Život ve zdravém životním prostředí patří mezi lidská práva, rozhodla dnes Rada pro lidská práva OSN. Poprvé tak jasně zaznělo, že čisté, zdravé a udržitelné prostředí je jednou ze zásadních podmínek kvalitního života. Rada současně vyzvala státy světa, aby nově uznané právo pomáhaly naplňovat.
Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová ve svém prohlášení vyzvala členské státy, aby podnikly odvážná opatření, která by skutečně naplnila právo na zdravé životní prostředí. Řekla, že je potěšena, že nové rozhodnutí „jasně uznává zhoršování životního prostředí a změnu klimatu jako vzájemně propojené krize lidských práv“.
„Nyní je zapotřebí odvážných kroků, aby se zajistilo, že toto usnesení o právu na zdravé životní prostředí bude sloužit jako odrazový můstek k prosazení transformativní hospodářské, sociální a environmentální politiky, která bude chránit lidi a přírodu,“ dodala komisařka Bacheletová.
„Po celém světě dochází k umlčování, zastrašování, napadání a nezřídka i k vraždám lidí, kteří hájí životní prostředí a práva svých komunit na čistý vzduch a vodu. Uznání zdravého životního prostředí jako lidského práva je důležitým krokem ke zmírnění dnešní krize,“ komentoval rozhodnutí Martin Skalský ze sdružení Arnika.
Text, který navrhly Kostarika, Maledivy, Maroko, Slovinsko a Švýcarsko, byl přijat 43 hlasy; 4 státy se zdržely a to Rusko, Indie, Čína a Japonsko. Zároveň se Rada zabývala dopady změny klimatu na lidská práva a jmenovala pro tuto problematiku zvláštního zpravodaje.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je 24 % všech celosvětových úmrtí, zhruba 13,7 milionu úmrtí ročně, spojeno se stavem životního prostředí kvůli rizikům jako je znečištění ovzduší a vystavení účinkům chemických látek.
Zdroje:
Zpráva Organizace spojených národů: https://news.un.org/en/story/2021/10/1102582