V ochraně bosenských řek učinily bosenské instituce významný krok. Parlament Federace Bosny a Hercegoviny [1] schválil na začátku července novelu zákona o elektřině. V praxi to znamená, že výstavba 111 plánovaných malých vodních elektráren (MVE), které nezískaly koncesi, je nyní mimo hru. Je to konec našeho boje, nebo pouze jedné bitvy?
Jak nová legislativní úprava mění současnou situaci? „V řadě případů jsme podpořili bosenské občany v jejich sporech proti výstavbě malých vodních elektráren na mnoha místech po celé zemi. Protože se často jedná o nerovný boj místních komunit proti zájmům investorů, vítáme zákaz vydávání nových povolení, který je výsledkem několikaletého boje stovek občanů,“ říká Zuzana Vachůnová, koordinátorka bosenského projektu v Arnice. „Rozhodně se ale nejedná o definitivní vítězství. Existují plány na výstavbu 62 malých vodních elektráren, které již mají zajištěnou koncesi, a jejich výstavba by teoreticky mohla pokračovat i přes nesouhlas dotčených občanů,“ dodala.
Arnika spolu se svými partnerskými organizacemi - Koalicí pro řeky a Centrem pro životní prostředí - vede dlouhodobou kampaň nazvanou “obce bez přehrad”. Podpisem stejnojmenné deklarace se starostové měst a obcí v Bosně a Hercegovině zavazují, že nebudou souhlasit s výstavbou malých vodních elektráren na území svého města či obce bez předchozí konzultace s občany. Znamená nová legislativa, že další kampaň již není nutná?
„Změna zákona je důležitá pro zastavení plánů na nové projekty. Bohužel však nemůže zabránit projektům zahájeným před přijetím novely. Dobrým příkladem je zamýšlená vodní elektrárna Babanovac na řece Ugar. Přestože investoři kromě koncesní smlouvy zatím žádné povolení nepředložili, stačilo by, aby pro tento projekt dodatečně získali energetické povolení,“ vysvětluje Nina Kresevljaković z Aarhuského centra Sarajevo. „Nicméně tříletá lhůta na získání povolení definovaná nově přijatým zákonem je nyní mnohem kratší než dříve. Aktivisté udělají vše, co je v jejich silách, aby vydání dodatečných povolení zabránili a zastavili tak realizaci projektu,“ dodává.
Bosenští a čeští aktivisté se shodují na nutnosti pokračovat v boji za řeky bez přehrad. Jak již bylo řečeno, současný zákaz nebrání výstavbě 62 MVE, které již získaly koncesi. Ohrožení unikátních ekosystémů na 39 řekách Federace tak zůstává. Navíc druhá entita Bosny a Hercegoviny, Republika srbská, podobný zákon dosud nepřijala. Přestože zákon v této podobě nepředstavuje definitivní řešení, jedná se o významný krok vpřed, který doplňuje úsilí aktivistů ve Federaci Bosny a Hercegoviny.
[1] Bosna a Hercegovina je tvořena dvěma ústavními "entitami" založenými na etnickém principu - Republikou srbskou (srbská entita) a Federací Bosny a Hercegoviny (bosňácko-chorvatská entita). Ústřední vláda spojuje obě tyto entity v křehký celek. Hlasování parlamentu Federace Bosny a Hercegoviny je závazné pouze pro státní orgány v příslušné entitě země.