Jak uvedla ČTK, pilotní projekt sanace dioxinů v chemičce Spolana Neratovice na Mělnicku byl úspěšný. Prokázal účinnost navrhované metody BCD, která má zlikvidovat tyto prudce jedovaté látky ze dvou zamořených budov. Vlastní sanace začne zřejmě až v posledním čtvrtletí letošního roku a skončí nejpozději v roce 2008. ČTK to dnes řekl Michal Straka ze společnosti Sita Bohemia, která bude sanaci provádět.
Sanaci dioxinů, která má stát 2,7 miliardy korun, zaplatí Fond národního majetku (FNM); smlouvu s firmou Sita Bohemia už uzavřel předloni v prosinci. Pilotní projekt firma zahájila loni v srpnu a a do října zpracovala metodou BCD více než tisíc kilogramů kontaminovaného materiálu ze zamořených budov. Účinnost používané metody potvrdili i další odborníci a na základě posudků vydal souhlasné stanovisko k pilotnímu projektu v prosinci i FNM.
Sita Bohemia již připravuje vlastní sanaci, během které musí zcela rozebrat dvě zamořené budovy včetně jejich vybavení a zhruba 30.000 tun kontaminovaného materiálu zbavit dioxinů. Schvalování projektu ale zabere řadu měsíců a Straka předpokládá, že firma stavební povolení získá nejdříve koncem září.
Celý proces se uskuteční za přísných bezpečnostních opatření ve speciálním podtlakovém stanu. Pracovníci budou vybaveni speciálními ochrannými kombinézami s filtry na čištění vzduchu. Při vstupu i výstupu do těchto stanů budou procházet dekontaminační jednotkou.
Vlastní metoda spočívá zjednodušeně v tom, že se dioxiny z kontaminovaného materiálu odpaří a poté se ve speciálním reaktoru změní chemickou reakcí na netoxickou sůl. Bezpečnostní opatření, která mají zabránit úniku jedů během sanace do okolí, jsou podle Straky zcela mimořádná.
"To, co my tady děláme, je mnohem bezpečnější než to, s čím jsem se v této republice setkal," řekl Straka. Jakýkoliv únik škodlivin si podle něho firma nemůže dovolit. Na bezpečnost a účinnost této metody dohlíží podle něho i řada odborníků ze zahraničí.
Akci sledují i ekologické organizace v čele s Greenpeace, jejíž aktivisté již před několika lety kritizovali Spolanu za pomalé řešení problému dioxinů. Zároveň nesouhlasí s tím, že FNM uzavřel smlouvu s firmou Sita bez výběrového řízení. Aktivisté sice metodu BCD uznávají, podle nich ale existují ještě další dvě konkurenční technologie. Řešení problému dioxinů, rtuti a dalších jedovatých látek ve Spolaně se urychlilo po povodni v roce 2002, kdy ze zatopené chemičky unikly desítky tun toxických látek.
Dioxiny vznikaly jako nežádoucí vedlejší produkt při výrobě herbicidu Arboricid E, který se vyráběl ve Spolaně v letech 1965 až 1968. Výroba byla zastavena poté, co osmdesát pracovníků onemocnělo chorobami kůže. Všechny tři kontaminované objekty byly uzavřeny. Problémem jejich likvidace se firma začala zabývat až v 90. letech. Jeden z objektů firma již před několika lety zabezpečila tím, že z něj vytvořila betonový sargofág. Zbývající dva objekty řeší současný projekt sanace.
Zdroj: ČTK (Pavel Šubrt)