V České republice se již druhým rokem zveřejňoval přehled úniků a přenosů škodlivých látek z jednotlivých průmyslových provozů do životního prostředí. Rozdíly mezi zatím dvěma hlášeními byly v některých případech značné. Některé podniky značně snížily množství vypouštěných látek, zatímco u jiných naopak narostly. Z pohledu Arniky bylo zajímavé sledovat, jak svoje emise škodlivin snížily především podniky, které skončily na prvních místech žebříčků největších znečišťovatelů v roce předchozím. Ukázalo se tedy, že jde o důležitý nástroj v motivaci průmyslových podniků ke snižování množství vypouštěných toxických látek. Právě proto je však škoda, že v roce 2006 Ministerstvo životního prostředí připravilo nový zákon o integrovaném registru znečišťování, který značně omezí rozsah informací, které jsou podniky povinny každoročně hlásit - například o obsah látek v odpadech, ale také nebudou muset ohlašovat některá průmyslová odvětví. V roce 2007 bude o konečné podobě zákona rozhodovat Parlament České republiky. (Viz /irz)
Chemické bezpečnosti našeho životního prostředí se týká i další změna, kterou přinesl uplynulý rok. 13. listopadu odhlasoval Evropský parlament ve Štrasburku konečnou podobu dlouho diskutované a dlouho očekávané tzv. nové chemické politiky EU - nařízení REACH. Průmyslové podniky budou podle něj muset vyhodnotit nebezpečnost chemických látek a požádat o jejich registraci. Firmy vyrábějící jakoukoli látku v objemech více než 1000 tun, nebo látky, které jsou karcinogenní, mutagenní nebo toxické pro reprodukci, v objemech více než jedna tuna, budou mít na jejich registraci tři a půl roku. Další hlavní registrační lhůty jsou šest let v případě objemu 100 - 1000 tun a jedenáct let v případě objemu 1 - 100 tun. Řada původních přísnějších požadavků byla z nařízení na nátlak průmyslu vypuštěna. Každopádně je však i v této podobě pokrokem. Nařízení vstoupí v platnost v polovině roku 2007 a bude závazné pro všechny členské země EU. Mělo by například pomoci snížit rizikovost chemických látek ve výrobcích denní spotřeby. Zda se to podaří i v jeho omezené podobě, ukáže až praxe. (Viz http://www.arnika.org/odborne-clanky/strucne-shrnuti-konecne-podoby-reache a http://arnika.org/reach/reach-je-na-svete-ale-na-jednotce-intenzivni-pece)
Uzákoněním REACHe se podařilo alespoň zčásti naplnit jeden z požadavků petice Budoucnost bez jedů II, kterou do konce roku 2006 podpořilo přes 17 tisíc lidí, z toho 37 členů obecních, městských a krajských zastupitelstev, senátorka RNDr. Jitka Seidlová a bývalá poslankyně Parlamentu ČR Táňa Fischerová. Petiční akce bude pokračovat ještě v první čtvrtině roku 2007, aby pomohla zabránit omezení práva na informace o toxických látkách novým zákonem o integrovaném registru znečišťování. (Viz /petice)
Dlouho diskutovaná síť území potřebných k ochraně celoevropsky ohrožených druhů rostlin a živočichů Natura 2000 není na území České republiky stále dokončena. Arnika a další nevládní organizace na to opakovaně upozorňují Evropskou komisi. V dubnu se konal v Darové u Plzně biogeografický seminář, kde síť nevládních organizací zaměřená na Naturu 2000 a koordinovaná Arnikou slavila určitý úspěch. „S výsledkem semináře jsme spokojeni. Většina našich výtek byla Evropskou komisí přijata. Ke stávajícím devíti procentům jsme navrhovali doplnit další lokality o celkové rozloze 2 % území republiky, které by výrazně zvýšily ochranu jednotlivých typů stanovišť,“ uvedl RNDr. Mojmír Vlašín z brněnské Veronicy jménem nevládních organizací na semináři. (Viz http://natura.arnika.org)
Ve vládním seznamu chybí několik velmi kvalitních lokalit, přestože zcela odpovídají stanoveným kritériím výběru. Například kaňon Labe se svou zcela unikátní přírodou byl navržen ve velmi omezené podobě. „V tomto případě si myslíme, že šlo o politické důvody, protože toto území v původně navrženém rozsahu by bylo v kolizi s kontroverzním záměrem na výstavbu jezu. Takový postup je ale v rozporu s evropskou směrnicí, podle níž je Natura utvářena.,“ komentovala postup vlády v dubnu Mgr. Kateřina Hlavatá vedoucí programu Ochrana přírody sdružení Arnika. Právě plánovaná stavba jezu na Labi se táhla i rokem 2006 a zaměstnávala náš program Ochrana přírody a ani zpočátku roku 2007 se nezdá, že by jí byl definitivní konec. Naštěstí s koncem roku vzal za své plán Ministerstva zemědělství na výstavbu stovek přehrad po celé republice. (Viz http://labe.arnika.org)
< br> Nejsou to však jen mezinárodní a celostátní témata, která hýbala v minulém roce světem a Arnikou. Během roku 2006 pomohl jeden z programů Arniky, Centrum pro podporu občanů (CEPO) založit 12 nových občanských sdružení, která se věnují ochraně životního prostředí měst a obcí. Občanům, občanským sdružením a obcím jsme poskytli celkem 543 bezplatných konzultací v pobočkách v Praze, Děčíně, Ostravě a Jihlavě. Řešili jsme 142 různých případů poškozování životního prostředí a lidského zdraví. (Viz http://cepo.arnika.org)
CEPO pomohlo obcím na Litoměřicku zabránit výstavbě šrotiště autovraků. Na břehu Labe u Lovosic se měly zřejmě likvidovat i vraky z Německa. V září s obcí Dolní Kalná a Občanským sdružením Pod Rovněmi zabránilo poškození oblasti Podroveňska na úpatí Krkonoš velkoobjemovou těžbou českých granátů. V říjnu se podařilo v poslední chvíli zachránit Čečelické jezero u Mělníka před zasypáním odpady. Jezero je vyhledávaným místem pro rekreaci obyvatel okolních vesnic a domovem vzácných sladkovodních medúzek. Na závěr roku se pak spolu s Občanským sdružením Nové Úvaly podařilo zamezit rozšiřování lisovny automobilových karosérií ESSA Czech v Úvalech u Prahy. Krajský úřad vydal k záměru negativní stanovisko v procesu EIA. Lisovna byla postavena protiprávně v roce 2000 vinou státních úředníků a poškozuje zdraví stovek lidí. (Viz http://www.cepo.arnika.org/kdepomahame)
CEPO také po celý rok vedlo kampaň proti výstavbě mrakodrapů na pražské Pankrácké pláni. Spolu s Občanskou iniciativou Pankráce, Pankráckou společností a Ateliérem pro životní prostředí jsme se účastnilo správních řízení a jednalo s Centrem světového dědictví UNESCO. Ministr kultury Martin Štěpánek v závěru roku zrušil povolení vydaná pražskými památkáři. (Viz http://www.cepo.arnika.org/pankrac/)
Programy a pobočky Arniky se také po celý rok jsme se účastnily desítek správních řízení a bránily zdravé stromy, které měly být zbytečně pokáceny. Kvůli stavbě prodejny Lidl v Ostravě-Porubě ulici mělo zmizet 70 stromů, 17 stromů mělo padnout za oběť rozšiřování Opavské ulice tamtéž. Tisíc zdravých stromů jsme zachránili ve Hřensku, kde měly ustoupit kvůli rozšíření silnice. (Viz http://stromy.arnika.org)
Některé z projektů a kampaní Arniky a také některé z problémů životního prostředí nás budou provázet i rokem 2007. Proto přeji Vám i sobě hodně zdravých stromů, lidí se zdravým rozumem na rozhodujících místech, čistou a životodárnou vodu v potocích a řekách, bukové zdraví a slunce v duši po celý rok 2007.