Sergej Georgijevič Kuratov, se kterým Arnika spolupracuje na kampani Zachraňme irbise, patří k nejvýraznějším ekologickým aktivistům v Kazachstánu. V roce 1987, ještě v dobách Sovětského svazu, založil jednu z prvních nevládních ekologických organizací Green Salvation, která zde dodnes působí a stojí za řadou výrazných občanských kampaní. Na svém kontě má mimo jiné nejvíce soudních sporů se státními úřady ze všech občanských iniciativ v zemi.
Můžete nám říci, jak jste se dostal k ochraně životního prostředí?
Všechno to začalo, když jsem byl ještě studentem. Věnoval jsem se historii a vzájemným vztahům mezi přírodou a společností. Někdy v roce 1977 nebo 78 se u nás na univerzitě konala konference o znečištění ledovců v horách a jejich vlivu na kvalitu životního prostředí v našem městě, v Almaty. Tehdy mě začalo životní prostředí skutečně zajímat.
Měla na vás nějaký vliv i samotná příroda? Vždyť Almaty je obklopené neskutečně krásnými horami severního Ťian Šanu.
Ano, vyrůstal jsem v horách, které byly otevřené a veřejně přístupné, všude bylo možné svobodně chodit, lézt. S ochranou přírody to ani tehdy nebylo ideální. Ve vysokých horách se pásl skot, což pro citlivé ekosystémy nebylo dobré. Celkově ale bylo v horách čistěji a lépe než dnes. Tržní ekonomika je pohromou zejména pro předhůří, kde se necitlivě staví silnice a různé rekreační objekty. Za mého mládí byli lidé do hor ještě zamilovaní a zanechávalo to v nich stopy na celý život.
Mluvíme o dobách Sovětského svazu, kdy stát kontroloval veřejný život a kdy nebylo zvykem pouštět se do nezávislých aktivit. Kdy jste se začal angažovat v nevládních organizacích?
Nevládní organizace jako dnes neexistovaly, vše bylo přinejmenším polostátní. Ke Společnosti pro ochranu přírody, jediné oficiální ekologické organizaci, jsme já ani mí přátelé neměli žádný vztah. Byla ale řada dobrovolnických iniciativ, studentských kroužků a podobně. Během let se stav přírody začal přímo před očima zhoršovat a mnozí cítili potřebu s tím něco udělat. Tak jsme ve třech lidech v roce 1987 založili Green Salvation - vůbec první nevládní ekologickou organizaci v Almaty.
Jak těžké bylo se v osmdesátých letech vyjadřovat k ekologii z občanské pozice?Je složité říci, zda to bylo těžší tehdy nebo dnes.
Dříve platily sovětské zákony a měli jsme tu KGB. Na druhé straně ovšem byly silné stranické organizace a aktivní poslanci oblastních a místních sovětů. Pokud jsme nějakou kauzu pozvedli až na partajní úroveň, problémy se řešily a reakce byly tvrdé. Dnes jsou všechny mechanismy zničeny. Partijní organizace jsou slabé, zastupitelské sbory mají jiný právní rámec a nulové pravomoci. I ve státních úřadech byla dříve řada vynikajících odborníků, kteří věřili přestavbě režimu a byli aktivní. Dnes na úřadech o odborníka prakticky nezavadíte.
Pokud byste měl vyjmenovat tři největší ekologické problémy Kazachstánu, které by to byly?
Jako první musím jmenovat velmi špatný stav ekologické legislativy. Z toho vyplývá neplnění mezinárodních úmluv, porušování lidských práv, korupce. Ve výsledku dochází k mrhání prostředky státního rozpočtu - peníze nejdou na životní prostředí, ale bůhví kam, a výdaje na ekologická opatření jsou vynakládány neracionálně.
Druhým vážným problémem je znečištění chemickými látkami. Dokonce ani radioaktivní zamoření, kterým mnohé naše regiony trpí, není tak závažné. Příčinou je těžba ropy, smog z fabrik i automobilového provozu, jedovaté odpady z továren i neřízené skládkování odpadů z domácností.
Do třetice, obrovským problémem je nízké povědomí veřejnosti. Lidé si neuvědomují souvislost mezi životním prostředím, zdravím a kvalitou života. Všechno vnímají odděleně - vodu, vzduch, peníze. Nevidí, že díky stavu životního prostředí se jim znehodnocují nemovitosti, jedí kontaminované potraviny, mají zamořené sady s ovocem.
Souvisí to nějak s bouřlivým ekonomickým rozvojem Kazachstánu a také s bohatnutím lidí?
Docela určitě ano. Nepochopení vztahu mezi přírodou a člověkem začíná u zcela prostých a málo vzdělaných lidí a pokračuje až k nejvyšším úředníkům státního aparátu. U nás se stále dokola opakuje, že teď je pro nás nejdůležitější ekonomika a teprve pak - někdy v budoucnosti - se budeme moci zabývat ekologií. Takže těžíme ropu, žijeme v otráveném prostředí a čekáme.
Můžete nám říct něco o ekologickém hnutí v Kazachstánu? Jaký má vliv?
Oficiální statistiky registrují možná tři stovky ekologických nevládních organizací. Plno z nich ale už dávno neexistuje. Mnohé organizace také vznikají pod přímou kontrolou vlády a snaží se otupovat ostré otázky a odklánět pozornost od aktuálních problémů k neutrálním tématům. Ty nebudou nikdy mluvit o korupci, lidských právech nebo drancování přírodních zdrojů.
Také vědci zakládají nevládní organizace, aby mohli získávat peníze na své bádání. Někteří z nich píší skutečné vědecké články, ale mnozí pracují na objednávku. Když jsou dostatečně zoufalí nebo bezpáteřní, jsou pro peníze připraveni třeba i zfalšovat výsledky vědeckých výzkumů.
Samozřejmě u nás působí i skutečné ekologické nevládky, které se nebojí mluvit o problémech a hájí lidská práva. Těch je ale, jak asi sám tušíte, velmi málo.
Jak se staví k ochraně přírody veřejnost? Přijdou lidem ve Vaší zemi ekologická témata důležitá nebo spíše řeší jiné problémy?
Ve velkých městech je situace se znečištěním velmi vážná, zejména v průmyslových regionech. I tam jsou ale ekologické organizace slabé. Ostatní vrstvy společnosti - jako třeba komunisté, odbory nebo ženské organizace - vazbu mezi ekologií a kvalitou života spíše nechápou. Konkrétním příkladem může být Usť-Kameno- gorsk, průmyslové město pod Altajem ve východním Kazachstánu. Znečištění ovzduší i nemocnost jsou tam enormní. Jenže většina obyvatel zároveň pracuje v chemičkách a slévárnách a jsou na nich ekonomicky závislí. Jejich ochota proti továrnám výrazně bojovat je nízká.
Z téhož východního Kazachstánu ale mohu jmenovat i jeden dobrý příklad. Lidé tam nedávno přece jen silně povstali proti plánu umístit skládku toxických odpadů. Dlouho jsme místním pomáhali a radili jim, co mají dělat. Nakonec opravdu dosáhli toho, že projekt byl zamítnut a skládka se bude stavět na jiném místě, daleko od města.
Myslíte si tedy, že lidé si na vysokou míru znečištění převážně zvykli?
Nezvykli, ale smířili se. Přetrvává u nás psychologie Sovětského svazu: je třeba žít, pracovat a mlčet, aby nebylo ještě hůř. Lidé jsou často svědky toho, jak se prosazují problematické záměry, obcházejí se zákony a proti znečišťovatelům nikdo nezakročí. K tomu všemu je u nás přece jen vyšší míra chudoby a mnoho lidí každý den doslova bojuje o přežití. Nemáme žádnou tradici aktivních občanských postojů, jako je tomu u vás v Evropě.
Znamená to, že situace se v posledních, řekněme deseti letech, nevyvíjí k lepšímu?
Za posledních deset až patnáct let se vše naopak výrazně zhoršilo. Snížila se úroveň vzdělávání, ti nejvzdělanější lidé odjeli do Spojených států, Ruska, Izraele, do České republiky..., ať už kvůli práci, nebo proto, že se pro ně tady v Kazachstánu stala situace z různých důvodů neudržitelnou. V důsledku toho se rozpadla i řada zelených iniciativ. Mladí lidé se zpravidla už nevracejí. Nevidí tu žádnou perspektivu.
Co se Vám povedlo v poslední době prosadit nebo změnit?
Loni se nám podařilo zastavit výstavbu vedení vysokého napětí skrz území dvou národních parků. Byla to velká kampaň, ve které proti nám stála státní energetická společnost. Došlo k porušení zákona, který v národních parcích zakazuje stavět, přesto se s námi nikdo nechtěl bavit. Zjistili jsme, že projekt má financovat Světová banka. Když jsme se na ni obrátili a banka se začala ptát vlády, situace se obrátila a nakonec i parlament uznal, že máme pravdu. Energetická společnost nás chtěla postavit před soud, ale protože jim hrozila ztráta financování Světové banky, raději změnili projekt. Posunuli trasu vysokého napětí asi o sto kilometrů, čímž území národních parků obešli.
V České republice ochranáři přírody své úsilí o zachování původní přírody v horách často prohrávají, asi nejhorším příkladem je devastace našich nejvyšších hor Krkonoš. Jaké jsou podle Vás šance na ochranu území v údolí Kok Željau?
Údolí Kok Željau leží také na území národního parku, takže podle zákona se ani tam nesmí stavět. V poslední době ale musíme čelit tendencím zmenšovat národní parky, ukrajovat pozemky a přeměňovat hory a lesy na stavební parcely. Je to fakticky skrytá privatizace přírody. Nejde přitom o žádný rozvoj turistického ruchu, byť se různé projekty právě takto zdůvodňují. Luxusní letoviska jsou určena jen vybrané klientele - chrání je betonové ploty s ostnatým drátem a hlídají je samopalníci - to prostě není žádný národní park.
Nevedeme kampaň pouze za záchranu Kok Željau, ale záchranu národních parků vůbec. V tomto případě jde o první oficiální, otevřený a nevybíravý útok komerčních struktur proti zájmům veřejnosti a státní ochraně přírody. Jestli se nám nepodaří konsolidovat lidi a tento útok odrazit, povede to k hroznému nájezdu na všechny ostatní národní parky.
Specifickým rysem kauzy Kok Željau je také to, že si soukromé firmy chtějí na svůj komerční projekt přivlastnit peníze ze státního rozpočtu - bez obav z konkurence a z tradičních rizik podnikání. Jenže právo užívat přírodu mají všichni občané a lidé mají právo pozvednout hlas na obranu národního bohatství, kterým naše příroda bezesporu je. Už jsme podali tři soudní žaloby a další dvě chystáme. Spolupracujeme s nevládními organizacemi a vědci v zahraničí. Obrátili jsme se také na výbor Aar- huské úmluvy, protože úřady Kazachstánu porušují mezinárodní závazky naší země.
Kok Željau je zeleným srdcem Almaty. Pokud by tohoto horského masivu nebylo, nežili bychom v metropoli, ale v polopoušti s řídkým osídlením. Právě severní Ťan Šan zabezpečuje příznivé klima, dostatek vody a kvalitní zemědělskou půdu.
Myslíte si tedy, že máte šanci zvítězit?
Vycházíme z toho, že šance existuje. Je však důležité, aby lidé otevřeli oči a začali vnímat všechny souvislosti. Komerční firmy budou nepochybně postupovat dál a situace se vyostří. Lidé musí pochopit, že zde dochází k hrozivé korupci, devastaci přírody, že se naši papaláši povyšují nad občany a vytvářejí tím ekologickou hrozbu. Zatímco nemáme dost peněz na školy, na ničení přírody se najdou miliony dolarů. Věci je nutné nazvat pravými jmény. Vyhrát je možné jedině, pokud lidé pochopí, že budoucnost Kok Željau do značné míry naznačuje budoucnost celé naší společnosti.
Řada vědců se obává, že výstavba na Kok Željau ohrožuje samotné město Almaty. Výstavba totiž narušuje velmi strmé vysokohorské svahy. To může v případě deště nebo oblevy způsobit masivní sesuvy půdy do údolí.
Co si slibujete od spolupráce s Arnikou?
Když mluví zahraniční organizace, naše vláda lépe poslouchá. Ve chvíli, kdy se naše problémy dostávají na mezinárodní scénu, politikové i úředníci jsou nuceni reagovat. Potřebujeme, aby se o problémech Kazachstánu dozvěděli široké vrstvy odborníků, investorů, politiků i turistů na Západě.
Potenciální turisty ale může taková reklama odradit... Nebo právě tohle chcete?
Nejsme proti rozvoji turismu. Kazachstán ale musí sázet na ekoturismus, který nám umožní také chránit sněžného levharta a další vzácné druhy zvířat, reliktní jehličnaté lesy i celou krajinu. Právě proto, že naše příroda je unikátní, se jedná o možném zařazení Národního parku Ile-Alatau na seznam památek světového dědictví UNESCO. Naše úřady to ale nevnímají a prosazují výstavbu luxusního letoviska na Kok Žaljau. Vláda zároveň v Almaty usiluje o pořadatelství XXII. zimních olympijských her, což znamená další necitlivé stavební projekty a ještě horší devastaci hor. Jenže až V.I.P. sportovci a zahraniční turisté odjedou, co tu po olympiádě zbude místním lidem?
Proč by měl evropský turista jet právě do Kazachstánu?
U nás existuje řada míst, která lidé nijak nepřetvořili. Není tam žádné obyvatelstvo, žádné vesnice ani cesty, nepase se tam dobytek. Je to vskutku nedotčená příroda. Kterýkoliv z našich národních parků má přitom rozlohu stovek tisíc hektarů a je tak větší než mnohý evropský stát. Po horách můžete chodit celé dny a nepotkat jediného člověka. To je unikátní. V Evropě se nedotčených míst dochovalo málo.
Jak se v dnešním Kazachstánu žije ekologickým aktivistům?
Nevedeme propagandu a nejsme fundamentalističtí. Usilujeme o to, aby se dodržovaly zákony. Všechny naše požadavky stavíme na faktech a právu. Opíráme se o tvrzení napsaná ve strategiích vlády, odkazujeme se na mezinárodní konvence. Zatím je tu stále možné žít. Nechci tu situaci idealizovat - samozřejmě se objevují různé snahy nás umlčet. Vláda má zatím ale určitý smysl pro ekologickou demokracii a tak mají aktivisté stále k dispozici celou řadu nástrojů.
Chcete vzkázat něco lidem z České republiky?
Chtěl bych poděkovat, že přestože Česká republika je malou a tisíce kilometrů vzdálenou zemí, vaši obyvatelé nás podporují. Žijeme všichni na stejné planetě. Stejně jako věnujeme pozornost ekonomickému rozvoji, musí nás zajímat rozvoj duchovní a udržení rovnováhy, aby příroda zůstala pro lidi dostupná a zachránili jsme všechna ta krásná místa i pro další generace.