Stav aktivit projektu:
Získání map záplavových území:
Dle harmonogramu projektu jsme v únoru požádali o mapy záplavových území v zájmové lokalitě (niva Labe od Střekova po státní hranici. O zaslání kopií map jsme požádali Městský úřad Děčín, Krajský úřad Ústí nad Labem a Povodí Labe s.p. Současně se žádostí na Krajský úřad jsme dohodli osobní schůzku s cílem informovat o projektu a dohodnout se na případné spolupráci a využití výsledků projektu. Výsledky žádostí: MÚ Děčín: ač při prvním jednání byly kopie map přislíbeny, vyžádal si odbor životního prostředí písemnou žádost, kterou vzápětí zamítl s odůvodněním, že mapy tak rozsáhlého území nemůže vydat, protože není jejich majitelem. Úřad nicméně připustil možnost nahlédnutí do mapy v případě ověření polohy konkrétní stavby. Krajský úřad: kopie map byly zaslány tři týdny po zaslání žádosti. Povodí Labe, s.p.: mapy byly zhruba po třech týdnech zaslány v elektronické podobě. Nad rámec projektu jsme zároveň žádali o mapy záplavového území Ploučnice (pravostranný přítok Labe v předmětném úseku) a to Ústecký kraj, Liberecký kraj a Povodí Ohře. Zatímco Ústecký kraj kladně vyřídil naši žádost do měsíce, Liberecký kraj nejprve odkázal na Povodí Ohře a Povodí Ohře na Liberecký kraj. Po zhruba jeden a půl měsíční korespondenci se nám nakonec podařilo kopie získat od Krajského úřadu Liberec, v podobě velmi kvalitních barevných kopií.
Dohoda o spolupráci s Krajským úřadem Ústí nad Labem:
Po korespondenci a osobním jednání se zástupcem odboru územního plánování a stavebního řádu byl ze strany Krajského úřadu vyjádřen zájem o výsledky projektu a z obou stran ochota konzultovat seznam ještě před jeho zveřejněním.
Terénní šetření:
Vzhledem k opožděnému získání map proběhlo první terénní šetření až koncem května v úseku od Děčína po státní hranici - v úseku zjištěny tři domy na hranici záplavového území na levém břehu a 25 domů na pravém břehu (včetně tří veřejných domů v úseku mezi Děčínem a Hřenskem). Tím byla zjištěna situace v přibližně čtvrtině předmětného území. Další terénní mapování proběhlo v průběhu měsíce června a to na úseku od Děčína po Těchlovice. Zde byly označeny dva domy na pravém břehu a žádný objekt na levém, které zasahují do záplavového území řeky Labe. Po krátké přestávce pokračovalo mapování v srpnu na zbylém úseku řeky Labe tj. od Těchlovic po střekovská zdymadla. Na levém břehu řeky nebyl zaznamenán žádný objekt, který by zasahoval do labské nivy. Pravý břeh odhalil odhadem 10 staveb, které zasahovaly do záplavového území řeky. Zatím poslední průzkum proběhl na říčce Ploučnici, kde jsme po Benešov nad Ploučnicí nezjistili žádné stavby.
Pokračování projektu:
V rámci realizace projektu vznikne seznam staveb umístěných záplavovém území řek Labe a Ploučnice. Seznam bude umístěn na webových stránkách www.povodne.arnika.org K dispozici bude i písemná forma zmíněného seznamu. Čeká nás předání výsledků projektu Krajskému úřadu.