V soutěži „Společně za řekou“, kterou pořádalo sdružení Arnika, byly oceněny nejlepší soutěžní týmy. Jako nejlepší byla vyhodnocena práce studentek z týmu Šárky Melicharové z Gymnázia Říčany. Oceněni byli také studenti SOU obchodní Belgická, Praha 2, kteří se zaměřili na část říčky Rokytka v městském prostředí. Cenu za nejlepší grafické zpracování získal tým „Ledňáček“ z Gymnázia Říčany. Speciální cenu za rozsah zpracování získali studenti Jan Pšenička a Jáchym Svoboda ze stejného gymnázia. Za nejlepší elektronické zpracování byl oceněn tým ze Základní školy Nerudova v Říčanech. Vítězné družstvo čeká jednodenní výlet tematicky spjatý s vodou, ostatní ocenení se mohou těšit na pěkné knižní publikace. Soutěž se uskutečnila ve spolupráci s Ekoncentrem Říčany a díky podpoře Magistrátu hlavního města Prahy.
„Soutěž Společně za řekou byla pro studenty velmi zajímavá a poučná. Studenti například poprvé v životě zjišťovali čistotu vody a určovali druhy bezobratlých živočichů,“ říká Ing. Jarmila Karlíková, pedagožka SOU obchodního Belgická. Průběh soutěže studentům umožnil získat nejen praktické dovednosti a osvojit si základní hydrobiologické znalosti, ale také pochopit širší vztahy mezi říčními ekosystémy a vlivem člověka na jejich fungování na modelovém toku říčky Rokytky. „Jednotlivé týmy si vybraly různé úseky této říčky. Výsledky soutěže dobře ilustrují rozdíly mezi fungováním říčních ekosystémů na přírodě blízkých úsecích na jejím horním toku a regulovaných úseků v městském prostředí,“ dodala Ing. Jana Vitnerová, z Arniky.
Ekovýchovný a vzdělávací projekt „Společně za řekou“ byl určen pro pětičlenné týmy studentů ve věku od 11 do 18 let. Hlavní cenou je 1denní výlet na zajímavé místo v Čechách spjaté s vodou, které vybereme po dohodě s vítězem. Úspěšné týmy obdrží také tematické publikace. Pro všechny zúčastněné byla navíc uskutečněna vycházka kolem Rokytky s odborným výkladem pracovníků pražského magistrátu.
Cílem soutěže bylo ověřit a rozšířit znalosti studentů o všech součástech vodních ekosystémů. Soutěžící měli objevovat jejich provázanost a vzájemné vztahy mezi živými organismy a neživým prostředím. Za modelové území byla zvolena říčka Rokytka proto, že protéká jak přírodním prostředím, tak i jako značně upravená řeka Prahou. Právě na jejím příkladu je tak možné pozorovat rozdíly mezi přírodě blízkou řekou a upraveným korytem. Od letošního března soutěžící postupně ve 4 etapách popisovali podobu vybraného úseku řeky, hledali historické dokumenty a porovnávali je se současností, měli za úkol zjistit, jací drobní živočichové ve vodě žijí a nakonec sami navrhli jednoduchá opatření pro ochranu a zlepšení stavu vybraného úseku řeky.
Soutěž byla uspořádána v rámci projektu „Společně za řekou“, podpořeného Magistrátem hlavního města Prahy.
Nejlepší elektronická prezentace:
Společně za řekou ZŠ Nerudova 10.11 Mb
{gallery}2010-12-06_Spolecne_Za_rekou{/gallery}