Podle zprávy MŽP ČR byly povodní nejspíše ovlivněny podnikové skládky nebezpečných odpadů Spolany Neratovice a Kaučuku Kralupy. V Úpohlavech má skládka sdružení obcí problémy s podzemní vodou i mimo povodně a dá se tedy očekávat, že v důsledku zvýšeného množství srážek na ní mohlo dojít ke zhoršení. Na skládce Jihočeských papíren ve Větřní hrozí nebezpečí sesuvů strmých svahů.
Firma Rumpold, která provozuje řadu zařízení k likvidaci odpadů v západních a jižních Čechách odmítla ministerstvu poskytnout o svých skládkách jakékoliv údaje.
Zpráva ministerstva nezahrnuje informace, jak dopadly spalovny odpadů, které ve svých areálech skladují toxický popílek zachycovaný na filtrech spaloven a popel a strusku, které rovněž obsahují toxické chlororganické látky a těžké kovy. Vlastní spalovny odpadů mají i průmyslové podniky zaplavené během povodní: ICN Roztoky u Prahy, Kaučuk Kralupy a Spolana Neratovice. Pod vodou se však s největší pravděpodobností ocitly i další spalovny nebezpečných odpadů. Například spalovna nemocnice v Berouně a dvě spalovny v Českých Budějovicích.
Mezi toxické látky obsažené v odpadech ze spaloven (popílku a popeli) patří dioxiny, další chlororganické látky a těžké kovy - například rtuť či kadmium.
Popílek se skladuje také v energetických provozech. Zaplavena byla například Elektrárna Mělník.
O všechny tyto zdroje bude nutné doplnit inventuru možných původců toxických látek, které se ocitly během povodní ve vodě, následně se uloží v sedimentech řek a dostanou se do potravního řetězce.
Toxické látky
Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů
Budoucnost bez plastů Řeky bez jedů Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.czOdpady
Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.
Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3RPraha – město pro život
Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.
Územní plánování Město a klima Bydlení Publikace Pražská bytová krize Linktree Praha město pro život Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro životStromy
Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.
Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žijeBiodiverzita
Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.
Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.
Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírodyÚčast veřejnosti
Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.
Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativěZahraničí
S cílem zajistit lepší a zdravější budoucnost pro co nejvíce lidí sdílíme naše know-how a chráníme životní prostředí a environmentální práva bez ohledu na geografickou polohu.
Arménie: Za čistý rozvoj regionů Strážci moldavské přírody Bosna a Hercegovina: Klenoty přírody Čisté ovzduší pro Ukrajinu Čisté ovzduší pro Gruzii Toxické znečištění v Thajsku Transparentní kontrola znečištění v Indonésii Klimatická změna v Kazachstánu Eko.ba Cleanair.org.ua Ecocitizens.kz Stop-persecution.org