Město Dobříš leží ve Středočeském kraji a žije v něm asi 8800 obyvatel. Přestože zde žije 54 % domácností v bytových domech, klade město při nakládání s odpady důraz na odpovědnost a motivaci jednotlivců. Díky tomu má město oproti průměru ČR o 70 kg/ob/rok nižší produkci odpadu a asi o 9 % vyšší úroveň třídění (v roce 2019 byl průměr měst a obcí ČR 40,4 %, v tomto čísle jsou již započteny výkupny, proto je nutné porovnat tento údaj s údaji města za rok 2021).
Výrazným milníkem pro město byl rok 2019, kdy zde byl zaveden motivační systém MESOH. Tento systém je možné zavést v obcích, kde se platí poplatek na hlavu. MESOH podporuje jednak snižování produkce odpadů, jednak jejich třídění (sleva je odvozena od poměru objemů vyvezených nádob na směsný odpad a tříděný sběr, objemy jsou přesně evidovány). Zapojení do systému je dobrovolné, zatím se zapojilo 47 % domácností.
Jiným důležitým opatřením je podpora znovupožití různých věcí. Ve měste funguje facebooková skupina "Dobříš, Za odvoz", která má kolem 5000 členů a kde lidé mohou nabízet vše co lze dále využít a co ono sami nepotřebují. Skupina funguje již 6 let. Velká část věcí, která je zde nabídnuta, nalezne svého příjemce. Odhaduje se, že se tím ročně ušetří tuny odpadů.
Nastavení systému pro jednotlivé materiálové toky
Tříděný sběr
Ve městě se do kontejnerů na ulicích (27 hnízd) třídí papír, plasty, sklo, nápojové kartony spolu s kovy, jedlé tuky a oleje a textil. V roce 2019 zde byl v rámci MESOH zaveden door to door systém na papír a plasty. Domácnosti mohou třídit jednak do pytlů, které dostávají od města zdarma, jednak do nádob, které si ale musí majitelé rodinných domků sami pořídit (bytovým domům jsou zapůjčeny). Do systému se mohou zapojit i rekreační objekty. Podmínkou je, aby sběrné místo bylo uzavřené (viz foto lokality, kde třídí rekreanti).
Bioodpady
Odpad ze zahrad je možné odevzdat jednak na sběrném dvoře, jednak do velkoobjemových kontejnerů, které se přistavují na vybraná místa. V roce 2021 byly do rodinných domů rozdány kompostéry (dotace OPŽP).
Od roku 2020 mohou sbírat kuchyňské bioodpady i bytové domy. Materiál se zpracovává pomocí žížal, vermikompostérů (biotejnerů). Žížaly zpracovávají odpad hlavně v teplém období, v zimním období slouží kontejnery spíše jako hnízda pro sběr bioodpadu a je třeba je vyvážet na kompostárnu. Aktuálně je ve městě rozmístěno 10 biotejnerů a chystá se další rozšíření sítě. Podmínkou pro správné fungování biotejnerů je bezesporu nutnost jejich uzamčení, aby do biotejneru měli přístup pouze vážní zájemci. V jiném případě funguje biotejner spíš jako odpadní nádoba. Stejně jako na obyčejné kompostéry, lze i na biotejnery čerpat dotace z OPŽP.
Směsný komunální odpad
Směsný odpad se sváží pomocí 110/120 a 240 litrových popelnic a 1100 litrových kontejnerů. V roce 2019 umožnilo nastavení systému zavést 14 denní svoz u rodinných domů. V průměru domácnosti potřebují asi 3 litry na osobu a den, což je velmi dobrá hodnota, které odpovídá produkce cca 150 kg/ob/rok.
Další druhy odpadů
Objemný a nebezpečný odpad lze odevzdat na sběrném dvoře. Přes sběrný dvůr je zajištěn i zpětný odběr elektroodpadů, svítidel, baterií a akumulátorů. Na sběrném dvoře lze odevzdat i stavební odpad.
Výsledky systému
Nejlépe výsledky systému dokumentuje vývoj produkce odpadů a vývoj úrovně třídění.
Tabulka 1: Vývoj produkce vybraných komodit
Tabulka 2: Vývoj produkce tříděných a zbytkových odpadů a úrovně třídění
Do množství vytříděných odpadů v tabulce 2 jsou započteny i kovy z výkupu. Naopak není započten nápojový karton, protože je evidován pod katalogovým číslem 150105.
Oproti průměru ČR za rok 2019 má město zhruba o 70 kg/ob/rok nižší produkci zbytkových odpadů a to jak směsného, tak i objemného. Přesto má město ještě velký potenciál k dalšímu snižování produkce směsného odpadu. Podle naší metodiky je doporučená hodnota směsného odpadu 80 až 140 kg/ob/rok. Podle naší analýzy se ve směsném odpadu stále nachází asi 70 kg/ob/rok využitelných surovin. I tak jsou výsledky města velmi dobré. Gratulujeme.
Zdroje informací:
Podklady poskytnuté městem při návštěvě dne 25. května 2022
Komunikace se zástupci města
MŽP, data z obcí: https://www.mzp.cz/cz/odpady_podrubrika
Poděkování
Ten článek byl zpracován v rámci projektu „Odpadové hospodářství obcí – příklady dobré praxe“, který byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem životního prostředí. Analýza nemusí vyjadřovat stanovisko dárce.