strážců přírody na obou březích Dněstru, výsadby pásů zeleně, úpravy pramenů či skládek a další činnosti.