Letošní červen a červenec se zapíšou do české historie nejen extrémním suchem, ale také tím, že naši poslanci dali občanům jasně najevo, že je jejich názor nezajímá. Oběma komorami parlamentu prošla novela stavebního zákona, která vyloučila občanské spolky ze všech územních i stavebních řízení.Stalo se tak navzdory snaze tisíců lidí, desítky spolků a dokonce přes protesty odborníků z právnických fakult, kteří se přidali v výzvě Vraťte lidem práva!
Právě spolky přitom v řízeních o povolení nejrůznější zástavby hájily veřejný zájem. Mimo jiné častokrát upozorňovaly na nesmyslné zastavování volné krajiny, zemědělské půdy a ničení zeleně ve městech a obcích kvůli vzniku kanceláří nebo logistických center. Upozorňovaly na takové zacházení s krajinou, které způsobuje klimatické změny a sucho, s nímž se každodenně potýkáme.
Původním záměrem novely stavebního zákona bylo zrychlit řízení. S tím souhlasily i nevládní organizace. Z nejrůznějších důvodů, především kvůli chybám stavebních úřadů, trvají povolovací řízení skutečně příliš dlouho. Vládou špatně připravená novela však nic takového neřešila. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová se ji přesto rozhodla předložit poslancům, kteří si nenechali ujít příležitost, jak omezit práva veřejnosti, a zkázu dokonali. Nejaktivnější ze všech byl Jaroslav Foldyna, jehož pozměňovací návrh vyloučil spolky z územních a stavebních řízení. Poslanci změnili dokonce i zcela jiný předpis – zákon o ochraně přírody a krajiny a jeho známý § 70. Kvůli tomu se už spolky nevyjádří ani k mnoha kácením stromů. Kromě toho novela zasáhla i do jiných procesů a také do územního plánování. I tady v neprospěch veřejnosti.
Ačkoliv na senátory i poslance apelovali odborníci i laická veřejnost, novela byla schválena (v senátu přitom chybělo jen pět hlasů a vše mohlo být jinak). Do budoucna se povolovacích řízení mohou účastnit jen ti, kdo vlastní poblíž byt nebo dům. Ostatní mají smůlu. Jejich potřeby a připomínky už úřady nemusí zajímat. A to není vše – politici řeší také zákon o posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). I ten přinese další omezení.
Neznamená to však, že bychom se s rozhodnutím poslanců měli smířit. Nadějí pro občany zůstává Ústavní soud, který by mohl novelu stavebního zákona zrušit. A konec konců nezapomínejme, že máme možnost svůj názor projevit v nadcházejících volbách.