Podle zprávy vydané ČTK vyzvala Mezinárodní obchodní komora v ČR (ICC ČR) předsedu vlády a ministry průmyslu a obchodu, životního prostředí a financí k odmítnutí návrhu směrnice, která zpřísňuje pravidla pro vypouštění emisí z desítek tisíc průmyslových zařízení v EU. O návrhu budou pod českým předsednictvím v Lucemburku 25. června jednat ministři životního prostředí Evropské unie. „Považujeme to za drzost, když si uvědomíme, že již tak se bude v Lucemburku jednat o značně oslabeném návrhu Směrnice s řadou výjimek a zmírnění limitů obzvláště pro uhelné elektrárny,“ prohlásil o požadavku ICC ČR vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika RNDr. Jindřich Petrlík.
Obsahem návrhu Směrnice o průmyslových emisích je sloučení a přepracování nynějších sedmi norem vztahujících se k průmyslovým emisím, včetně stávající Směrnice o integrované prevenci znečištění (IPPC) do jednoho aktu. Do její působnosti nyní v EU spadá přibližně 52.000 průmyslových zařízení. Směrnici v březnu schválil Evropský parlament, nyní o ní budou jednat zástupci členských států.
Podle ICC by přijetí směrnice kromě snížení produktivity a konkurenceschopnosti vedlo také k nadměrnému zvýšení nákladů, ztrátě flexibility a ke zrušení možnosti udělování výjimek. Dosavadní výjimky prý totiž podnikům umožňují zachovávat stará zařízení v provozu, čímž se například zohledňuje zeměpisná poloha a jiná specifika firem. „Průmysl by si nejspíš přál návrat právního řádu socialistického Československa, kde se z požadavků na ochranu životního prostředí udělovalo takové množství výjimek, že samotný zákon postrádal smysl,“ komentoval toto zdůvodnění Petrlík.
Tato aktivita je součástí projektu Chemická bezpečnost občanů Evropy, který byl finačně podpořen z prostředků Evropské komise prostřednictvím Zastoupení EK v ČR.