„ČHMÚ zatím nemůže podnikům nařídit omezení výroby, jde tak v podstatě jen o zesílené varování. Je to takový apel, kterým vyzýváme zdroje znečištění, aby situaci věnovaly zvýšenou pozornost," řekl Jan Macoun, náměstek ČHMÚ pro čistotu ovzduší. Prach sice od loňského listopadu patří mezi škodlivé látky, kvůli kterým je možné nařídit podnikům omezení výroby, firmy se ale zatím nemají v takovém případě čím řídit. "Zdroje mají vypracovat své regulační řády a odevzdat je ke schválení inspekci životního prostředí. Až po schválení začne změna skutečně platit," vysvětlil Macoun. Pravidla, kterými se podniky budou v kritických situacích držet, by podle něj měla být schválena během února nebo března.
Extrémní smog však kraj sužoval už od pátku. Signál upozornění ale ČHMÚ dříve nevydal a rovněž signál regulace přišel pozdě. Navíc nepřišel všem institucím, které jej měly obdržet. Josef Kedr, vedoucí oddělení modelování a expertiz ČHMÚ řekl pro MF Dnes, že pozdní vydání signálu bylo způsobeno, že systém se teprve rozjíždí. „Teprve kompletujeme seznam podniků a úřadů, na jejichž adresy budeme signály rozesílat. Dolaďují se i některé další věci. Nynější první vyhlášení signálu regulace můžeme brát jako zkoušku.“ K omezení výroby vyzval významné znečisťovatele v regionu ve středu dle sdělení kraje i hejtman Jaroslav Palas.
"Obyvatelé regionu jsou neustále přesvědčováni zástupci kraje, jak kraj dělá maximum pro zlepšení ovzduší. A pak vznikne situace, že zde dochází i k osmnáctinásobnému překročení zákonných limitů přo škodliviny," komentovala situaci Vendula Krčmářová z Arniky. "I když k razantnímu zhoršení došlo o víkendu, kraj nebyl schopen o tomto informovat, neboť nebyl pracovní den. ČHMÚ pak čeká s vydáním signálu regulace přesně půl dne před očekávaným příchodem větrného počasí, které má rozptylové podmínky zlepšit. Z toho jde vidět, jak se odpovědné instituce k nastalé kritické situaci staví," dodala.
Také Aliance Nebe nad Ostravou vyzvala vedení společnosti ArcelorMittal Ostrava, aby společnost přijala okamžitá opatření na snížení emisí a přispěla ke zlepšení stavu ovzduší. Výzva směřuje i představitelům Moravskoslezského kraje, aby ve spolupráci s největšími znečišťovateli začali katastrofální situaci aktivně řešit.
Mluvčí ArcelorMittalu Ostrava Věra Breiová uvedla: „Přestože mnohá naše zařízení jsou nyní vytížena méně než obvykle, omezili jsme výrobu na aglomeracích."
Již dnes zaznamenaly měřící stanice zlepšení kvality ovzduší. Zásluhu na tom má pravděpodobně však pouze vítr od jihozápadu, který přišel do regionu v noci ze středy na čtvrtek.
Aktuální kvalitu ovzduší můžete sledovat zde.