V článku se dočtete, jak obyvatelé Prysku před časem zvítězili nad fabrikou, která jim komplikovala život a ohrožovala jejich zdraví. Svou roli zde sehrály i žebříčky znečišťovatelů zpracované Arnikou.
Prysk se nachází v v severozápadní části okresu Česká Lípa v CHKO Lužické Hory. Kromě historických objektů a památek se v Dolním Prysku nachází i tzv. Riedlova jeskyně, ve které zimují některé druhy chráněných netopýrů jako, je netopýr vodní, řasnatý, dlouhouchý, ušatý a dokonce i vrápenec malý, který spadá mezi kriticky ohrožené živočišné druhy. Podobně jako u většiny dalších obcí je i její ekonomika ponejvíce závislá na sklářském průmyslu.
Obec byla v roce 2005 oceněna v krajském kole soutěže Vesnice roku zelenou stuhou za péči o zeleň a životní prostředí. V témže roce získala i 3. místo v soutěži Zlatý Erb za nejlepší internetové stránky měst a obcí.
Vedle těchto lichotivých ocenění však ve stejném roce získala i další značně nelichotivé ocenění - první místo mezi průmyslovými provozy, které v roce 2005 vypustily nejvíce rakovinotvorných látek a na první místo v Libereckém kraji mezi průmyslové provozy, které vypustily do ovzduší nejvíce reprotoxických látek (poškozujících rozmnožování).
Jejich původcem byla sklárna Preciosa, a.s., která se nejen díky tomu stala zdrojem rozhořčení místních obyvatel. Podnik patří mezi největší producenty bižuterní skloviny v České republice. Pro svou výrobu využívá arsen, olovo, kadmium a další nebezpečné chemické látky, které přímo ohrožují zdraví člověka. Většina těchto látek se do lidského organismu vstřebává převážně plícemi.
„V okolí firmy se častokrát šířil nepříjemný zápach a namodralý dým a bylo zde zvýšené množství prachu a hluku,“ popisuje situaci Petra Kotešovicová. „Občas měli občané nepříjemný nasládlý pocit v ústech. Okna byla nepřetržitě otevřená do ulice a z nich se šířil prach a hluk. (…) Další prach a hluk se šířil z otevřených světlíků umístěných ve střeše.“
I přes stížnosti občanů se nic nedělo. Proto vznikla petice, jejíž požadavky později projednalo obecní zastupitelstvo. Výsledkem bylo, že se podněty občanů kromě obecního úřadu začaly zabývat i další instituce.
Firma Preciosa byla donucena napravit svá pochybení a zanechat vadného jednání teprve úřady, které intervenovaly na základě stížnosti obyvatel Prysku a dat z Integrovaného registru znečištění.
"Kdyby nebylo pomoci Arniky a inforamcí z Integrovaného registru znečištění, asi bychom se nikam nedostali. Firma totiž do té doby na všechny stížnosti kašlala,“ říká Petra Kotešovicová.