Rok po ekologické havárii na Labi se opět ozvali obyvatelé Kolína s požadavkem na ukončení výroby nebezpečných chemikálií v Lučebním závodu Draslovka. Petici podepsaly už dva tisíce lidí. Kyanidy, které z Draslovky loni v lednu unikly, zabily 39 tun ryb.
Jak dnes uvedla MF Dnes, rok po ekologické havárii na Labi se opět ozvali obyvatelé Kolína s požadavkem na ukončení výroby nebezpečných chemikálií v Lučebním závodu Draslovka. Petici podepsaly už dva tisíce lidí. Kyanidy, které z Draslovky loni v lednu unikly, zabily 39 tun ryb.
Zástupkyně petičního výboru petici v pátek předaly náměstkovi ministra životního prostředí Karlu Bláhovi. Ten přislíbil, že se ministerstvo peticí začne ihned zabývat a příští týden bude organizátory informovat o dalším postupu. „Za celý rok se nic nestalo. Bojíme se nebezpečné výroby v našem městě, chceme, aby ministerstvo vyvinulo určitý tlak na příslušné orgány, aby se o problému znovu začalo mluvit,“ řekla po předání petice její autorka Iva Drdová.
Chemička musí do října získat nové povolení Náměstek ministra životního prostředí Karel Bláha prohlásil, že se peticí bude zabývat. „Ihned po jejím prostudování nechám prověřit především plnění těch povinnosti, které kolínské Draslovce ukládá zákon o prevenci závažných havárií, protože ten je nejdůležitější,“ řekl. Prověří také, jak je chemička daleko s přípravami k získání integrovaného povolení, které musejí mít nejpozději letos v říjnu podniky vypouštějící do životního prostředí nečistoty.
Podle Bláhových informací chemička od loňské havárie nijak nepochybila a kolínský závod dělá vše proto, aby integrované povolení k výrobě kyanidu v termínu získal. Obavy z další havárie vylučují i přímo v chemičce. „Draslovka udělala celou řadu technických i ekologických opatření k tomu, aby opravdu zvýšila bezpečnost své výroby po té nešťastné a ojedinělé ekologické havárii, která se stala loni v lednu,“ řekla mluvčí Draslovky Veronika Abelová.