Následující článek poskytuje stručné shrnutí výsledků studie "Mercury in Fish: An Urgent Global Health Concern" (Rtuť v rybách: Neodkladný celosvětový problém), kterou publikovala 10. února mezinárodní Pracovní skupina Zero Mercury. V závěru jsou pak také požadavky a doporučení nevládních organizací.
Studie "Mercury in Fish: An Urgent Global Health Concern" prezentuje nové výsledky analýz na přítomnost rtuti v rybách ze tří různých částí světa: indického státu Západní Bengálsko, metropolitní oblasti u města Manila na Filipínách a v šesti členských státech EU. Rovněž hodnotí některá publikovaná data o úrovních methylrtuti v tělech velryb (kulohlavce černého) a dalších mořských savců konzumovaných obyvateli Arktidy, na Faerských ostrovech a Inuity v severní Kanadě. S použitím těchto údajů, dat ohledně konzumace ryb a některých racionálních předpokladů zpráva prověřuje paletu možných scénářů expozice pro každý region a srovnává odhady, jak jsou lidé vystaveni vlivu rtuti, vytvořené pomocí tří referenčních standardů pro akceptovatelné expozice rtuti.
Situace v Indii je nejhrozivější; v tomto případě je průměrný příjem na hlavu vysoký a úroveň rtuti v místně lovených rybách často převyšuje obecně uznávaný limit (25 z 56 testovaných druhů obsahovalo více než 0,5 mg/kg rtuti). Tato kombinace má za následek dávky překračující expoziční doporučení pro průměrného konzumenta, který jí průměrné množství běžně dostupných ryb ve většině z testovaných lokalit. Ještě daleko více jsou zatížení ti, kdo jedí nadprůměrné množství ryb nebo ryby s větším než průměrným obsahem rtuti. Vysoce zatížené jsou i děti, které sice obecně jedí stejně velké porce jako dospělí, ale jejich tělesná hmotnost je menší a zátěž rtutí tudíž vyšší.
Na Filipínách, kde je konzumace ryb na hlavu také velmi vysoká, a v šesti členských zemích EU, kde se konzumace ryb liší v jednotlivých zemích, ale často je taktéž vysoká, jsou dvě jasná rizika. Dospělí a děti, kteří konzumují větší než průměrné množství rybího masa, jsou vystaveni vyšší dávce methylrtuti, dokonce i když průměrné množství rtuti v těchto rybách je relativně nízké. Lidé, kteří dávají přednost masu predátorů, tj. druhů, jež se živí jinými rybami a tak akumulují rtuť ve svých tělech (např. mečouni, žraloci a tuňáci), mohou být snadno vystaveni vyšším dávkám methylrtuti, pokud takové ryby konzumují často.
Konzumace velrybího masa je dominantním a výrazným zdrojem expozice methylrtuti pro obyvatele Faerských ostrovů, a savci stojící na vrcholu mořského potravního řetězce, speciálně belugy, mohou být jednou z hlavních příčin expozice methylrtuti mezi Inuity.
Zpráva rovněž referuje o současných analýzách sledovaných případů klinických otrav methylrtutí v USA, u lidí, z nichž každý jedl relativně velké množství ryb s velkým obsahem rtuti, jakou jsou tuňáci, mečouni nebo štiky. Z toho plyne závěr, že podobné zdravotní důsledky se pravděpodobně vyskytují v každé zemi, které se týká tato zpráva, přinejmenším mezi lidmi s obecně velkým příjmem rybího masa, anebo silnějšími preferencemi druhů s vysokým obsahem rtuti.
Ještě důležitější a současně pravděpodobnější, než je klinicky jasná otrava methylrtutí, je riziko vývojových neurotoxických účinků u dětí, jejichž matky během těhotenství konzumovaly ryby s vysokým obsahem rtuti nebo jedly větší množství ryb s mírným obsahem rtuti.
Subklinické, ale funkčně významné neurotoxické účinky se mohou také objevit u dospělých a dětí s příjmem methylrtuti nad referenčními hodnotami. Výzkum ukazuje, že expozice methylrtuti zvyšuje také riziko kardiovaskulárních onemocnění.
Studie prezentuje doporučuje získání lepších dat o rtuti v potravních řetězcích, podporu dokonalejších odhadů rizika, podporuje zdokonalení komunikace rizik spojených s problematikou methylrtuti a jejich řízení ve společnosti.
Doporučení se týkají jak zemí, jimž se studie věnuje, tak dalších oblastí, kde se můžeme setkat s podobným problémem vyžadujícím řešení.
Konkrétní doporučení na mezinárodní úrovni
- Řídící výbor UNEP by měl na své schůzce v Nairobi ustanovit Mezivládní vyjednávací výbor (INC) pro účely vyjednání samostatné právně závazné úmluvy o rtuti.
- Pro období, než vstoupí taková úmluva v platnost, by měl Řídící výbor UNEP přijmout následující kroky:
A) Vlády a mezinárodní instituce zabývající se rtutí a zdravím (např. WHO nebo UNEP) by měly spolupracovat na vývoji komplexní vzorové strategie pro monitorování ryb v klíčových zemích anebo regionálně připravené tak, aby určily koncentrace rtuti v celé škále druhů ryb.
B) Opatření nezbytně potřebná ke snižování emisí rtuti z uhelných elektráren, z hutnictví, z výroby cementu a dalších zdrojů a k celosvětovému zákazu používání rtuti ve výrobcích a procesech. K dosažení těchto cílů je nutná aktivní mezinárodní spolupráce.
C) UNEP a vlády jednotlivých zemí by měli podle potřeby poskytnout pomoc těm, kdo jsou ohroženi. Měli by rovněž spolupracovat s dotčenými stranami na rozvoji efektivních programů pro komunikaci rizik, k výchově spotřebitelů ve všech zemích o informacích, které ryby obsahují vysoké koncentrace rtuti a ve kterých jsou její koncentrace naopak nízké a mohou být bez obav konzumovány častěji.
D) Zvláštní pozornost by měla být věnována varování pro lidi, kteří mají v oblibě maso mečounů, tuňáků a žraloků, že tyto druhy ryb (a jiné ryby s vysokým obsahem rtuti, pokud takové budou identifikovány výše zmíněným monitoringem) by neměly být konzumovány často nebo vůbec.
Specifická doporučení pro vybrané země a skupiny obyvatel
- Na Faerských ostrovech by měl být přijat návrh zdržet se v zájmu ochrany veřejného zdraví konzumace masa kulohlavce černého (pilot whale) lidmi, a to i s náležitým respektem k historické a kulturní důležitosti tohoto masa v místním jídelníčku.
- O hodnotách rtuti ve svalovině mořských savců konzumovaných Inuity, konkrétně tuleňů, by mělo být shromážděno a vyhodnoceno více dat.
- Měly by být podpořeny snahy o společný mezinárodní výzkum, například Arktický monitorovací hodnotící program (AMAP). Měly by do něj být zahrnuty další země.
- V Evropě navrhovaná regulace pro značení potravin, v současnosti zvažovaná Evropským parlamentem, by měla zahrnovat rady pro ohrožené skupiny s ohledem na obsah rtuti v rybách a mořských plodech. Měla by být dokončena, přijata a uskutečněna.
- Výzkum rtuti v tělech ryb provedený v Západním Bengálsku by měl být ověřen dalšími analýzami a proveden také v dalších indických státech.
Studie Mercury in Fish: An Urgent Global Health Concern (Rtuť v rybách: Neodkladný celosvětový problém) - 1.5 MB