Bém kandidoval na Ropáka již vloni a důvod byl stejný jako v letošním roce: prosazování stavby mrakodrapů v Praze, které by poškodily životní prostředí a mohly by vést dokonce až k vyškrtnutí Prahy z prestižního seznamu památek světového dědictví UNESCO. Letos přibyly k Bémovým hříchům ještě změny územního plánu, prosazování stavby dálničního obchvatu Prahy přes Suchdol a rozšiřování ruzyňského letiště.
„Umístění mrakodrapů na Pankrácké pláni kritizuje Výbor světového dědictví UNESCO. Přestože vyzval Prahu k přepracování projektů a snížení předpokládaných staveb na maximálně 60 metrů, magistrát povolil umístění mrakodrapů podle původního projektu,“ řekl Martin Skalský ze sdružení Arnika, které výstavbu mrakodrapů dlouhodobě kritizuje.
Primátor Bém se letos, stejně jako loni, dostal mezi dvanáct finalistů z celkem 30 navržených kandidátů. V Praze soutěžil s předsedou představenstva Golf Resort Praha Milošem Drbalem, který kandidoval na Ropáka za snahu postavit golfové hřiště na místě Klánovického lesa, a s ředitelkou stavebního odboru pražského magistrátu Ivanou Souralovou. Ta byla rovněž navržena za pankrácké mrakodrapy – potvrdila totiž územní rozhodnutí, přestože měla důvod umístění staveb zamítnout.
Vítězem ankety pořádané organizací Děti Země se Pavel Bém stal:
- za trvalé prosazování výstavby dvou mrakodrapů na pražské Pankrácké pláni (75 metrů vysoký válec jako Epoque Hotel a 104 metrů vysoká budova ve tvaru písmene „V“ Epoque Bytový dům) navzdory kritice Centra světového dědictví UNESCO o riziku nevratného narušení panorama;
- za trvalou podporu výstavby severozápadní části silničního okruhu kolem Prahy v jižní variantě přes obytné části Suchdola, Dolních Chaber a Čimic, přestože existuje podstatně investičně i provozně levnější, dopravně bezpečnější, ekologicky příznivější a evropské předpisy splňující severní varianta mimo město;
- za snahu o výstavbu paralelní dráhy ruzyňského letiště, která by byla o 1,5 km blíže k Praze, což by znamenalo nadlimitní zatížení hlukem desítek tisíc obyvatel obytné zástavby v Nebušicích, Suchdole a Lysolajích a také velkou hlukovou zátěž v Bohnicích, na Hanspaulce atd.;
- za opakované prosazovaní změn územního plánu umožňujících výstavbu severozápadní části silničního okruhu po území Prahy a rozšíření přistávací plochy letiště v Ruzyni s cílem přípravy území pro olympijské areály nebo skladová a logistická centra, čímž by došlo ke zhoršení zatím příznivého životního prostředí v obytné zástavbě a snížení kvality chráněných území dvěma mohutnými dopravními stavbami.
(více na: www.ropak.detizeme.cz/ropak/)
Zelenou perlu za antiekologický výrok si vysloužil Jaroslav Mencl, poradce předsedy dopravní komise Plzeňského kraje, za výrok o vlivu alejí a stromořadí na nehodovost v ČR a o jejich kácení: „My v současné době připravujeme vznik občanského sdružení pod názvem Stromy zabíjejí, protože lidí, kteří skončili svůj život na stromech, neustále přibývá.“ (z rozhovoru pro Český rozhlas 1 – Radiožurnál, 14. 1. 2008). "Jedná se o typickou ukázku nesmyslného přístupu k významu stromů v alejích a v české krajině. Stromy nejsou viníky dopravních nehod, za ty mohou neopatrná jízda či nepřiměřená rychlost. Bohužel tento přístup měl i letos za následek, že z české krajiny zmizely stovky stromů v alejích," komentovala výsledek ankety mluvčí Arniky.
Více informací na stránkách:
a