Tiskové zprávy jednotlivých týmů jsem pečlivě pročetl s snažil jsem se své hodnocení přizpůsobit tak, aby bylo praktické a inspirující pro ty, kteří někdy v budoucnu budou chtít s tímto nástrojem PR pracovat.
Bohužel většina tiskových zpráv nebyla správně rozčleněna do odstavců, často mi chyběly přímé řeči a další častou chybou bylo, že text byl psán v první osobě. Často chyběly klasické náležitosti (struktura) tiskové zprávy jako hlavička, vhodný titulek, domicil (místo), perex (první, nejdůležitější odstavec). Další častou chybou, kterou jsem komentoval jen u těch nejlepších zpráv, bylo nevhodné řazení odstavců dle důležitosti informací od nejdůležitější po nejméně důležitou. To je ale drobnost, která se dá snadno odstranit.
Některé týmy pak nedodaly TZ vůbec, takže nebylo co hodnotit. Je to možná zbytečná škoda, protože i letmý pohled na stránky www.arnika.org, resp. na archiv tiskových zpráv mohl každému mnohé napovědět…
Nejlepší tiskovou zprávu zaslalo gymnázium Jana Nerudy
- Dobře: dobrá struktura, koncepce, formát. Velmi trefný titulek a zajímavě vybrané a zpracované téma. Dobrý perex, + za použití přímé řeči a použití příloh.
- Špatně: Jinak bych členil odstavce dle jejich významu, prohodil bych hlavně druhý a třetí odstavec.
Na druhém místě se umístily společně zprávy gymnázia Budějovická a gym. Jana Palacha.
Budějovická
- Špatně: Jinak bych členil odstavce dle jejich významu, práce spíše připomíná studii než tiskovou zprávu, zpráva nezačíná sdělením, ale zadáním.
- Dobře: Zajímavé informace ve 2. odst.
Jana Palacha
- Špatně: TZ 1 - Zpráva nemá rysy a náležitosti tiskové zprávy, nevhodné členění odstavců dle významu, chybí přímá řeč, propaguje firmu
- Dobře: TZ 2 - Zde se podařilo zpracovat novinářsky přitažlivé negativní sdělení o známé a velké firmě.
Třetí místo: STŠ Radlická
- Špatně: Text je v 1. osobě, chybí přímá řeč, titulek nevystihuje sdělení
- Dobře: Struktura
Další zprávy bez ohledu na pořadí (náhodně za sebou):
Ekogymnázium
- Špatně: Zpráva nemá rysy a náležitosti tiskové zprávy, chybí perex, domicil, chybí přímá řeč, nevhodné členění odstavců dle významu, jde spíše o propagaci firmy – působí dojmem zkopírovaných informací bez přílišné osobní invence a snahy.
- Dobře: Přehledně utříděné informace, stručnost
ZŠ Pošepného nám.
Zpráva nemá rysy a náležitosti tiskové zprávy.
GJM
- Špatně: práce spíše připomíná studii než tiskovou zprávu, obsahuje pravopisné chyby
SPSG Hellichova
Dobře: Struktura
Špatně: chybí perex, domicil, chybí přímá řeč
G. Chodovická
Text je v 1. osobě, chybí přímá řeč
U ostatních týmů jsem nenašel nic, co by tiskovou zprávu připomínalo.
Marek Jehlička,
tiskový mluvčí Arniky
- Gymnázium Jana Nerudy -
(logo arniky)
Sdružení ARNIKA – soutěž „Odpad je surovina“
Chlumova 17, 130 00 Praha 3, telefax: 222 781 471
http://papir.arnika.org/soutez-praha
koordinátor soutěže – Milan Návoj, 731 289 939, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
vedoucí zmiňované skupiny studentů – Daniel Zmátlo, 777 301 287, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
tiskový mluvčí – Marek Jehlička, 606 727 942, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
TISKOVÁ ZPRÁVA SDRUŽENÍ ARNIKA
(datum)
„Recyklovaný papír? Leda na záchodech“, odpověděly studentům banky a ZOO
PRAHA – I přes neustálé zdokonalování kancelářské techniky a lepší dostupnost recyklovaného papíru ho nejen velké firmy a veřejné instituce používají stále jen jako doplněk, jenž má uplatnění buď jako papírový ubrousek nebo toaletní papír. To, kromě jiných informací o „ekologičnosti“ provozu některých velkých bank a známých ZOO zjistili studenti pražských středních škol a gymnázií, kteří firmy a instituce oslovovali v rámci soutěže „Odpad je surovina“, pořádanou pražskou pobočkou ekologické organizace Arnika.
„Světové lesy jsou extrémně zatěžovány a ničeny výrobou papíru, jehož spotřeba rok od roku roste. Naše lesy nejsou výjimkou. Přeměnou na stejnověké smrkové monokultury ( les o jednom druhu ) se snížila schopnost lesů např. zadržovat vodu v krajině a přecházet povodním, odolávat větrným poryvům a nebo hmyzím škůdcům. Převést lesy zpět na různověké porosty přirozeného složení bude velmi náročné, ale nevyhnutelné. My tomu můžeme napomoci tak, že snížíme své nároky na les ( mimo jiné ) právě používáním recyklovaného papíru, jeho šetřením, maximálním využitím a následnou recyklací. Ještě lépe je předcházet vzniku papírového odpadu např. elektronickou komunikací anebo prací s co nejvíce daty v elektronické podobě“, vysvětluje jedna za studentek pražského gymnázia Jana Nerudy ( GJN ) Blanka Machová
Výsledky ankety zhodnotil vedoucí skupiny studentů z GJN Daniel Zmátlo takto: „Banky nás často příjemně překvapily, naopak odpovědi některých ZOO vyvolávaly zklamání. Například ZOO Praha se podle vyhodnocení dotazníku chová k životnímu prostředí destrukčněji než některé banky ( např. ČSOB ). Byli jsme vůči zoologickým zahradám více přísní, protože od nich očekáváme tu tolik důležitou a zmiňovanou výchovnou a vzdělávací činnost, vedoucí k ochraně životního prostředí, domova nejen volně žijících zvířat. A jak jinak druhé přesvědčit, než jít sám příkladem? Všem firmám a institucím, které nám zaslaly vyplněný dotazník jsme poděkovali a zaslali materiály s radami, jak mohou své chování učinit ještě šetrnějším k přírodě.“
Dotazník však nevyzvídal jen v oblasti používání recyklovaného papíru. Studenti například zjistili přebujelost používání jednorázových výrobků – hlavně v zoologických zahradách, jež ve svých prostorách nabízí návštěvníkům různé občerstvovací služby. Podle tvůrců dotazníku však jednorázové obaly zbytečně zvyšují množství odpadu ukládané ho na skládky, jež ironicky zabírají stále více a více místa volně žijícím zvířatům.
Firmy dále uvedly, že v rámci svých možností šetří energií ( většina z nich také uvedla, jakým způsobem ) a používá výrobky s certifikací „Ekologicky šetrný výrobek“ (1) – výjimkou pro obě tvrzení je již zmiňovaná ZOO Praha. Mezi nejhojněji tříděné složky komunálního odpadu patří papír, nejméně se vyčleňuje sklo. Všechna ZOO pak třídí a zřejmě i kompostují a jinak využívají svůj bioodpad.
Poznámky:
(1) Ekologicky šetrný výrobek Národní program označování ekologicky šetrných výrobků je založený na vytvoření konkurenčního prostředí na trhu mezi výrobky porovnatelných kvalitativních parametrů, zavedením dalšího výběrového kritéria, které zahrnuje stanovené ekologické požadavky na výrobek. Ovlivňování vzorců spotřeby a výroby vede k realizaci udržitelného rozvoje. Podstata označování ekologicky šetrných výrobků spočívá v certifikaci produktu nezávislou třetí stranou. www.ekoznacka.cz
- Gymnázium Budějovická -
pí. prof. Eckschlagerová Jarmila
kolektiv „Ekologie-starší“
Gymnázium Budějovická
Budějovická 680
140 00 Praha 4
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Radek Doubrava
Hrudičkova 2102/9
148 00 Praha 11
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Praha 12.04.2005
I malá firma může recyklovat odpad!
Úkolem pro ekologický kroužek Gymnázia Budějovická se v druhém kole soutěže pořádané organizací Arnika stala tisková zpráva založená na výsledcích ankety. V této anketě se zaměřili na šest okruhů otázek spojených s ochranou životního prostředí v zaměstnání, a to na třídění odpadů, používání klimatizace, dostupnost MHD, a možnosti stravování v okolí. Tyto okruhy byly vybrány, protože cílem bylo zjistit ekologické chování firem. Poslední dvě otázky se zaměřily na upřednostňovaný typ získávání informací a na osobní zhodnocení vlastního dopadu na životní prostředí. Studenti oslovili zaměstnance tří firem: Reiffeisen banky, Komerční banky, a INSI Industrial, a na anketu odpovědělo 30 zaměstnanců.
První okruh otázek byl na téma třídění odpadu. Zde se projevily rozdíly mezi bankami a menší firmou. Zatímco v bankách mělo možnost třídit odpad 60-80 % dotázaných, v menší firmě to bylo jen 20 %. Co se týče samotného třídění, 70 % dotázaných z Komerční banky odpad pravidelně třídí, ale jen 20 % z Reiffeisen banky a z INSI Industrial.
Druhý okruh otázek se týkal klimatizace a jejího používání. Zde se 90 % zaměstnanců ze všech firem vyjádřilo buď pozitivně k používání klimatizace nebo nad tím nikdy nepřemýšleli. Na dotaz, zda mají možnost ji nepoužívat odpovědělo kladně 40 % respondentů bank a 20 % z malé firmy.
Další téma byla doprava do práce. 80-100 % dotazovaných ze všech firem ohodnotilo dostupnost MHD v místě práce jako výbornou či dobrou, ale jen 40% ji vždy využívá a dalších 20 % ji často využívá, nezávisle na zaměstnavateli. Zatímco 60 % zaměstnanců malé firmy přijíždí do práce autem sami, v případě zaměstnanců bank je to jen 20 %.
Tématem dalšího okruhu otázek bylo stravování. Zatímco ve velkých firmách je běžnou praxí zajišťovat zaměstnancům možnost občerstvení v pěším dosahu, u menší firmy tomu tak není.
Předposlední okruh otázek zjišťoval preference v předávání informací. Elektronickou poštu preferuje nad klasickou poštou a ústním sdělením minimálně 50% zaměstnanců. V soukromé firmě všichni oslovení zaměstnanci preferují elektronickou poštu.
Z výsledků poslední otázky vyplívá, že zaměstnanci větších firem považují své konání za ekologické. Názor na ekologické chování v soukromé firmě je vyrovnaný.
Celkově z ankety vyplývá, že zaměstnanci bank mají lepší možnosti třídění odpadů než zaměstnanci menší firmy a mají i větší flexibilitu v rozhodování o klimatizaci. V oblasti dopravy se více zaměstnanců dopravuje do práce autem samo, pokud autem jedou. Proto navrhujeme ve větší míře informovat menší firmy o výhodách ekologičtějšího chování. Dále prosadit recyklování odpadu u menších firem namísto investování do klimatizace, která je často zbytečná.
Odkaz na výsledky ankety.
- Gymnázium Jan Palacha -
Gymnázium Jana Palacha a.s
Dotazník o třídění odpadu
Senovážné nám.17, Praha 1
Anna Cytilová, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Kateřina Hrudková, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
TISKOVÁ ZPRÁVA
Třídění odpadu ve velkých firmách
21. března 2005
Český Telecom a.s. netřídí odpad ve svých kancelářích
PRAHA - Velký gigant Telecom netřídí odpad. Vyšlo to z dotazníku o třídění odpadu. Téměř 100 % dotázaných pracovníků si myslí, že na svém pracovišti nemá dostatečné podmínky pro třídění odpadu. Nemají zvláštní koše pro třídění odpadu, ale odvolávají se na to, že firma má svou samosprávu pro odpady.
Do mnoha kanceláří jsme rozeslali dotazníky o třídění odpadu, ale řádně vyplněných dotazníků se nám vrátilo méně než 12. Takže je diskutabilní zda je toto vyhodnocení objektivní. Ale svědčí to o tom jak moc se zaměstnanci zajímají o třídění odpadu na svém pracovišti.
Většina dotázaných používá na pracovištích papír oboustraně, ale nepoužívají recyklovaný kancelářský papír (obálky, vizitky atd.). Používají ekologicky šetrné vyrobky (mýdla, čisticí prostředky atd.). V domácnosti třídějí úplně všichni dotázaní, a to konkrétně do speciálních (barevných) popelnic.
Vypracování dotazníku:
- 90 % netřídí ve firmě odpad -10 % Ano
- 60 % nepoužívá recyklovaný kanc. papír - 40 % Ano
- 90 % používá papír oboustraně -10 % Ne
- 90 % používá jiný rec. papír (toaletní papír, ubrousky) -10 % Ne
- 80 % nemá specializované koše na třídění - 20 % Ano
- 70 % používá ekologicky šetrné výrobky - 30 % Ne
- 90 % nemá dobré podmínky pro třídění odpadu na pracovišti - 10 % Ano
- 100 % třídí odpad v domácnosti
Gymnázium Jana Palacha a.s
Dotazník o třídění odpadu
Senovážné nám.17, Praha 1
Anna Chytilová, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Kateřina Hrudková, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
TISKOVÁ ZPRÁVA
Třídění odpadu ve velkých firmách
21. března 2005
Jednota ve Vimperku vzorně třídí odpad
PRAHA - Spotřební družstvo JEDNOTA ve Vimperku je díky chráněnné krajinné oblasti Šumava velmi ekologická firma. V našem dotazníku o třídění odpadu byli 100% úspěšní. Třídí nejen ve firmě,ale i v domácnosti a to do speciálních (barevných) kontejnerů.
Není jim co vytknout. Jen, že nemají speciální koše pro třídění odpadu přímo v kancelářích. Chválíme Vás!
Vypracování dotazníků:
- 100 % třídí ve své firmě odpad
- 100 % používá recyklovany kanc. papír (obálky, atd.)
- 100 % používá papír oboustraně
- 100 % používá jiný recyklovaný papír (ubrousky, toalet. papír)
- 100 % nemá specializované koše pro třídění v kanceláři
- 100 % používá ekologicky šetrné výrobky (mýdla, žárovky)
- 100 % má na svém pracovišti dobré podmínky pro tříděníodpadu
- 100 % třídí odpad v domácnosti
Poznámky: Mimoprazškou firmu jsme si vybrali, aby jsme ukázali na rozdíly v hospodaření s odpady. Oslovili jsme 30 pracovníků a díky velké ochotě nám všíchni odpověděli. Určitě také díky velké ekologoické osvětě ve firmě. Zde jsme žádné problémy se získáváním informací neměli. Přidáváme článek z Vimperských novin o třídění odpadu celého města:
3/2005 Děkujeme, že třídíte odpad
Chtěli bychom poděkovat všem obyvatelům Vimperka, kteří nejsou lhostejní a snaží se správnym způsobem využívat stanoviště na separovany odpad. V lonském roce se podařilo ve Vimperku vytřídit témeř 152 tun využitelných složek komunálního odpadu (sklo, papír, plasty, kov), což je o10 tun více než v minulém roce. Město je zapojeno do systému společnosti EKO-KOM.Tato společnost vypláčí obcím a městům odměnu za vytříděny odpad. Město Vimperk tak v lonském roce získalo 186 800. Tyto finanční prostředky byly použity v rozpočtu Města na částečnou úhrahu svozu odpadu.
M. Hejlková, Obor ŽP
- STŠ hl. města Prahy -
STŠ hl. města Prahy, Radlická 115, 158 00 Praha 5
Ondřej Holý
29.3. 2005
TISKOVÁ ZPRÁVA
Zacházení s odpadem ve společnostech
[PRAHA]- Jako účastníci soutěže „Odpad je surovina“ jsme měli za úkol vytvořit dotazník týkající se nakládání s odpadem a využívání ekologicky šetrných výrobků. Ten byl rozeslán do vybraných subjektů s různým zaměřením. Doposud jsme obdrželi tři odpovědi ze šesti oslovených. Po vyhodnocení dotazníků jsme byli mile překvapeni, protože se oslovené subjekty přihlásily k vzornému třídění odpadu a jeho dalšímu zpracování. Lze tedy konstatovat, že ochrana životního prostředí není našim respondentům cizí.
Při vyhodnocování ankety jsme se zaměřili především na odpovědi, které se týkaly využívání tříděného odpadu a jeho následné likvidace. Lze jednoznačně konstatovat, že oslovené firmy a úřady svou činností nezhoršují již dnes tak neuspokojivý stav životního prostředí. Dva z dotazovaných subjektů dokonce odpověděly, že se přímo v jejich přístupných prostorách nacházejí sběrné nádoby pro tříděný odpad, které mohou využívat i běžní občané. Podle mého názoru má přítomnost těchto nádob také pozitivní vliv na zaměstnance, kteří jsou tímto denně inspirováni k třídění odpadu i ve svých domácnostech.
Prokázalo se, že nejsou opomíjeny ani různé způsoby šetření energie na pracovištích, např: regulované vytápění objektů v pracovní a mimopracovní době, zavádění úsporných programů regulačních systémů apod. Neméně důležitá je i likvidace použitých baterií, pro něž jsou určeny a využívány sběrné nádoby, které jsou následně odváženy do specializovaných firem.
V neposlední řadě bylo příjemným zjištěním i to, že při každodenních pracovních i soukromých činnostech jsou využívány také výrobky s označením „Ekologicky šetrný výrobek“.
Příloha: (1) Plán odpadového hospodářství – Pokyn vedoucího OHS
Kontakt: Ondřej Holý, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 723 075 095
- Ekogymnázium Praha -
TISKOVÁ ZPRÁVA
Péče o životní prostředí ve firmě Pragoprojekt
Tato firma se zabývá především projektováním dopravních staveb, jako jsou dálnice, silnice a železnice, a také projektů a rekonstrukcí budov. Od roku 1992 existuje ve firmě specializovaná skupina, která se zabývá ochranou životního prostředí.
Prosazování ochrany životního prostředí v praxi:
*Recyklovaný papír se ve firmě používá na obálky, tiskopisy a toaletní papír. Tvoří cca 25 %.
*Firma třídí odpad na papír, plasty a nebezpečný odpad. Na každém patře ve všech budovách jsou sběrné nádoby.
*Odpady jsou dále předávány firmám s oprávněním na likvidaci odpadů, například Pražské služby, a.s., nebezpečný odpad – EKO-VUK, s.r.o.
*Firma používá výrobky s certifikací Ekologicky šetrný výrobek – úsporné zářivky a žárovky.
*Právě těmito úspornými svítidly šetří energií.
*Firma propaguje veřejně-ekologický provoz, v současné době se připravuje na získání certifikátu Certifikát podle ČSN EN ISO 14001 Systémy environmentálního managementu (EMS), který bude oficiálním vyjádřením snahy firmy o vlastní ekologické chování i o prosazování ekologických aspektů v projektovaných stavbách.
Prosazování ochrany životního prostředí v projektech:
Součástí každého projektu jsou přílohy týkající se ochrany životního prostředí:
*hluková studie – výpočet hluku ze stavby a provozu, na základě výsledků návrh protihlukových stěn a dalších opatření
*exhalační studie – posouzení emisí z dopravy
*dendrologický průzkum – průzkum všech dřevin na území stavby, zachování cenných dřevin
*hydrologický průzkum – průzkum povrchových a podzemních vod, současný stav a předpokládané ovlivnění stavbou
*průzkum fauny a flóry – zjištění výskytu chráněných živočichů a rostlin, návrhy opatření na co nejmenší negativní dopady, např. přechody pro zvěř – tzv. zelené biomasy, omezení stavby v době hnízdění, přemístění mravenišť, přesazování vzácných rostlin atd.
*geologický průzkum – hodnocení složení zemin v místě trasy (možnosti sesuvů, ovlivnění podzemních vod atd.
*vegetační úpravy – návrh ozelenění nových staveb
*rekultivace – úprava ploch používaných během stavby do původního stavu. Např. navezení humusu, zatravnění atd.
*nakládání s odpady – jsou popsány jednotlivé odpady, které vznikají např. demolicí, bouráním vozovek, a jsou zařazeny podle Katalogu odpadů, a podle něho je s nimi dále nakládáno.
Vypracovala skupina z Ekogymnázia, Praha
- ZŠ Pošepného náměstí -
V Praze dne 4.4.2005
Věc: Výsledky zaslání dopisu ohledně žádosti o informace
Jsme studenti základní školy Pošepného náměstí 2022 ročníku 9. zajímající se o ochranu životního prostředí.
Zaslali jsme dopisy s žádostí o informace, dotazník o spotřebě papíru, způsobu nakládání s odpadem, úspor energií a využívání ekologicky šetrných výrobků - za rok 2004.
Vrátily se nám dvě kladné odpovědi od následujících firem:
(stavební firma)
Jan Dolejš-YVECO
Rytířova 785
148 00 Praha 4-Kamýk
(malířská firma)
K-OSKAR
Sevastopolská 5
101 00 Praha 10
Odpovědi byly následující:
Ze stavební firmy:
- Stavební firma Yveco používá recyklovaný papír jak na kancelářský papír, tiskopisy a vizitky, tak na ubrousky,utěrky a toaletní papír.
- Spotřeba jejich recyklovaného papíru je 50-75%.
- V jejich firmě třídí odpad-papír, plasty, sklo a stavební materiály, na každém patře v budově mají sběrné nádoby.
- Odpad odváží do sběrných surovin, sběrného dvora, odnos do kontejnerů, zapojení do sběrného systému.
- Používá výrobky s certifikací Ekologicky šetrný výrobek-mýdla, čistící prostředky, barvy, laky, úsporné zářivky a žárovky.
- Také šetří energii-úspornými žárovkami.
- Jediná záporná odpověď z této firmy byla, že nepropagují ekologický provoz své firmy.
Z druhé firma přišla velice podobná odpověď, s tím rozdílem, že místo stavebních materiálů, spotřebovávají malířské potřeby (barvy,laky,štětce,válečky)…též recyklují.
Děkujeme, s pozdravem POSEP (ZŠ Pošepného náměstí 2022 – 9.D)
Lenka Bieliková a Tereza Povolná
- Gymnázium Jižní Město -
Výsledky: Jak to vypadá s tříděním odpadu ve firmách?
Studenti z Gymnázia Jižní Město rozeslali několik formulářů s otázkami ohledně třídění odpadů, spotřebě energie či ekologicky šetrných výrobcích. Zvolení si správných firem je prvním krůčkem k úspěchu.
Celý tým i s naším konzultantem- se kterým máme pravidelné týdenní besedy, se shodl na tom, že nějaké velké firmy náš „dotazník“ nebude moc zajímat, např. s ohledem na jejich velkou vytížeností. Proto jsme šli na jistotu a z poslaných pěti formulářů se nám vrátili čtyři.
Z došlých odpovědí se vám pokusím vykreslit obraz, jak to dnes tedy vypadá se tříděním tam, kam nedohlédneme. (Samozřejmě beru v úvahu, ze v tom oceánu firem se těch pár našich může ztratit.í)
1) Většinou se recyklovaný papír v kancelářích nepoužívá, a v těch případech, kdy je tomu naopak je to hlavně kancelářský papír A4, A3 a nebo ubrousky.
2) Ve všech případech tvoří recyklovaný papír méně než 25% spotřeby.
3) Tříděný odpad se třídí a to hlavně na papír a plasty do sběrných nádob, ale stále převažují firmy, kde to tak ještě nevypadá.
4) Výrobky s certifikací Ekologicky šetrný výrobek můžeme najít i v těch firmách, kde se sice odpad netřídí, ale bohužel ho nemusíme najít tam, kde se třídí. Ekologicky šetrné výrobky jsou většinou mýdla, čistící prostředky a úsporné žárovky.
5) Odpovědi se nám také shodli v otázce šetření energie. Dopadlo to pozitivně, lidé se např. snaží za dne mít vypnutá světla nebo nepřetápět místnosti.
6) Také v poslední otázce se nám sešli shodné odpověď. Ekologický provoz své firmy se nepropaguje.
Doufáme, že se vše bude postupem času zlepšovat, aby mohli v budoucnu např. naše děti podat mnohem přijatelnější odpovědi.
Můj názor je ten, že se nikdy nebudou všichni chovat stejným způsobem, ale přesto věřím, že nebudeme takoví sobci, abychom nechávali vše jen na těch ostatních. Také je přímo nutné si věřit v tom, že je možné i nemožné, protože i když vypadá nějaký problém neřešitelně, nemusí to tak být vždy a je nutné se umět na věc podívat i z jiného úhlu pohledu.
V tomto případě je můj jiný úhel pohledu takový, že se možná ještě ve firmách třídění odpadu tak nerozmohlo, ale přesto se o to někdo snaží a také se lidé více snaží třídit doma, kde je to také nutné. Proto, když se říká, že jen čas vše vyléčí, můžeme se snažit tu dobu jen urychlit.
Gymnázium Jižní město - skupina Team
Nakonec ještě kontakty na firmy, které odpověděli:
1) Krátký film Praha, a.s. a studia animovaného filmu a. s, Kříženeckého náměstí 1079/5b, 152 53 Praha 5 Barrandov www.kratkyfiml.com
2) Perspektive s.r.o. personálně vzdělávací agentura, Mgr. Jana Horáková Ph. D. jednatelka, Slávy Horníka 1022/16 15000 Praha 5, www.perspektivajob.cz
3) Miroslav Novotný, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
- SPŠ grafická Hellichova -
TISKOVÁ ZPRÁVA
15.dubna 2005
Ing.Klapal, 261 710 375, Písková 830/25, Praha 4
Ľuba Vrabcová, 608 305 921, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
MĚSTSKÝ ÚŘAD TŘÍDÍ ODPAD
Zjišt'ovali jsme, jak městský úřad nakládá s odpadem, který vyprodukuje a zda využívá ekologicky šetrných výrobků na svém pracovišti.
V rámci celopražské soutěže jsme oslovili Úřad městské části Prahy 12. Zodpověděli jednoduchý dotazník.
Městský úřad nepoužívá recyklovaný papír, třídí však odpad, to jest papír, sklo, bio-odpad a nebezpečný odpad. Na každém patře v budově umístili sběrový koš. Vytříděný odpad se odváží do sběrových dvorů. Městský úřad uzavřel s firmou Pražské služby smlouvu o využívání odpadového systému města.
Městský úřad šetří energií a snaží se co nejvíce využívat ekologicky šetrných výrobků, nepropaguje však ekologický provoz.
- Gymnázium Chodovická - Horní Počernice -
Výzkum firem a jejich odpadů: SKANSKA a DART vzornými firmami?
PRAHA – V minulém měsíci jsme vypracovali dotazník tykající se firem a jejich vztahu k životnímu prostředí, nebo spíše k odpadům. Bohužel, nesetkali jsme se s moc vřelým postojem. Z přibližně deseti poslaných dotazníků firmám úplně odpověděly dvě. Tyto dvě firmy, SKANSKA a DART, odpověděli na otázky víceméně kladně. Můžeme se jen dohadovat, že ostatní firmy, které neodpověděly, buď neměly dostatek prostředků na odpovědi nebo by jednoduše neodpověděly kladně.
Zachráncem tohoto výzkumu byli již dvě zmiňované firmy. Na náš mail sice firma DART zodpověděla, ale velmi stručně. Stavební firma SKANSKA nás mile překvapila velmi vyčerpávajícími odpověďmi, k tomu ještě velmi pozitivními.
Základní otázkou bylo třídění odpadů. SKANSKA odpady typu zemina, cihelná drť, apod. využívá vždy v daných lokalitách většinou na terénní úpravy, zpevnění atd. Komunální odpad vytřiďuje na jednotlivé složky (papír, plasty, sklo, nebezpečný odpad) vždy na administrativních budovách, dále pak na vybraných stavbách cca 65 % z celkového objemu staveb. Na zbývajících stavbách třídí odpad z provozu buňkoviště na komunální odpad-směs a nebezpečný odpad. DART třídí papír a plasty, sklo ne. Nebezpečný odpad neprodukuje.
Pokud jde o to, kolik směsného komunálního odpadu tyto dvě firmy ročně vyprodukují, tak suverénně vede SKANSKA, která v roce 2003 vyprodukovala 358,91 tun odpadu (v roce 2004 181,58 tun). DART vyprodukuje ročně cca 5 tun odpadu.
Recyklovaný papír firma DART používá pro koncepty a běžnou korespondenci. V současné době probíhá ve SKANSCE průzkum spotřeby, použití recyklovaného papíru do stávajících kopírovacích strojů atd. V tomto směru shromažďuje informace od výrobců papíru i reprografické techniky. Spotřebu papíru snižuje zaváděním elektronického oběhu a archivace dokumentů (Document Management System). Tiskárny a kopírovací zařízení využívá s nastavením oboustranného tisku. Recyklovaný toaletní papír používají obě dvě firmy.
Na otázku ohledně opotřebovaných elektrospotřebičů odpověděl DART jen, že je odevzdávají k likvidaci dodavatelům těchto zařízení. SKANSKA vypověděla, že 70% elektrospotřebičů je outsorcováno, tzn. jejich majitelem a správcem je najatý subjekt, který nám smluvně garantuje správné nakládání s vyřazenými stroji. Zbytek jejich spotřebičů je ve vlastnictví společnosti, přičemž vyřazené elektrospotřebiče předává jako odpad oprávněným osobám dle zákona 185/2001 Sb., o odpadech ve znění pozdějších předpisů a jeho prováděcích vyhlášek.
Tyto odpovědi zní velmi pěkně. Tímto bychom chtěli těmto dvou firmám poděkovat za jejich spolupráci. Obdrželi jsem ale ještě jeden mail od České Spořitelny. Její zástupce, Jaroslav Flek, nám doslovně napsal: „Děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se obrátila na klientskou schránku České spořitelny. Je mi líto, s ohledem na rozsah technicko-administrativního zázemí ČS a určitou decentralizaci této oblasti nemáme bohužel technické a kapacitní možnosti k podpoře při kompletaci Vaší práce. Věřím, že budete mít pro uvedené stanovisko pochopení.“ Jestli jsme pochopili jejich stanovisko zůstává tajemstvím, protože jsme dosud tento vzkaz nepřeložili.
Vypracovala skupina gymnázia Chodovická.