I přes negativní stanovisko Ministerstva životního prostředí schválila vláda Politiku územního rozvoje, dokument, který ovlivní rozvoj území celé republiky a tak i životy stovek tisíc lidí. Některé projekty jsou přitom v rozporu s ochranou území sítě Natura 2000, například stavby na Labi a další liniové dopravní stavby.
"Odborníci se shodli na tom, že by došlo k závažnému poškození cenných lokalit, proto MŽP vydalo k dokumentaci zamítavé stanovisko. Pro každý záměr, který by měl negativní vliv na lokality evropské soustavy Natura 2000, je nutné přepracovat dokumentaci. Je proto s podivem, že u tak zásadního dokumentu, který budou přebírat jako závazný kraje i obce při vytváření svých územních plánů, takový postup neplatí,“ komentuje včera přijatý dokument Ing. Jana Vitnerová, vedoucí programu Ochrana přírody sdružení Arnika.
Právě rozpor PÚR s ochranou území v rámci sítě Natura 2000 Arnika nejvíce kritizuje. „Navržené liniové stavby nejen, že zasahují do těchto a dalších chráněných území, ale ani nezpracovávají variantní řešení, jak ukládá zákon v případě rozporu s ochranou nejzachovalejších a nejcennějších přírodních lokalit v Evropě," uvedla Jana Vitnerová.
Podle Arniky Politika územního rozvoje navíc zahrnuje projekty, které byly navrženy již před několika desítkami let - například sporná vodní díla - přehrady a plavební kanály. Chrání tak území pro dnes již nepřínosné stavby. Nevládní organizace v minulých dnech kritizovaly i skutečnost, že vláda s omezeným mandátem schválila takto klíčový dokument i přes předchozí proklamaci „již nepřijímat zásadní politická rozhodnutí“ (viz programové prohlášení vlády).
Podrobnosti též v předchozích zprávách:
Výzva premiérovi: neschvalujte Politiku územního rozvoje
Politiku územního rozvoje je třeba přepracovat, ne schvalovat vládou s omezeným mandátem
Politika územního rozvoje ČR - trojský kůň výstavby předražených dálnic