Pražské služby provozují vlastní linku na recyklaci obrazovek (od 1.3.2003) a linku na recyklaci elektrošrotu. Linka na recyklaci obrazovek stála 12,5 miliónu Kč, z toho technologie 4,5 miliónu Kč. V investici je cena sběrného dvoru, který v areálu vznikl.
Kapacita linky na recyklaci obrazovek je při dvousměnném provozu 280 obrazovek denně. Tomu odpovídá produkce skla 440 tun ročně. Dnes je linka provozována v jednosměnném provozu. Jedna televize váží v průměru 25 kg. Denně je tedy zpracována 1 avie obrazovek. Pražané se na tomto množství podílejí asi 10%. Vytřídí se asi 210 t skla za rok (35 tun měsíčně). Obrazovka tvoří asi 70% váhy televizoru. Třídí se zde 3 typy skla. Sklo stínítkové (barnaté), sklo kónusové (olovnaté) a sklo z černobílých obrazovek. Obrazovka (čelní stínitkové sklo) se od kónusové části odděluje pomocí nahřátí. Recyklují se také získané kovy a luminiscenční látka ze stínítka. O olovnaté sklo je zájem, olovo jako stínící materiál je potřeba ve větším množství. Proto nevadí olověná pájka, kterou je kónus obrazovky připojen k čelní části. Stínítkové sklo naopak musí být ukládáno do dřevěných palet, aby nedošlo k jeho styku s železem.
Zpracovávají se také další součástky. Po vytřídění se z nich získávájí suroviny v Kovohutích Příbram. Pražské služby platí za vytěžení surovin, které sami dále prodávají.
Zpracování obrazovek od občanů platí MHMP 5 Kč/kg, firmy platí 3-6 Kč/kg. Pražské služby mají zpracovaný ceník podle velikosti uhlopříčky.
V současné době se schvaluje novela zákona o odpadech, kde již bude zapracována směrnice o elektrošrotu. Potom budeme muset dosáhnout kvót předepsaných touto směrnicí.
Na druhé lince se recyklují elektrospotřebiče jako faxy, kopírky, počítače a domácí elektronika. Jsou zde ale zpracovávány i přístroje používané ve zdravotnictví, vysílačky či mobilní telefony (8,60 Kč za 1 mobilní telefon). Pražské služby mají zpracovány katalog součástek podle obsahu drahých kovů, podle toho získané součástky třídí. Získávají se jednak vzácné kovy jako zlato, stříbro, paladium, ale i barevné kovy jako měď a hliník. Vybavení haly stálo 1,5 miliónu Kč.
V současnosti se zde zpracovávají přístroje z řady krajů. Protože kapacita není vytížena, uvažuje se i o dovozu ze zahraničí. V budoucnosti by v ČR mohly být uvedeny do provozu 3 takové linky.
---------------------------------------------------------------------------------------
RECYKLACE PAPÍRU
V PS a.s. je recyklační linka provozována od roku 1998. V současnosti je provozována ve třísměnném provozu a je plně vytížená. Ročně se zpracovalo kolem 20 tisíc tun. Měsíčně se zpracovává 1600 - 1800 tun papíru, cca. 100 až 120 tun denně, které odváží cca. 5-6 kamiónů. Zpracovává se zde sběr ze všech kontejnerů v Praze, sběr organizovaných na školách a část papíru od podnikatelů (cca. 20%). V hale je zásoba pouze na několik dní. Kontejnery obsahují asi 8% nečistot. Lepší kvalita je získána z kontejnerů se spodním výsypem.
Papír je tříděn do několika kategorií, tak aby to vyhovělo požadavků technologie odběratele. Provádí se tzv aktivní třídění, tzn. že se vybírají tříděné položky, zbytek na páse odchází jako odpad. Na jedné směně je u třídění asi 10 lidí (2 vybírají velké kartóny, 8 lidí pracuje u linky).
Třídí se na kategorie: kartóny (40%), novinový papír (15%) a různě směsi, které se liší podílem lepenky (BOND -20% lepenky, směsi s 8 a se 16% lepenky). Asi 30% papíru jde na vývoz. V SRN je papír žádáný, protože se ručním dotříděním dosahuje lepší kvality než u automatických linek.
Vytříděný materiál se lisuje do balíků. K dispozici jsou 2 lisy (100 tun a 50 tun). Druhý lis je nutný kvůli možné poruše. Oprava trvá 2-3 dny. Papír může obsahovat určitou vlhkost (8-12%), takže po slisování s tímto není problém.
Ekonomika: Provoz třídící linky je plně hrazen z prodeje papíru. PS a. s. platí 200 Kč za odběr papíru MHMP. Neplatí svoz a dovoz do PS a.s. Linka je rentabilní při dvousměnném provozu (60 tun denně). V současnosti vydělává. Aby se vyplatila postavit další linka, je třeba zvýšit separaci o dalších cca. 10 000 tun. Uvažuje se s výstavbou další linky v Praze. Snížily by se tak i náklady na svoz. Linka na zpracování 8-12 000 tun papíru stojí 16 až 18 miliónů Kč, z toho lis 5 miliónů Kč. Celý areál vyjde na 80 miliónů Kč.
Ceny za papír se pohybují od 1 800-3 500 Kč/tun a upřesňují se každý měsíc. Dodávaná množství se upřesňují každé čtvrtletí.
Poznámka: Sběr papíru (kvalitnějšího, obaly) z velkých supermarketů organizuje v Praze A.S.A.
---------------------------------------------------------------------------------------
SVOZ SEPAROVANÝCH SUROVIN V PRAZE
V současnosti je v Praze 2 884 separačních míst (dle sdělení je volných již jen dalších 1000 míst), v památkové části 922 míst. Plasty se svážejí v průměru 4x týdně, papír 2x týně, sklo 1x za 14 dní a u velkých kontejnerů 1x za 6 neděl. Odběratelům nevadí směs bílého a barevného skla.
---------------------------------------------------------------------------------------
Zdroj: návštěva v podniku Pražské služby, a.s. dne 19. 2. 2004, technicko-výrobní ředitel
Zapsal: Ing. Milan Havel, Arnika
Upravil a schválil za PS, a.s.:
FOTOGALERIE z exkurze.