Nekontrolovaným spálením jedné tuny odpadu může podle odhadů Programu pro životní prostředí OSN (UNEP) do ovzduší uniknout až 1000 mikrogramů dioxinů (vyjádřeno v TEQ). „To je hodně, uvážíme-li, že koncentrace dioxinů v životním prostředí se měří v jednotkách o dva řády nižších, tedy v pikogramech,“ řekl Petrlík.
Dioxiny při požárech sice nezpůsobí hned nějakou otravu obyvatel, ale spadem se dostanou do potravního řetězce a kontaminují tak i potraviny, které pak jíme. Z hlediska bezprostředních dopadů je daleko více znát chlorovodík, který se ovšem na rozdíl od dioxinů při požárech běžně měří. Dioxiny vznikají při spalování chlorovaných látek včetně PVC, ze kterého se v Technoplastu Chropyně vyrábějí obalové materiály.
Letos hořelo dvakrát také ve spalovně Ekotermex Vyškov a 7. 3. 1997 zcela lehla popelem spalovna nebezpečných odpadů Emseko ve Zlíně. „Přesto Ministerstvo životního prostředí ČR nepožaduje po spalovnách odpadů zpracování a veřejné projednání bezpečnostní zprávy podle zákona o prevenci závažných havárií,“ dodal Petrlík.
Dioxiny vypouštěla ještě před namontováním filtru k jejich zachycování ve vysokých koncentracích spalovna do ovzduší i za normálního provozu.
Seznam požárů a dalších havárií, při nichž došlo anebo mohlo dojít k únikům dioxinů v České republice najdete na adrese: http://www.arnika.org/dioxin/havar
O požáru v roce 2003:
- došlo k němu 5. ledna 2003
- šlo o chemické samovznícení odpadu
- zasahoval Hasičský záchranný sbor podniku Fatra - provoz Chropyně
- škoda odhadnuta na 1,4 milionu Kč
(zdroj: Zpráva o stavu požární ochrany ve Zlínském kraji. Rok 2003.)