V době, kdy se slovo "móda" stává synonymem neustálých změn a nekonečné spotřeby, vstupuje na scénu generace Z s odvážným poselstvím: Udržitelnost a ekologie mají své výrazné místo v tom, jak vnímáme a žijeme módu. Zatímco předchozí generace vstupovaly do obchodů s cílem co nejrychleji obnovit svůj šatník, generace Z (nar. 1996-2009) volí jinou cestu – cestu secondhand módy. Přestože jsou vystaveni působení sociálních médií a tlaku neustálé obměny oblečení, mladý duch si vybírá cestu, která odporuje konvenčnímu modelu "rychle a levně".
Nároky na módu nejsou pouze o vzhledu, ale také o příběhu za každým kouskem oblečení. Unikátnost a originalita předčí uniformitu hromadně vyráběných kousků. Tímto způsobem nejen generace Z i mnoho dalších transformují svůj šatník na osobní výraz, který odhaluje smysl pro styl a zároveň zdůrazňuje důležitost udržitelného životního stylu a to je základ pro rostoucí zájem o secondhand trh s oblečením.
Od roku 2015 do roku 2019 zaznamenal secondhandový trh pozoruhodný nárůst z 1 miliardy amerických dolarů na 7 miliard. V roce 2020 došlo k obecnému poklesu v maloobchodě, ale secondhand trh i přesto opět vzrostl o 2 miliardy. V roce 2021 se jeho hodnota zdvojnásobila na 14 miliard v porovnání s rokem 2019. Do roku 2026 se předpokládá, že secondhandový trh v Americe bude růst 16krát rychleji než maloobchod s novým zbožím a dosáhne hodnoty 51 miliard dolarů. [1]
Generaci Z můžeme považovat za hnací sílu tohoto trendu. Podle našeho nedávného průzkumu zaměřeného právě na tuto věkovou skupinou vyplývá, že 88 % dotázaných nejenže doslova miluje nakupování a nošení secondhand oblečení, ale také ho považuje za svou primární volbu. Pouze 3 % z nich má negativní postoj k secondhand oblečení a vůbec ho nenakupuje. Zbylých 9 % respondentů má k secondhand módním kouskům pozitivní vztah, i když osobně v těchto obchodech nenakupují. Během průzkumu zazněly komentáře jako „Většina mého oblečení je z druhé ruky, to vypovídá o všem.“ „Miluji to. Vždycky najdu nějaký originální kousek a hlavně tím šetříme přírodu.“, nebo „Osobně si kupuji oblečení ze secondhand obchodů a tam se dají najít i značkové kousky.“ a „Myslím si, že tím docela významně přispíváme k ochraně životního prostředí.“.
Většina respondentů (72 %) se aktivně snaží opravit své oblečení sami, 22 % z nich raději svěřuje opravy do rukou zkušenějších osob, zatímco pouhých 6 % se rozhodne vyhodit oblečení a pořídit si nové. Zajímavým výstupem bylo, že 30% dotázaných se obává nebo je přesvědčeno, že oblečení uložené do kontejnerů nakonec putuje na skládky či spalovny
Opravujete si oblečení?
Jak často kupujete oblečení, i když ho zrovna nepotřebujete?
Jako překážky byly identifikovány zejména materiál a původ oblečení. Vzhledem k tomu, že většina oděvů pochází od fast fashion značek, hledání originálních a kvalitních kousků se stává stále obtížnějším úkolem. Tento trend podtrhuje následující graf, kde je patrné, že výroba polyesterového vlákna se od roku 2000 více než zdvojnásobila. Tento materiál, vyrobený z ropy, nyní tvoří hlavní složku většiny výroby oděvů.
Trend secondhand módy nelze považovat za dočasný jev. Místo toho představuje dlouhodobý posun směrem k udržitelnějšímu a etičtějšímu módnímu průmyslu. Očekává se, že se bude rozvíjet a nabízet nové příležitosti pro různé obchody, platformy a komunity. Budoucnost secondhand módy pro generaci Z může být ovlivněna inovacemi a technologickým pokrokem, který usnadňuje nákup a prodej secondhand oblečení.
Preferování secondhand oblečení je jedním z efektivních způsobů, jak jednotlivci mohou přispět k udržitelnosti a snižování negativního dopadu módního průmyslu na životní prostředí. Hlavními benefity jsou omezování textilního odpadu, snížení spotřeby energie a vody, omezení chemického znečištění a skleníkových plynů při výrobě.
Děkujeme, že se zajímáte o problematiku módního průmyslu, nepřehlédněte ani naši novou brožuru Rychle vyrobeno, rychle vyhozeno, která se tomuto tématu věnuje, nebo Swapovou kuchařku. Stáhněte si je zdarma do počítače nebo do mobilu.
Vychází s podporou Ministerstva životního prostředí. Materiál nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP
[1] https://www.thredup.com/resale/2022/#size-and-impact