V úterý 16. března se ve Společenském domě Střelnice v Děčíně uskutečnilo setkání vedení města, investorů a veřejnosti k otázce protipovodňových opatření. Jejich součástí má být také betonová zeď, která podle několika občanských iniciativ poškodí parkové plochy i cenné památky.
Nabízíme Vám společný pohled Arniky a dalších tří sdružení - Iniciativa pro děčínský zámek, Zelená pro planetu, Děčínské občanské sdružení, která stojí za iniciativou "NE děčínské zdi" na argumenty, které na uvedeném setkání padly.
Byl projekt protipovodňových opatření dostatečně prezentován?
Ne.
Zatímco v jiných případech magistrát pořádá ankety či diskuse s maximální snahou zapojit občany do dění ve městě (například v otázce osvětlení děčínských kašen a pod.), v případě tak zásadního projektu, jako jsou protipovodňová opatření, se žádná veřejná debata neuskutečnila. Sám zástupce investora Václav Jirásek to, možná mimoděk, během debaty upozornil:
„Co se týká projednání s veřejností, já jsem velmi rád, že jsme dneska mohli prezentovat způsob přístupu, výběru variant i technického řešení a upřímně řečeno, takto jsme byli připraveni už od doby, kdy bylo vydaný územní rozhodnut a mohli jsme se tady sejít dříve, nežli dneska. Nicméně i přesto, že se tady scházíme až dneska, tak veřejnost měla možnost zúčastnit se jednak zjišťovacích řízení a jednak územního řízení, a to jak správní orgány, tak samozřejmě i nevládní organizace, pokud se do takového řízení přihlásily.“
(viz záznam debaty, 1:16:5 , Ing. Jirásek)
Je projekt protipovodňových opatření připravován transparentně?
Ne.
Na jednání zastupitelstva v roce 2007, na něž se děčínský primátor často odvolává, byla schválena realizace protipovodňových opatření bez bližších informací a bez představení projektu. Ani zastupitelé nebyli tehdy s podobou projektu detailně seznámeni.
„Samozřejmě nediskutovali jsme na zastupitelstvu (v roce 2007), to co tady diskutujeme teď, to znamená technická řešení, jak to bude vypadat, do jaké hloubky, jaké to budou materiály apod. Ale pan ředitel Jirásek, jestli si dobře vzpomínám, na tom zastupitelstvu byl v roce 2007, v tomto sále seděl támhle vlevo vzadu, byl připraven diskutovat a odpovídat na otázky. Možná, že tehdy také by neuměl odpovědět tak konkrétně, jako umí dneska; poněvadž mezitím samozřejmě jsme mnohem dál, jsme už ve fázi stavebního řízení.“ Tehdy na zastupitelstvu, na veřejném jednání zastupitelstva města (a myslím, že to bylo , které jsme poprvé vysílali on-line), žádnej problém nebyl; žádnej problém nebyl. Zastupitelé, mám pocit, unisóno z přítomných 100 % zvedlo ruku pro. A byla tam ochrana polikliniky, už v té době!“
(viz záznam debaty, 2:05:1, Ing. Raška)
Buď zeď, nebo opakování povodní z roku 2002?
Ne.
Občanská sdružení podepsaná pod peticí Ne děčínské zdi nezpochybňují a nikdy nezpochybňovala projekt protipovodňových opatření jako takových. Výhrady směřují k jejich podobě, nákladům a také k tomu, co mají chránit. Navíc v argumentaci investora jsou používány zavádějící tvrzení: parkoviště na pravé straně Labského nábřeží u bývalého Atlantiku, které bylo ukázáno v prezentaci na veřejném setkání, není v protipovodňových opatřeních vůbec řešeno a použít je jako argument je zcestné. V případě povodní podobných jako v roce 2002 by toto parkoviště plánovaná opatření na pravém a levém břehu stejně neochránila.
„Todleto je jeden z mých oblíbených snímků, protože ukazuje, kde bychom mohli zaparkovat v případě, že protipovodňová opatření v Děčíně nevybudujeme.“
(viz záznam debaty, 0:15:38, Ing. Jirásek)
Stromy by padly i případě opravy plotu?
Ne.
V rámci projektu revitalizace zámeckého parku (projekt IPRM) se s těmito stromy od počátku počítá, takže by měly zůstat v nezměněné podobě i v případě, že by se plot v budoucnu opravoval. Zámecký park je jako park pod památkovou ochranou, která se vztahuje i na toto stromořadí. Pokud by majitel oplocení chtěl do zeleně zasahovat, musel by žádat o závazné stanovisko státní památkové péče.
V místě trvalého záboru, jak vidíte, ty stromy prorůstají plot, takže i v případě opravy oplocení by ke kácení docházelo.
(viz záznam debaty, 1:08:04, Ing. David)
Další poznámky:
1) Kompletní záznam ze setkání 16.3. 2010 najdete zde: http://e-decin.cz/primator/setkani-s-primatorem-167.3.2010.html
2) Přehled termínů jednání děčínského zastupitelstva, na nichž byla protipovodňová opatření probírána (4 projednávání)
- 15.září 2005 - Zapojení města do prevence PPO II. Etapa
- 14. září 2006 - Zapracování PPO do ÚP
- 22.3. 2007 - Schválena realizace PPO
- 18.12. 2008 - Schválení vypuštění ochrany Mariánské louky z PPO