Re-use pointy jsou nedílnou součástí cirkulární ekonomiky. Nevyhazujme funkční věci, opravme je, používejme nebo je darujme.
Navštívili jsme re-use pointy v Praze, abychom vám přiblížili fungování této služby. Jako příklad jsme vybrali re-use point Pod Šancemi na Praze 9.
Tento re-use point se nachází v zadní části sběrného dvora a skládá se z menší buňky a velkého kontejneru. Obsluhuje ho zaměstnanec pražských služeb, který přijímá a vydává příspěvky. Darované věci nafotí a nahraje do aplikace Nevyhazujto. Před vyzvednutím je nutné si danou věc v aplikaci rezervovat, nelze přijít na místo a volně vybírat. Vybrané věci se rezervují na 1 týden.
Máte-li zájem prohlédnout si nabídku jednotlivých re-use pointů, doporučuje se nenavštěvovat místo osobně, ale použít aplikaci. Za prvé v ní vidíte, jestli je předmět dostupný nebo rezervovaný a za druhé sběrné dvory nejsou úplně vhodné na procházku kvůli vysokému provozu osobních a nákladních aut.
Nabídku jednotlivých re-use pointů si v aplikaci otevřete přímo pod uživatelem.
Do vyhledávání lokace napíšete re-use a nabídnou se vám 4 pointy:
Chvalkovická 3, Praha 20 – Horní Počernice
Generála Šišky, Praha 12 – Modřany
Pod Šancemi 444/1, Praha 9 – Vysočany
Zakrytá, Praha 4 – Záběhlice
Aktuálně funkce vyhledávání podle lokace funguje lépe na webovém rozhraní než v mobilní aplikaci.
Jaké věci se do re-use pointů hodí? Funkční!
Re-use pointy nám pomáhají předcházet zbytečnému odpadu vyhozením funkční věci, zároveň jsou určené pro lidi a organizace, které si nemohou dovolit koupit věci nové. Pražské služby nezajišťují opravu věcí a proto je nejlepší darovat věci funkční či opravené. Darovat můžete na příklad sportovní náčiní, hry a hračky (ne plyšáky), kuchyňské potřeby, bytové doplňky, novější knihy, menší nábytek.
Do re-use pointů na sběrných dvorech nelze darovat textil a elektro. Darovaný textil bývá z poloviny případů nepoužitelný, elektro zase nese riziko nebezpečí úrazu. Nábytková banka však rozjíždí i cirkulaci použitého elektra a darované věci procházejí odbornou revizí.
Než se rozhodnete do re-use pointů něco darovat, zkuste věci nabídnout nejprve ve svém okolí – rodině, přátelům či sousedům třeba přes lokální fb skupiny nebo aplikace (Daruji za odvoz, sBazar, Bazoš, Nevyhazujto). Re-use pointy mají omezený prostor a „ležáky“, které tam zůstanou 1 měsíc se likvidují, aby uvolnily prostor novým věcem.
V Praze máme i specializované re-use pointy. Je to Art re-use Chlumova 8/257, Žižkov, Re-use dětských věcí Modletická 1389/3, Praha 11 a brzy se snad dočkáme re-use pointu s textilem a galanterií na Palmovce.
Art re-use je zaměřen hlavně na umělce, studenty, spolky, ale rád vypomůže i veřejně prospěšným projektům, nerozdává materiál pro komerční účely. Re-use dětských věcí za drobný peníz příspěvky rozprodává, aby pokryl nutné náklady na provoz. Začal jako pěstounský sklad a dneska už pomáhá stovkám domácností.
foto: re-use art
Re-use pointy pomáhají hned 2x – podle principu cirkulární ekonomiky umožňují nevyhazovat použitelné předměty a pomáhají lidem v hmotné nouzi. Pokud si nejste jistí stavem předmětu, informujte se předem, zda by byl o takový kousek zájem.
Více tipů jak předcházet vzniku odpadu najdete v příručce:
Jak na odpady v Praze (pdf ke stažení)
Každý den můžeme vytvářet méně odpadu.