Většina lidí v Evropě žije ve městech, a ta v důsledku zvýšené koncentrace lidské činnosti vytváří více skleníkových plynů než místa obydlená méně. Zároveň právě obyvatelé měst pociťují změny klimatu se stále větší intenzitou. Kromě vln veder, před kterými jich část nemá kam uniknout, jsou to i problémy s přetíženou technickou infrastrukturou, jako je například kanalizace, která nezvládá přívalové deště. Koncepční přístup k řešení klimatické změny ve městech prozatím není uváděn do praxe či je uváděn příliš pozvolna. Na této stránce naleznete příklady řešení jak z Prahy, tak z jiných měst.
Publikace Praha adaptovaná - Dobrými změnami k žitelnému městu
Tato publikace chce být pomůckou při osvětě a vzájemném předávání zkušeností mezi samosprávami, úředníky a veřejností. Snaží se o inspirativní reflexi nových výzev i o praktické výstupy v problematice adaptace měst na změny klimatu. Publikaci tvoří čtyři páteřní články. Na dvou konkrétních příkladech z Prahy a Olomouce jsou ilustrována různá měřítka záměrů a možné aplikované přístupy k tvorbě prostředí. Oběma příkladům je společná snaha o nastavení pozitivní praxe jako normy pro fungování v běžném chodu veřejné správy. Druhé dva příspěvky jsou teoretické povahy. Jeden se zabývá zelení ve městě, druhý nahlíží na změny klimatu v kontextu akustické ekologie. Články jsou doplněny o odkazy na další materiály.
Jak může každý z nás přispět k příjemnějšímu klimatu ve městě?
Jak každý z nás může přispět k rozšíření modrozelené infrastruktury města? Ze záznamu se dozvíte, jak realizovat komunitní zahradu, upravit vnitrobloky, zachytávat dešťovou vodu nebo jak zřídit kompostér. Ekologický rozměr adaptačních opatření může vhodně doplňovat ten sociální - a společně tak přispívat k udržitelnému městu.
Přednášející:
Michaela Dudáčková (Kokoza)
Jiří Knitl (Radní Prahy 7)
Tereza Mácová (Atelier YYYY)
Dagmar Haladová (Komunitní zahrada Botanicula)
>>> podívejte se na záznam diskuze s odbroníky
Možnosti adaptačních opatření ve městě
Jak na lokalní produkcí potravin, alternatiní konvenční zemědělství, založení sadu, obnovení biokoridor, nebo třeba záchranu ceného mokřadu?
Přednášející:
Lucie Gallagher (Prokopská farma) - Alternativy konvenčního zemědělství. Příklad Prokopské farmy
Milan Smrž (Nová dohoda) - Květné louky. Biomasa pro energetiku, pastva pro včely, prostor pro biodiverzitu
Eva Tylová (místostarostka MČ P 12) - Šetrné zemědělství v Praze 12
Marek Kundrata (IPR) - Revitalizace Trojské kotliny v kontextu klimatické změny
Miloš Vojtěchovský (GHMP - Bio Troja, Asociace MLOK) - Návraty k přírodě - oznáma k lokálním dějinám
>>> podívejte se na záznam diskuze s odbroníky
Jak a proč sadit stromy ve městě
>>> leták o sázení stromů ke stažení zde>>>
Vznik těchto materiálů podpořilo hlavní město Praha v rámci projektu "Napříč Prahou adaptovanou - příklady dobré praxe". Obsah projektu nemusí vyjadřovat stanoviska dárce.