Seznam akcí:
15. května: zástupci Arniky předali do rukou Jiřího Hanzlíčka, ekologického poradce MPO ČR dopis adresovaný ministrovi průmyslu a obchodu ČR, Milanu Urbanovi. Předání provázelo vyvěšení transparentu s nápisem „Chceme pravdu o toxických látkách“ na Švermův most naproti oknům ministerstva.
19. května: Greenpeace, Ekologický právní servis a Arnika podaly trestní oznámení na neznámého pachatele pro zamoření přírodní rezervace Černínovsko polychlorovanými bifenyly a dioxiny.
20. - 21. května: na radnici Prahy 3 proběhl seminář pro hygieniky a lékaře pořádaný Partnerstvím, o. p. s. a sdružením Arnika „Toxické látky versus zdraví“. Jeho výsledkem je „Stanovisko vědecké a lékařské obce k integrovanému registru znečišťování (IRZ) a dalším legislativním opatřením“, které přímo na semináři podpořilo na 40 vědců a lékařů, včetně univerzitních profesorů Ivana Holoubka a Vladimíra Bencka.
21. května: v dopoledních hodinách se uskutečnila schůzka mezi zástupci Svazu chemického průmyslu a zástupci Arniky. Výsledkem bylo přistoupení Svazu chemického průmyslu na ohlašování toxických látek v odpadech a na seznam pro integrovaný registr znečišťování o rozsahu přesahujícím tzv. EPER, tedy více jak 50 látek.
22. května: na společné tiskové konferenci Arniky a mezinárodní sítě Health Care Without Harm v Praze byly zveřejněny výsledky měření toxických látek v PVC obalech na potraviny. Ve dvou obalech byly odhaleny zakázané ftaláty. Arnika oslovila ministryni zdravotnictví Marii Součkovou a ministra zemědělství Jaroslava Palase, aby podpořili zařazení ftalátů na seznam látek ohlašovaných do IRZ.
23. května: liberecká pobočka Arniky zahájila regionální petiční akci „Budoucnost bez jedů ze spalovny“ zaměřenou proti únikům toxických látek, především dioxinů, ze směsi popela a popílku produkované libereckou spalovnou společnosti Termizo.
23. května: Komise AV ČR pro životní prostředí se na svém zasedání ztotožnila se Stanoviskem vědecké a lékařské obce k integrovanému registru znečišťování (IRZ) a dalším legislativním opatřením.
27. května: Reginal Environmental Center Praha uspořádalo seminář o integrovaném registru znečišťování.
10. června: před budovou Ministerstva zemědělství ČR proběhla akce nazvaná „Svačinka“. V rámci jedné z akcí „60 dní pro čistou zemi, vzduch a vodu“ nabízeli aktivisté Arniky ministerským úředníkům jednohubky ze sladkovodních ryb a předali jim petici Budoucnost bez jedů a stanovisko vědců a lékařů podporující přijetí funkčního, širšího integrovaného registru znečišťování. Ryby byly vybrány proto, že právě v nich se při testech objevuje celá řada toxických látek.
23. června: Arnika vydala tiskovou zprávu, kde poprvé zveřejnila výsledky měření domácího zvířectva a ryb na obsah polychlorovaných bifenylů, DDT a rtuti z okolí Spolany Neratovice, které provedla Státní veterinární správa. Na jejich základě označila všechny vzorky za nepoživatelné.
1. července: na Ministerstvu životního prostředí ČR proběhlo vypořádání připomínkového řízení k návrhu nařízení vlády o integrovaném registru znečišťování. Za nevládní neziskové organizace se ho zúčastnily Partnerství, o.p.s. a Arnika.
1. července: Arnika zveřejnila výsledky měření vzorku půdy a masa kohouta z Lysé nad Labem z blízkosti spalovny nebezpečných odpadů. Drůbeží maso obsahovalo osminásobně více dioxinů a polychlorovaných bifenylů nežli povoluje norma v EU.
7. července: na tiskové konferenci v Klatovech byl poprvé novinářům prezentován případ manželů Rychtaříkových, kteří po dlouhá léta žijí v sousedství bývalého skladu pesticidů. Dodnes mají zamořenou studnu a testy zadané sdružením Arnika prokázaly přítomnost jedů jako DDT a lindan jak v budově bývalého skladu, tak ve vejci sneseném slepicemi Rychtaříkových.
14. července: 60 dní pro čistou zemi, vzduch a vodu vyvrcholí akcemi u spaloven v Liberci a ve Vyškově a podpisovou akcí v Lysé nad Labem, v jejímž sousedství stojí spalovna nebezpečných odpadů. Akce mají poukázat na to, že spalovny odpadů jsou zdrojem úniků řady toxických látek do životního prostředí.
14. července: v Ženevě začíná 7. schůzka Mezivládního výboru pro přípravu Stockholmské úmluvy o zákazu a omezení perzistentních organických látek. Jednání se zúčastní také nevládní neziskové organizace z celého světa sdružené v síti IPEN (International POPs Elimination Network). Českou republiku mezi nimi bude reprezentovat sdružení Arnika.
Kromě zde vyjmenovaných akcí proběhla řada jednání mezi sdružením Arnika, petiční aktivitou Budoucnost bez jedů a obecně prospěšnou společností Partnerství na straně jedné a Ministerstvem zemědělství, Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem životního prostředí a průmyslovými svazy na straně druhé.
Čeho se podařilo docílit?
Stanovisko vědecké a lékařské obce k integrovanému registru znečišťování (IRZ) a dalším legislativním opatřením podepsalo celkem 73 lékařů a vědců. Za své je přijala i Komise AV ČR pro životní prostředí.
Sněmovna Parlamentu ČR zamítla již v prvním čtení návrh poslanců ODS směřující k faktickému zrušení integrovaného registru znečišťování v zákoně o integrované prevenci znečištění. Dala tak najevo politicko vůli k zavedení tohoto systému připravovaným nařízením vlády. Za návrhem stál Svaz průmyslu a dopravy ČR.
Ministerstvo životního prostředí předložilo do připomínkového řízení návrh integrovaného registru znečišťování se dvěma seznamy látek (88 látek by mělo být do registru ohlašováno za rok 2004, 122 látek potom od roku 2007). Širší seznam látek obsahuje všechny látky požadované ve Stanovisku vědecké a lékařské obce. Sdružení Arnika však nesouhlasí s datem jejich prvního ohlašování posunutým až na rok 2007.
Na Ministerstvu životního prostředí byla ustavena expertní skupina zabývající se problematikou vlivu výroby, spotřeby a likvidace PVC na životní prostředí.
V Lysé nad Labem byly zahájeny přípravy širšího monitoringu vlivu spalovny nebezpečných odpadů na životní prostředí. Podle stanoviska vydaného na závěr procesu EIA v roce 1995 měl takový monitoring probíhat již několik let - od spuštění spalovny do provozu (tedy od začátku roku 2000).